Přeskočit na obsah

Ministr Zd T. Julínek : Očekávám definici standardů

Souvisí to s projednáváním návrhu zákona o zdravotních službách. V něm dáváme pojištěncům i poskytovatelům řadu práv – a bylo by nesmyslné, aby jejich uplatňování blokovala stará podoba zákona 48/1997 Sb. Skutečně se objeví i možnost legálně si na některé typy výkonů připlácet. Všem poskytovatelům bude zároveň uložena povinnost vždy nejdříve nabídnout plně hrazenou službu.

Půjde o radikální změnu? Objevily se spekulace, že z režimu úhrad budou zcela vyjmuty amalgámové zubní plomby.

Novela stávající zákon pouze zpřesňuje. Nejde o žádný dramatický zásah do hrazené a nehrazené péče. Spíše bychom byli rádi, aby se podařilo prosadit celý nový zákon o zdravotních pojišťovnách a otevřel se tak prostor pro nabídku zdravotních plánů. To je mnohem správnější cesta k diferenciaci výše spoluúčasti než vše vyjmenovávat mechanicky v příloze zákona. A pokud jde o ty plomby, opravdu to nebyl záměr, ale jen formulační chyba, kterou opravíme.

Co se změní pro lékaře, pokud bude novela přijata?

Předpokládám a doufám, že se zvýší aktivita poskytovatelů v přístupu k definici standardů. Že tyto snahy přestanou narážet na problémy lokálních nebo oborových zájmů. Především ale očekávám mnohem lepší definici nakupované péče ve smlouvách pojišťoven.

Změňme na závěr téma – podle předběžných odhadů SÚKL povede probíhající přehodnocování maximálních cen léčivých přípravků k tomu, že u tří čtvrtin léků ceny klesnou průměrně o třicet procent. Uspořit se tak má až 8,5 mld. Kč ročně - ale nehrozí odchod některých firem z českého trhu?

Nemyslím si. Chceme ceny léků stabilizovat na evropském průměru, nikoli jejich ceny extrémně snížit. Navíc předložím i novelu k zákonu o léčivech, která má ohlídat, že k nějakému dramatickému propadu v úhradách či cenách nedojde. Pokud přece, mohu zasáhnout, aby k odchodu firmy a jejích produktů z trhu, bude-li to v zájmu pacientů, nedošlo.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené