Přeskočit na obsah

Mladí chirurgové "trénovali" v Hradci Králové

Již třetí kurs základních laparoskopických technik určený začínajícím chirurgům se konal ve dnech 23. a 24. března 2010 v české pobočce Aesculap Akademie umístěné na Chirurgické klinice Fakultní nemocnice Hradec Králové. Po dvou zkušenostech s jednodenními akcemi, jejichž délka nedostačovala obsahu, byl poprvé koncipován jako dvoudenní.

Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové připravila detailně zpracovaný plán postgraduálního vzdělávání mladých chirurgů. Jeho součástí je i rozvoj znalostí a dovedností v laparoskopii, vycházející ze vzdělávacího plánu české pobočky Aesculap Akademie.

Cílem je maximálně využít zkušeností modelu německé Aesculap Akademie a sestavit několikastupňový edukační plán, který provede mladého lékaře úplnými začátky a seznámením s laparoskopií, naváže nacvičením základní operační techniky a postupně jej bude směřovat k jednotlivým operačním výkonům. Závěrečné speciální kursy budou již kombinovány s operací na živých zvířecích modelech.

Realizaci kursu předcházela nejprve krátká prosincová a následně již delší únorová hospitace v centrále Aesculap Akademie v Tuttlingenu na workshopu Laparobasis pod vedením priv. doz. dr. med. Dietera Birka, přednosty Chirurgické kliniky Evangelické nemocnice v Zweibrückenu.

Pracovní skupina z ČR (MUDr. Tomáš Hroch, Mgr. Tomáš Hrouda, Ph.D., a Václav Novotný, DiS.) se nejprve zaměřila na koncepci celého workshopu a následně pak na podrobné nastudování práce jak v tzv. suché laboratoři na trenažérech, tak v tzv. mokré laboratoři na zvířecích preparátech a technologické zabezpečení endoskopického vybavení.

Německý model kursu Laparobasis je čtyřdenní a drtivá většina času je věnována právě praxi na zvířecích preparátech. Stěžejním preparátem jsou prasečí játra, která jsou umístěna v trenažéru, jenž má tvar lidského torza. Trenažér umožňuje i napojení na tlakovou pumpu, která vhání uměle vytvořený roztok krve do arteria hepatica, a věrně tak simuluje operační prostředí pro cholecystektomii. Naše verze kursu se liší od německého pouze nižší intenzitou tréninku na zvířecích modelech. Hlavním důvodem jsou omezené finanční možnosti českých mladých lékařů. Přesto je velká část kursu podporována společností B. Braun.

 

Vrcholem byla cholecystektomie

První den byl věnován jednak teorii a jednak tzv. suché přípravě. V teoretické části bylo celkem osm frekventantů kursu - důvodem je optimální využití čtyř trenažérů a neustálý dohled lektorů - seznámeno se složením videořetězce, který si sami zkusili zapojit a zprovoznit, dále s principy správné insuflace, nejčastějšími chybami a jejich důsledky. Nedílnou částí tohoto bloku byla teorie elektrokoagulace se zaměřením na jednotlivé typy, jejich výhody i nevýhody, rizika a zásady bezpečného použití.

Uvedené problematice byl věnován poměrně velký prostor i s praktickou demonstrací, včetně všech rizik, neboť se domníváme, že elektrochirurgie a rizika z ní plynoucí jsou na našich pracovištích neustále bagatelizována a podceňována. V části tzv. suché laboratoře probíhala motorická cvičení na trenažérech, seznamování s přenosem prostorového vidění - 3D orientace - do dvourozměrného obrazu, dále pak práce s endoskopickými instrumenty, počínaje jednoduchými cviky, jako jsou napínání gumiček do hvězdice, přenos připínáčků či vyjímání zápalek z krabičky, a klipováním a endošitím konče. Metodická řada pokračovala endoskopickým šitím na zvířecích preparátech (nejlépe se osvědčilo klasické kuřecí stehno).

Druhý den se účastníci učili ve fantomech lidského trupu pracovat s kamerou a spolupracovat s operatérem. Vrcholem kursu byla cholecystektomie prováděná na prasečích játrech. Jde o plnohodnotnou simulaci výkonu se standardním endoskopickým vybavením (endoskopická věž, používání vysokofrekvenčního proudu, preparace, klipování). Také tyto praktické bloky byly prokládány výkladem teorie, např. péče o nástroje, operačních postupů, opakovaně byla zdůrazňována bezpečnost práce s elektrokoagulací a insuflací.

Kurs základních laparoskopických technik, tzv. Laparobasis, mladí chirurgové hodnotili velmi pozitivně jak po stránce teoretické, tak zejména praktické. Je zřejmé, že v tomto úspěšném modelu budeme v seriálu kursů pokračovat. Chystáme další zvířecí preparáty a operační techniky, jež by měl začínající endoskopista zvládnout. Na tento stupeň bychom chtěli navazovat s programem pokročilých speciálních kursů.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené