Přeskočit na obsah

Modernizace péče o novorozence v Plzni

Fakultní nemocnice v Plzni dokončila v dubnu projekt rozvoje činnosti a modernizace vybavení Centra vývojové péče (CVP) Neonatologického oddělení. Centrum je ambulantní část Neonatologického oddělení a poskytuje komplexní služby pro rizikové novorozence Plzeňského a Karlovarského kraje až do šesti let jejich věku. Činnost centra byla zahájena v roce 2000 a ročně jím projde zhruba tisíc pacientů.

 

Projekt modernizace CVP byl spolufinancován Norskými fondy z programu CZ11 – Iniciativy v oblasti veřejného zdraví. Hlavním cílem bylo zvýšit efektivitu komplexní péče o malé pacienty, aby mohly být minimalizovány následky perinatálních (před‑ a poporodních) postižení rizikových dětí. Program prevence, o nějž se projekt opíral, má dlouhodobý cíl pomoci s integrací rizikových dětí nejen do rodiny, ale také do vzdělávacího systému a celé společnosti.

Projekt byl zahájen v lednu 2015 a celkové náklady byly odhadovány na 8,6 milionu korun. Skutečné náklady pak činily přibižně 7 milionů, přičemž více než 5,6 milionu tvořila dotace z Norských fondů a cca 1,4 milionu hradila ze svých prostředků FN Plzeň. V rámci projektu byla pořízena zdravotnická technika a vybavení ambulancí i čekáren novým nábytkem a pomůckami. Současné centrum je barevné, interaktivní a na děti i jejich rodiče působí přívětivým a uklidňujícím dojmem. Byla rovněž vytvořena informační brožura pro rodiče, dostupná i na internetových stránkách Neonatologického oddělení.

Jak k tomu uvedl primář oddělení doc. MUDr. Jiří Dort, Ph.D., počet nedonošených dětí za posledních dvacet let stoupá. Tento trend je a bude dlouhodobý, proto je potřeba taková centra rozvíjet. V centru kromě neonatologa pracuje fyzioterapeutka, psycholožka poskytující intervenci rodičům i dětem, dále speciální pedagožka učící děti i rodiče alternativním způsobům komunikace. K zajištění diagnostiky přímo v CVP má centrum k dispozici dva nové přístroje. Tím prvním je přenosný sonografický přístroj pro detailní vyšetření rizikových dětí, kterým bylo do 17. března 2016 vyšetřeno již 346 malých pacientů. Většina z nich je kardiologických a kardiolog nebyl schopen na starším přístroji některá vyšetření provádět. Rizikové děti tedy musely být vyšetřeny na dětské klinice, což pro ně bylo spojeno s vyšším rizikem infekce. Druhým přístrojem je retinální kamera pro vyšetřování oční sítnice. Představila ji doc. MUDr. Renata Říčařová, CSc., přednostka Oční kliniky. Výhodou kamery je především to, že provádí vyšetření velmi šetrně. Umožňuje získání řady velmi detailních snímků nebo videosekvencí nálezu. Snímky je možné ukládat, zpětně hodnotit a také odesílat ke konzultaci na specializované pracoviště v motolské nemocnici. Do Motola jsou transportovány pouze děti, které jsou indikovány k léčebnému zákroku. Dříve se vyšetření provádělo přímým oftalmoskopem bez možnosti fotodokumentace. Retinální kamera již zachytila závažnou retinopatii u 21 dětí.

„Přípravy projektu se zúčastnili všichni pracovníci CVP tak, aby projekt odrážel reálné potřeby pacientů, rodičů a pracoviště. Realizace proběhla podle harmonogramu a záměr byl naplněn. Podařilo se vytvořit centrum, v němž je komplex zdravotnických služeb umístěn v mimořádně dobře esteticky pozitivně vyladěném prostředí čekárny a pracoven. Domnívám se, že takto pojaté pracoviště je unikátní v celé ČR,“ shrnul docent Dort.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené