Přeskočit na obsah

Ministr a ředitel VZP slíbili lékařům lepší zítřky

O předposledním listopadovém víkendu se konal 28. sjezd České lékařské komory. Delegáti mimo jiné jednali o náhradě za zrušené regulační poplatky, o systému vzdělávání lékařů, právní obraně lékařů, bonifikaci lékařů, kteří se celoživotně vzdělávají, a dalších tématech. Na sjezdu vystoupil ministr zdravotnictví, který nemocničním lékařům potvrdil pětiprocentní navýšení platů. Ředitel VZP Zdeněk Kabátek lékařům zase slíbil, že dostanou smlouvy na dobu neurčitou. Kritikům sjezdu chyběla témata korupce a předražování státních zakázek ve zdravotnictví.

V závěrečném ustanovení sjezdu se delegáti shodli na tom, že ČLK odmítá zřizování speciálních registrů zdravotní způsobilosti lékařů. „Podobné registry nejsou zavedeny v žádné jiné profesi i přesto, že lékař není zdaleka jediným povoláním, kde může nevyhovující zdravotní stav vést k ohrožení majetku či zdraví jiných osob,“ uvádí závěrečné usnesení sjezdu.

Zájmy ambulantních lékařů

Představenstvo ČLK se zavázalo k tomu, že bude prosazovat plnou náhradu za zrušené regulační poplatky pro praktické lékaře, pediatry a ambulantní specialisty. Komora totiž nesouhlasí s tím, že lékařům a zdravotnickým zařízením neměly být poplatky kompenzovány v aktuální výši, ale jen do úrovně jejich výběru v loňském roce. Komora v tomto smyslu uplatnila připomínku k návrhu úhradové vyhlášky. Prezident ČLK také kriticky zmínil i fakt, že poplatky za děti byly zrušeny už před časem, ale pediatrům je nikdy nikdo nenahradil. V usnesení pak sjezd ukládá představenstvu preferovat při jednáních úhradu od zdravotních pojišťoven dle počtu aktuálně vykázaných příslušných signálních kódů. MUDr. Kubek v této souvislosti ve svém projevu také kritizoval záměr kompenzovat zrušené poplatky za recept ve výši 12 korun lékárnám. „Jedná se o čistě vyhozené peníze,“ soudí prezident ČLK a dodává: „Lékárny kvůli konkurenčnímu boji regulační poplatky stejně dávno nevybírají.“

Vedení ČLK se dále shodlo, že zřejmě zahájí jednání o bezesmluvním vztahu mezi ambulantními lékaři a zdravotními pojišťovnami. Podle komory je třeba vytvořit legislativní rámec pro cílový stav, kdy smlouvu bude uzavírat pouze pacient se svou zdravotní pojišťovnou.

Zájmy lékařů z nemocnic

ČLK řešila také zájmy nemocničních lékařů – podpořila požadavek lékařských odborů na zvýšení platů a mezd lékařů zaměstnanců za základní pracovní dobu. Komora upozornila, že ve většině nemocnic je dosud soustavně porušován zákoník práce. „Další obcházení zákona formou dohod o pracovní činnosti považuje sjezd za nepřijatelné a vyzývá k urychlenému ukončení této nezákonné praxe.“ Delegáti sjezdu odmítli návrh úhradové vyhlášky pro rok 2015, který podle komory nerespektuje dohody uzavřené mezi zástupci poskytovatelů zdravotních služeb a zdravotními pojišťovnami a nerespektuje rozhodnutí Ústavního soudu. Zároveň ČLK požaduje po ministerstvu zdravotnictví urychlené předložení novel zákonů o veřejném zdravotním pojištění, zákona o zdravotních službách a zákona o vzdělávání lékařů. Sjezd žádá ministerstvo zdravotnictví, aby urychleně předložilo svůj návrh zákona o veřejných neziskových nemocnicích.

MZ i VZP – bude lépe

Na sjezd komory dorazil také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Ministr lékařům sdělil, že příští rok vzrostou mzdy nemocničních lékařů o pět procent. Na požadovaný nárůst platu o deset procent nemá resort podle ministra peníze.

Svatopluk Němeček lékařům slíbil, že bude řešit ještě další věc, která se ČLK nelíbí, tedy současné znění tezí novely zákona o vzdělávání lékařů č. 95/2004 Sb., a bude požadovat jejich přepracování. Ministr uvedl, že jeho resort předloží začátkem příštího roku novelu upravující další vzdělávání lékařů, jehož systém je podle Němečka katastrofální.

Slib dal lékařům také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Uvedl, že soukromí lékaři začnou dostávat na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku nabídku smluv na dobu neurčitou.

Prodloužení mandátu stávajícího prezidenta ČLK?

Delegáti sjezdu po vzrušené debatě přijali změnu volebního řádu. Úprava zrušila dosavadní pravidlo, podle něhož mohli někteří funkcionáři komory včetně prezidenta, viceprezidenta a členů představenstva kandidovat nejvýše dvě období po sobě. Kritici označili změnu za účelovou. „Nezastírám, že jedním z hlavních důvodů je umožnit nynějšímu prezidentovi, pokud projeví zájem, kandidovat v dalším funkčním období,“ citovala ČTK předkladatele návrhu a člena vedení komory Miloše Volemana. Podotkl, že dobře fungující podnik se nezbavuje kvalitních manažerů.

Delegát sjezdu Aleš Herman označil návrh za „lex Kubek“. „V demokratické společnosti by se neměla měnit pravidla, když se to někomu hodí,“ přidala se ke kritikům Jaroslava Švandrlíková.

Korupce jako chybějící téma

Pod zveřejněnými tezemi sjezdu ČLK se na webu Medical Tribune rozpoutala diskuse o tom, proč sjezd neřešil zásadní problém současného zdravotnictví – tedy kauzy, které poukazují na předražování státních zakázek či zadávání sporných zakázek spřáteleným osobám ve zdravotnictví. Redakce MT s tímto dotazem oslovila prezidenta ČLK Milana Kubka. Otázka však zůstala bez odpovědi.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené