Přeskočit na obsah

Ministr Heger představil protikorupční strategii

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na požadavky lékařů omezit korupci v resortu a najít tak peníze, které v systému chybějí. Ministr Leoš Heger proto zveřejnil tzv. protikorupční strategii – většina opatření se však týká pouze samotného ministerstva či přímo řízených organizací. Navíc není úplně zřejmé, jakou právní formu budou mít, do jaké míry budou tedy závazná a vymahatelná. Na krajské či „soukromé“ nemocnice může ministr těmito principy pouze apelovat. Opatření ministerstva přicházejí navíc v době, kdy většinu účinných protikorupčních opatření na všeobecné úrovni vláda zamítla.

Jaké změny v oblasti boje s korupcí ministr plánuje? Chce omezit takzvanou kongresovou turistiku a zavést jasná pravidla sponzoringu v nemocnicích. Dále má dojít ke změně pravidel při zadávání veřejných zakázek. Ministerstvo chce analyzovat potřebnost veřejných zakázek a uveřejňovat smlouvy na internetu. Mezi nové patří principy pro nákupy v přímo řízených organizacích; patří mezi ně snaha omezit činnost tzv. kompletátorů. V případě, že předmět veřejné zakázky bude umožňovat dílčí plnění, bude vždy aplikováno s cílem umožnit plnění veřejné zakázky maximálnímu počtu uchazečů a minimalizovat tak tzv. generální dodávky.

Ministerstvo chce dále omezit počet výběrových řízení s jediným účastníkem. Také od zavedení elektronických aukcí si ministerstvo slibuje finanční úspory, od povinnosti zadavatele vždy zpřístupnit plné znění zadávací dokumentace na svých stránkách zase zvýšení  transparentnosti. Podobné efekty by mělo přinést zavedení institutu tzv. maximální ceny v rámci zadávacích řízení a zveřejnění referenční ceny, která bude vycházet z průměrné ceny vybraných komodit v přímo řízených organizacích.

Zůstává otázkou, co konkrétně budou nemocnice povinny zveřejňovat. Dosud  zdravotnictví i přímo řízené nemocnice také deklarovaly, že všechny potřebné údaje k výběrovým řízením jsou dostupné na internetu – na tzv. centrální adrese. V praxi však veřejnost na těchto stránkách důležité údaje nenajde. Redakce Medical Tribune před několika měsíci žádala údaje o konkrétních cenách za nakoupené přístroje ve specializovaných centrech. Ministerstvo však poskytlo pouze „balíkové“ údaje za celkové vybavení konkrétního centra.

Ministr slibuje, že napříště budou zadavatelé zveřejňovat informací víc. „V budoucnu by výběrová řízení měla mít takové podmínky, aby se jednotlivé položky daly jasně rozklíčovat. Měl by tam být uveden jasný ceník zboží,“ odpověděl na dotaz Medical Tribune.

Bezzubý boj s korupcí ve vládě

Je otázkou, do jaké míry budou tyto dílčí ministrovy „apely“ v praxi opravdu fungovat. Se zaváděním závazných protikorupčních zákonů na celostátní úrovni to totiž příliš nadějně nevypadá. Ministerstvo pro místní rozvoj, které připravuje novelu zákona o veřejných zakázkách, zatím zamítlo většinu ze 14 protikorupčních návrhů Národní ekonomické rady vlády (NERV).

„Ze zásadní systémové změny při zadávání veřejných zakázek se stává bezzubý souhrn dílčích opatření, která možnosti korupce výrazně neomezí,“ citovaly Hospodářské noviny ekonoma Pavla Kohouta a šéfa organizace Transparency International Davida Ondráčku, kteří se na přípravě protikorupčních opatření měli podílet. Poukázali na to, že návrhy NERV neberou vládní úředníci příliš vážně. Jednou z navrhovaných změn v novele mělo být například uzákonění principu hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti po vzoru Slovinska nebo Velké Británie.

Považuje za těchto okolností ministr zdravotnictví za reálné, že se mu podaří dosáhnout skutečných změn v oblasti úspor při zadávání veřejných zakázek? „Ministerstvo zdravotnictví ještě uplatní některé připomínky k této novele, to není konečný stav. Kritérium potřebnosti a hospodárnosti máme ve svých vlastních zásadách a toto kritérium budou muset přímo řízené organizace uplatňovat. Každý šéf nemocnice se prostě podle již platných předpisů musí chovat v duchu povinnosti dobrého hospodáře,“ odpověděl ministr na dotaz Medical Tribune.

Sponzoring a kongresová turistika

Ministr chce také zavést nová pravidla v oblasti sponzoringu. Plánuje postupně omezit a do roku 2012 zcela znemožnit přijímání sponzorských darů od subjektů, které jsou uchazeči či dodavateli organizace v rámci veřejných zakázek. Účelové hrazení pracovních cest „na jméno“ má být nepřípustné.

Ani tato oblast však ještě není úplně dořešena. Ředitel FN Brno Roman Kraus v této souvislosti upozornil na příklad, kdy jistá farmaceutická firma chce v příštích letech sponzorovat vybavení dětské onkologie v rámci jeho nemocnice. Budou tudíž v příštích letech takové aktivity nemocnic zapovězeny? „To ještě úplně není dořešeno, musíme to dobře promyslet. Pokud firmy mají takové přebytky peněz, jimiž mohou sponzorovat nemocnice, tak by nám měly prodávat léky levněji. Ony si najdou tisíc důvodů, proč to nemohou udělat. Já jsem sám zvědavý, jak to dopadne,“ odpověděl ministr.

Na ministerská opatření reagovaly ihned farmaceutické firmy. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) jsou některá opatření vytržená z kontextu situace na trhu a zprůhlednění prostředí nepřinesou. „Bohužel tato opatření povedou k tomu, že českým lékařům z fakultních nemocnic bude odepřen přímý kontakt s mezinárodní vědou a nebudou se moci dále vzdělávat,“ říká Radim Petráš, výkonný ředitel AIFP s tím, že již několik let má AIFP ve svém etickém kodexu zakotvena přísná pravidla, jaké odborné lékařské kongresy v zahraničí mohou členské společnosti sponzorovat. Tato pravidla jsou závazná pro všechny členské společnosti AIFP.

„Kongresy, které nejsou organizované renomovanou světovou či evropskou lékařskou odbornou společností, prakticky nesponzorujeme. Nejvíce z pasivní účasti na renomovaných zahraničních kongresech profitují právě mladí lékaři, kteří mají tímto způsobem možnost se učit od profesně starších kolegů a přinášet nové poznatky do české medicíny,“ dodává Petráš.

                                                                                                                                   ivb

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené