Miliony nových receptů perorálních antikoagulancií v prevenci CMP
Nová doporučení American Heart Association, American College of Cardiology a Heart Rhythm Society počítají s podáváním perorálních antikoagulancií pacientům s fibrilací síní jako prevencí cévních mozkových příhod u podstatně větší části populace než dosud. Mělo by jít o téměř univerzální indikaci pro ženské pacientky a pro nemocné ve věku vyšším než 65 let. Zatímco podle guidelines z roku 2011 se s touto léčbou počítalo u cca 71,8 % nemocných s fibrilací síní, nyní by to mělo být více než 90,8 %. Podle komentáře v časopise JAMA Internal Medicine by to při extrapolaci na populaci USA znamenalo téměř milion (přesně 988 500) nově léčených osob.
Lékařská obec zatím nehodnotí, zda toto rozšíření indikací a počtů pacientů, jimž mají být perorální antikoagulancia nově nasazována, znamená dobrý, či špatný krok, avšak plédují v každém případě pro longitudinální studie, které by sledovaly další osud takto „reklasifikovaných“ nemocných.
Komentáře kromě toho upozorňují také na další aspekt: vzhledem k tomu, že změna se dotýká především osob na dolní hranici rizika cévní mozkové příhody, povede navýšení spotřeby perorálních antikoagulancií i k významnému vzestupu finančních nákladů, aniž by byl předem prokázán klinický benefit a aniž by bylo dostatečně zváženo zvýšené riziko krvácivých příhod. Druhou stranou téže minci může ale být naopak i to, že zdaleka ne vždy a všude budou nová doporučení dodržována, a tak se bude jen dále rozšiřovat propast mezi doporučenými postupy a běžnou reálnou klinickou praxí.
Zdroj: Medical Tribune