Moderní náhrada xenotransplantátů
Historicky navazuje Xe-Derma jako „bezbuněčná prasečí dermis“ na více než 30letou historii úspěšného používání xenotransplantátů – viabilních dermoepidermálních štěpů získaných z čerstvých vepřových jatečních kruponů. Ty se v minulosti získávaly jako prasečí dermo-epiderální štěpy o tloušťce 0,3 až 0,4 milimetru, které se skládaly z vitální epidermis a papilární vrstvy koria. Byly skladovány při teplotě 4 oC a daly se použít přibližně 10 dní. Využití nacházely jako krytí povrchových a středně hlubokých popálenin, excitovaných hlubokých popálenin před autotransplantací, dále jako dočasný kryt u velkých rekonstrukčních výkonů, chronických trofických defektů nebo jiných ztrátových poranění.
Odběry těchto xenotransplantátů byly ukončeny v září roku 2004 z důvodů velmi náročných legislativních předpisů EU, které musely být dodržovány při odběrech štěpů. Jako dočasné kryty se proto nadále používaly různé syntetické materiály, které se ovšem xenotransplantátům, coby biologickým krytům, nevyrovnají. To byl také důvod vývoje bezbuněčné sterilní xenodermis, která by mohla xenotransplantáty nahradit. Výsledkem tohoto vývoje je přípravek Xe-Derma.
Kryt i nosič pro kultivaci buněk
Jedná se o sterilní biokompatibilní kryt vyrobený z tenkých pruhů prasečí kůže (xenotransplantátů) enzymatickým odstraněním epidermis a všech ostatních buněk koria. Mechanické vlastnosti tohoto přípravku jsou velmi podobné kůži, a proto je ideálním krytím na popáleniny druhého stupně (2a, 2b) a odběrové plochy u pacientů s předpokladem špatného hojení (starší pacienti). Po nefrektomii popálenin 3. stupně může Xe-Derma sloužit jako dočasný kryt, který připraví ránu pro autotransplantaci (lze ho ponechat více než 10 dní bez výměny). Využití najde i při ošetření bércových vředů, rozsáhlých odřenin, diabetických defektů atd. Pod vrstvou usychající xenodermis je rána vlhká a dochází v ní k intenzivní epitelizaci. Za jeden až dva dny po aplikaci přípravku Xe-Derma na popáleniny druhého stupně je například možno ošetřenou plochu nechat bez obvazu a čtvrtý až pátý den se zaschlá xenodermis samovolně odloučí od epitelizované plochy. Výhodou je, že materiál Xe-Derma není nutno fixovat ani na členitých částech obličeje.
Na bezbuněčné xenodermis mohou být také kultivovány lidské keratinocyty. Podle podmínek kultivace vzniká nediferencovaný nebo diferencovaný genotyp „recombinated human/pig skin“.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2008, strana C7
Zdroj: