Přeskočit na obsah

Miniinvazivní operace na otevřeném srdci

Kardiochirurgická operace je v povědomí pacientů spojena s velkou jizvou a velkým zásahem do organismu. Dnešní technologické pokroky nám dovolují se v určitých případech vyhnout střední sternotomii a provést operaci miniinvazivně – přes minithorakotomii s pomocí kamery (thorakoskopu) zavedené do hrudní dutiny.

Poprvé byla tato operace provedena profesorem Carpentierem v roce 1996. Byla použita pro operaci mitrální chlopně. Dnes ji používáme pro plastiky (náhrady) mitrální a trikuspidální chlopně, defekty septa síní a operace myxomů. Pacienty připravujeme k operaci stejně jako všechny ostatní kardiochirurgické pacienty. Pro připojení mimotělního oběhu z třísla provádíme navíc angioCT aorty a pánevních tepen. Pacienta operujeme vleže na zádech. Kanyly pro mimotělní oběh zavádíme přes femorální žílu a tepnu pod kontrolou jícnové echokardiografie. Minithorakotomie je dlouhá 5 až 7 cm. Kamera je zavedena zvláštním portem ve druhém mezižebří. Po spuštění mimotělního oběhu otevřeme perikard, zavedeme svorku na aortu. Operační pole lze pozorovat přímo přes thorakotomii nebo nepřímo na obrazovce. Po podání kardioplegie provedeme plánovanou operaci pomocí speciálních dlouhých nástrojů. Odpojení od mimotělního oběhu se pak odehrává opět pod kontrolou jícnové echokardiografie. 

Miniinvazivní videoasistované výkony se staly součástí běžné praxe na mnoha kardiochirurgických pracovištích. Na druhé straně existují pracoviště, která tento typ operací neprovádějí vůbec; pravděpodobně proto, že se jedná o poměrně úzkou skupinu indikací. Nutno říci, že operace vyžaduje jinou techniku operování, endoskopickou výbavu pracoviště a změny mnoha zvyklostí operačního týmu oproti klasickému výkonu ze sternotomie.

Jak již bylo řečeno, indikací k tomuto výkonu jsou patologie mitrálních a trikuspidálních chlopní a defektů síňového septa. Důležitá je absence ischemické choroby srdeční a nemocí aortální chlopně. Malá operační rána přináší menší operační trauma, menší krevní ztráty a rychlejší rehabilitaci. Pro velkou část pacientů je malá jizva důležitou přidanou hodnotou. Zvlášťe mladší ženy ocení jizvu v submammární rýze.

Díky nízké mortalitě a nízké perioperační morbiditě lze očekávat v budoucnu změkčování indikačních kritérií, časnější indikace k operacím, a tím předcházení některým vedlejším jevům (např. vznik fibrilace síní), které doprovázejí pozdější stadia nemoci. Naše výsledky se shodují s údaji v literatuře. Miniinvazivní výkony lze provádět se stejnou úspěšností jako výkony ze sternotomie. Je to důležitý krok na cestě ke snížení operační zátěže a zlepšení kosmetického efektu naší léčby.

MUDr. Piotr Branny, MUDr. Michal Janík, 

oddělení kardiochirurgie, Kardiocentrum Nemocnice Podlesí, a. s., Třinec

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené