Přeskočit na obsah

Minulost medicíny jako na dlani

Výstava nazvaná Minulost lékařství a léčitelství v Českých zemích na pražské Novoměstské radnici ukázala návštěvníkům všednodenní historii medicíny a zdravotnictví od středověku do počátku 20. století. Nepředkládá přísné třídění exponátů podle historických období, zbytečně nesystemizuje ani jinak, spíše nabízí příchozímu k prohlédnutí, co ho zajímá. Dnešní sedmdesátník tu poznává předměty, které si pamatuje z dětství, např. šlapací zubní vrtačku, lampu umělého horského slunce nebo dámské prádlo a prostředky intimní osobní hygieny. Starší učitelé chemie a fyziky si připomenou chemikálie i Leidenskou láhev, jež měli ve školním kabinetu. Mimopražský návštěvník se často teprve zde seznamuje s exponáty zapůjčenými z depozitáře muzea v místě, z nějž do Prahy přijel; etnologický materiál s určitým kulturně historickým vztahem k lidskému zdraví a nemocem dodala muzea převážně z Čech, ale i ze Slezska.

Výstava mj. připomíná epidemie cholery a jejich oběti přívěsky na lehké umírání, homeopatickou lékárničkou a rakví s výklopným dnem. Nenávratně pryč jsou časy, kdy v novodobé lékárně připravovali jednotlivě tablety na důmyslné mechanické pomůcce. Galerie zapůjčily kopie rozměrných obrazů se zubolékařskou i jinou tematikou. Je tu také část filmotéky o lidovém léčiteli Vincencu Priessnitzovi. Jádrem výstavyjsou cenné lékařské knihy, např. starý český překlad Mattioliho herbáře, chirurgické, porodnické, zubolékařské nástroje a skarifikátoryk pouštění krve žilou z akologického kabinetu Zdravotnického muzea Národní lékařské knihovny. Autoři výstavy PhDr. Dana Motyčková, CSc., a Mgr. Šimon Krýsl za součinnosti pořadatelství několika institucí nabídli jedinečnou výstavu v rámci projektu Pražské brány 2009.

Návštěvník-lékař se pravděpodobně zdrží u tří částí expozice. Patří k nim připomenutí začátku vakcinace v českých zemích na počátku 19. století. Ta byla stále úspěšnější díky velkému úsilí očkujících lékařů, zemské zdravotní správy i církve. Aby nedůvěřiví rodiče dali očkovat svoje děti, byl všude praktikován důkaz bezpečnosti provedený před jejich zraky. Demonstratio ad oculos ostatně nepatří jenom minulosti; dnes jde znovu do módy v případě infekčních chorob, ovšem za pomoci médií. Variola je dnes eradikována na celém světě právě díky očkování.

Druhé delší zastavení jsme udělali u jednoduché trubice na katodové paprsky, u objevu W. C. Roentgena z přelomu 19. a 20. století. Díky němu viděl poprvé on a po něm i lékaři kosti a měkké části lidského těla. Záření nebylo bez rizika a mělo oběti. Donedávna jsme mohli vidět změny na kůži prstů dříve skiaskopujících kolegů. Vývoj šel ale dál a stále pokračuje. Diagnostiku i léčení mnoha nemocí včetně operativního si dnes bez rentgenového záření a radiologie vůbec nelze představit.

A konečně třetí, vcelku decentní, avšak o to významnější část expozice ukazuje vedle patologických změn na lebce syfilitika originální balení Salvarsanu a Neosalvarsanu a pro srovnání stojatky s jedovatými rtuťovými mastmi. Sérolog P. Ehrlich a bakteriolog S. Hata při pokusech v roce 1910 nalezli látku dioxidiamidoarzenobenzol ničící původce syfilidy a přitom neškodící pacientům. Položili tak základ epoše chemoterapie, která zachraňuje každoročně miliony lidských životů.Přejme si, abychom podobných výstav pomáhajících pochopit pravé poslání medicíny mohli vidět víc.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené