Mistr konsensu, jenž umí být rázný
"Reforma zdravotnictví si vyžádá hluboké strukturální změny. Není záležitostí pouze příslušného ministra, ale celé vlády včetně jejího premiéra. S˙docentem Hegerem budeme mít v tomto ohledu nadstandardní vztahy," řekl premiér Petr Nečas, když minulý týden uváděl do funkce nového ministra zdravotnictví.
Slovo reforma v několika jeho dalších větách zaznělo ještě vícekrát, příznačné ale je, že Leoš Heger sám tento termín skoro nepoužívá - jak ostatně vyplývá i z množství rozhovorů, které v posledních týdnech stihl dát. Spíše než revoluci vyznává evoluci, což je vidět i na vývoji FN Hradec Králové.
Ta se za Hegerova vedení stala nejhezčím velkým zdravotnickým zařízením v republice. Vždy se tu však stavělo postupně, v navazujících krocích. Některé investiční počiny jsou přitom zcela ojedinělé, ať už jde třeba o pavilon urgentního příjmu nebo psychiatrickou kliniku, která nabízí duševně nemocným krásné a důstojné prostředí přímo v centru areálu. Podobně by šlo zmínit i méně viditelná, ale přesto zřejmá pozitiva - jako třeba příkladný vztah mezi nemocnicí a lékařskou fakultou.
Medical Tribune se docenta Hegera před časem zeptala, co by poradil svému nástupci ve funkci ředitele. Jeho odpověď je určitým dokladem toho, proč se o něm říká, že umí komunikovat: "Poradil bych mu, aby sebral všechnu trpělivost, která v něm je. Bude řešit problémy, kde neexistuje jednoznačně správné řešení, což nejde uspěchat. Velký odpor jistě může překonat silou, ale to jde jednou, dvakrát. Mnohdy nezbývá, než čekat. Vždy se musí vážit, kolik nové věci přinesou užitku a kolik vyvolají nevole. Někdy se ukáže, že onen užitek za všechny ty negativní emoce nestojí. Když je velký odpor proti věcem, jež nejsou jednoznačně podloženy tvrdými daty, tak to nemá cenu lámat přes koleno. Když se objeví problém, je nutné především poslouchat. Až v překvapivě vysoké míře se nakonec podaří najít středové řešení, které je akceptovatelné pro všechny."
Ano, Leoš Heger je muž konsensu a účelného kompromisu. Ovšem "v případě potřeby dokáže být přísný a zásadový, ale vždy je to spravedlivé", jak říká přednosta hradecké onkologické kliniky prof. MUDr. Jiří Petera, Ph.D. I˙pak ale o takovém kroku přemýšlí: "Párkrát jsem se dostal až na hranu stávky, pak jsem ustoupil a mrzelo mě to, protože jsme měli pravdu. Jindy jsem ustoupil z donucení a až zpětně uznal, že pravdu měla druhá strana."
Jak je patrné už z diskusního fóra na straně A2, osobnost Leoše Hegera je přijímána napříč zdravotnictvím. Těžko si představit někoho jiného, u koho by došlo k takové shodě. Koaliční vyjednavači si asi blahopřejí ke štěstí, že si na poslední chvíli vzpomněli, že vlastně Hegera mají. Každý si však od něj slibuje něco trochu jiného a pro nového ministra bude obtížné všem nadějím dostát. S˙tím, jakou vlnu pozitivního očekávání vzbudil, vlastně může už jen zklamat.
Zdroj: Medical Tribune