Mnohočetný myelom:projekt časné diagnostiky
Mnohočetný myelom (MM) je nevyléčitelný, ale dobře reagující na léčbu, kterou je možné docílit roky trvající remise nemoci. Někteří nemocní se často vracejí do pracovního procesu. Základním předpokladem úspěšné léčby MM a zejména kvality života nemocného je včasná diagnostika, která je mnohdy v rukou lékařů prvního kontaktu.V období nevratného postižení skeletu, kdy se již objeví patologické fraktury, paraparézy či paraplegie dolních končetin způsobené míšní lézí při postižení obratlů, či selhání funkce ledvin s nutností hemodialyzační léčby, je POZDĚ. Pilotním průzkumem mezi pacienty bylo zjištěno, že až 70 % pacientů s MM je diagnostikováno pozdě a kolem 20 % pacientů vstupuje do léčby s ireverzibilním postižením.
Proto se Česká myelomová skupina (CMG) rozhodla aktivovat projekt vedoucí k zlepšení časné diagnostiky mnohočetného myelomu pod názvem „CRAB“. Název vychází z klinických projevů MM – hyperCalcemie, Renální insuficience, Anemie, Bone lesion.
Primárním cílem celého projektu je vytipovat lékaře, ke kterým nemocní přicházejí se svými vstupními příznaky MM nejčastěji, a následně tyto lékaře mnoha směry informovat o nutnosti pomýšlet na MM a včas zajistit potřebná vyšetření, při jejichž pozitivitě je nutné nemocného odeslat ke specialistovi – hematologovi. Součástí informací jsou vstupní příznaky myelomu klinické a laboratorní a návrh panelu jednoduchých vyšetření (viz informační leták CRAB), na jejichž základě je možno vyslovit vážné podezření na myelom. Současně jsou zde uvedeny možnosti moderní léčby, díky kterým se stále více zlepšuje prognóza nemocných (50 % pacientů nyní přežívá šest let, 30 % pacientů přežívá deset let).
Metodika projektu je založena na: 1. telefonické anketě mezi lékaři prvního kontaktu ke zjištění jejich znalostí příznaků a možnosti včasné diagnostiky myelomu, 2. informačním dopisu pro tyto lékaře, 3. letácích s upoutávkami na klinické příznaky a doporučení vyšetření, 4. dotazníku pro pacienty s cílem zjištění, jaké příznaky je nejčastěji vedly k lékaři, za jak dlouho se nemocní dostavili k lékaři pro své obtíže a za jak dlouho byli odesláni k hematologovi a s jakými komplikacemi. Projekt CRAB bude vyhodnocen po třech a šesti letech od svého zahájení v roce 2007. Věříme, že se nám podaří dosáhnout dvou hlavních cílů a výrazně se zkrátí doba mezi prvními příznaky a diagnózou MM. Cíle jsou stanoveny jednoznačně a metodika umožňuje přesně změřit procentuální rozdíly v roce 0 při zahájení, v roce 3 uprostřed projektu a v roce 6 při ukončení projektu. Prvním cílem je snížení podílu nemocných s tzv. pokročilým MM v klinickém stadiu III dle Durieho a Salmona, a to ze stávajících 70 % na méně než 50 % nemocných. Druhým cílem je snížení podílu pacientů s vážnou komplikací v době stanovení diagnózy, a to ze stávajících 20 % na méně než 10 procent.
Prvním výstupem projektu CRAB je vyhodnocení telefonické ankety mezi lékaři prvního kontaktu, která proběhla v červnu 2007. Celkem bylo osloveno 300 praktických lékařů, 50 ortopedů, 50 neurologů, 50 diabetologů a 50 rehabilitačních pracovníků. Z 500 dotazovaných lékařů se 68 % s pacientem s MM ve své praxi setkalo (nejčastěji neurologové). Mezi rehabilitačními pracovníky se však s touto....
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 28/2007, strana A4
Zdroj: