Ministerstvo opět zkouší převést pojišťovny na akciové společnosti
Ministerstvo zdravotnictví chystá nový zákon o zdravotních pojišťovnách, který by měl nabýt účinnosti od ledna 2013. Jaké hlavní změny legislativa přinese? Rámcové odpovědi na dotazy Medical Tribune poskytl MUDr. Pavel Vepřek z ministerstva zdravotnictví.
Jaké jsou hlavní body chystané transformace pojišťoven? Na jaké právní subjekty by měly být současné pojišťovny převedeny? Měla by mít VZP stejný statut jako ostatní pojišťovny, nebo bude jiný?
Záměrem vlády a MZ je dát všem zdravotním pojišťovnám jednotnou právní formu. Zdravotní pojišťovny budou neziskové subjekty zřízené ze zákona, s corporate governance obdobnou akciovým společnostem. Záměrem vlády a MZ je dát všem zdravotním pojišťovnám jednotnou právní formu. Zdravotní pojišťovny budou neziskové subjekty zřízené ze zákona, s corporate governance obdobnou akciovým společnostem.
Některé zdroje mluví o tom, že pojišťovny mají být převedeny na obchodní společnosti, jiné o tom, že má jít o transformaci na neziskové subjekty… Obojí vychází z pravdivého základu – pojišťovny budou neziskové, ale jejich organizace a odpovědnost správců budou vycházet z pravidel pro akciové společnosti.
Pokud má jít o transformaci na soukromé subjekty, jakým způsobem bude provedena tato privatizace? Naše zdravotní pojišťovny jsou i dnes zřízeny ze zákona, a to zákona o VZP a zákona o zaměstnaneckých, oborových a jiných zdravotních pojišťovnách. Nový zákon jenom upraví jejich podobu, nejedná se tedy o privatizaci.
Na základě jakého principu by fungovaly kontrolní orgány pojišťoven? V Rakousku i Německu fungují správní i dozorčí rady pojišťoven na základě tripartity. Třetina členů zastupuje zaměstnavatele, třetina zaměstnance a třetina zástupce veřejné správy. Jaké jsou v tomto ohledu plány v případě transformovaných pojišťoven u nás? Kdo bude zasedat v kontrolních orgánech našich zdravotních pojišťoven? Předpokládá se zachování tripartity, způsob nominace a volby členů správních orgánů se ještě diskutuje.
Podle informací z tisku má po transformaci pojišťoven vzniknout pouze dozorčí rada, která se má skládat z devíti členů. Je možné tuto informaci potvrdit? Kdo by tyto členy volil? Je zde záměr umožnit správním orgánům efektivní řízení zdravotní pojišťovny. Vámi zmíněná varianta je jedna z pravděpodobných. Volba bude založena na principu tripartity.¨
Na členy rady má být uvalena hmotná odpovědnost. Co konkrétně by tato hmotná odpovědnost znamenala v praxi?
Budou mít stejnou odpovědnost jako v současných a. s.
Jednou z hlavních změn nového systému má být to, že poplatky od pacientů nepůjdou do rozpočtu lékařů, ale zdravotních pojišťoven. Proč tomu tak je? Zvýší se tím analogicky platby pojišťoven lékařům? Ve všech státech, které vybírají regulační poplatky, jsou poplatky příjmem zdravotního pojištění. Na příjem lékařů tato technická změna vliv mít nebude, jen si trochu polepší lékaři s klientelou osvobozenou od platby poplatků. Hlavní význam tohoto kroku je v tom, že je plně v souladu s naší ústavou. Vedení ČLK kritizuje fakt, že pojišťovny budou moci bezdůvodně vypovídat smlouvy lékařům. Proč nebudou muset pojišťovny zdůvodňovat ukončení smlouvy s lékařem?
Pokud chce někdo smlouvu vypovědět, tak ji vypoví, a zdůvodňování bývá jen formální rituál, který nemá praktický význam. Co je podstatné, jsou dlouhé výpovědní doby, jež dávají lékařům možnost se změně situace přizpůsobit.¨
ivb
Zdroj: MEDICAL TRIBUNE