Mikulovský zámek hostil konferenci ČHS
Po loňské úspěšné konferenci v Mariánských Lázních se XXXII. konference České společnosti pro hypertenzi, XXIV. konference pracovní skupiny Preventivní kardiologie ČKS a XX. konference pracovní skupiny Srdeční selhání ČKS vrátila již pošesté do Mikulova, aby se zde první říjnový víkend stala místem odborných i společenských setkání lékařů zabývajících se léčbou hypertenze.
Jak uvedl předseda organizačního výboru prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc., hypertenze stále patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním a dosažení cílových hodnot krevního tlaku dělá stále problémy. Společné jednání by mělo přispět k tomu, aby se zdravotníci seznámili s novinkami v diagnostice a léčbě vysokého krevního tlaku a při vzájemné výměně názorů a nových poznatků přispěli ke zlepšení péče o hypertoniky v klinické praxi. Zahájení konference proběhlo 1. října v odpoledních hodinách a mělo slavnostní ráz. Účastníky konference přivítala místostarostka Mikulova Ing. Marie Leskovjanová, která našla souvislost mezi návštěvou kardiologů v Mikulově a příznivými účinky mikulovského vína na srdeční činnost.
Po zahájení konference předsedou ČHS prof. MUDr. Janem Filipovským, CSc., byly předány Ceny společnosti pro hypertenzi za nejlepší publikace mladým členům ČHS do 40 let. Ceny jsou předávány již patnáct let a od počátku je podporuje farmaceutická firma Servier, jejíž generální manažer pro ČR PharmDr. Pierre Boyer se předávání cen osobně zúčastnil. Na 1. místě se umístil MUDr. Ján Rosa, Ph.D., z III. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, na 2. místě doc. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., z I. interní kliniky FN Olomouc a na společném 3. místě Bc. Alexandra Sporková, Ph.D., a MUDr. Petr Kujal z Centra experimentální medicíny IKEM. Nejvýše oceněný prezentoval výsledky šestiměsíční randomizované prospektivní studie srovnávající efekt renální denervace a intenzifikované farmakoterapie spironolaktonem.
Slavnostní přednáškou byla pověřena prof. MUDr. Renata Cífková, CSc., vedoucí Centra kardiovaskulární prevence 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. Přednáška byla věnována tématu hypertenze a cévních mozkových příhod. Jak profesorka Cífková řekla v úvodu, cévní mozkové příhody představují v Evropě i České republice druhou nejčastější příčinu kardiovaskulárního úmrtí, je tedy třeba se jim věnovat. Profesorce Cífkové bylo uděleno čestné členství ČHS, které zohlednilo její významné životní jubileum a četné zásluhy. Jak řekl profesor Filipovský, profesorka Cífková byla hlavní hybatelkou přeměny pracovní skupiny pro hypertenzi při České kardiologické společnosti na samostatnou Českou společnost pro hypertenzi, které dlouhá léta předsedala. Dále je dlouholetou členkou evropské hypertenzní společnosti a i v ní je velmi aktivní, což je pro českou hypertenzi a kardiovaskulární medicínu velmi přínosné. V neposlední řadě stojí za zmínku, že koordinuje studii MONICA, které věnuje po stránce odborné i organizační spoustu času a práce. Vyzvanou přednášku významného zahraničního hosta přednesl prof. MUDr. Karel Pacák, DrSc. Profesor Pacák působí již přes dvě desetiletí ve Spojených státech amerických a patří ke světové špičce v oblasti diagnostiky a léčby neuroendokrinních nádorů. Jeho přednáška Nový syndrom feochromocytom – polycystémie: klinická manifestace, genetika a patogeneze vzbudila velký zájem a bohatou diskusi.
Během tří dnů se mohli lékaři účastnit přednášek v celkem dvanácti blocích, sekce sester jednala ve čtyřech blocích. Do Mikulova přijelo téměř 600 účastníků, z toho 400 lékařů, 100 zdravotních sester a 100 reprezentantů firem. V závěru konference předseda ČHS poděkoval všem účastníkům, organizátorům a sponzorům a pozval zúčastněné na další akce ČHS. Těmi jsou tradiční Symposium arteriální hypertenze na Novoměstské radnici v Praze 6. dubna 2016 a výroční konference České společnosti pro hypertenzi v Českém Krumlově, která se bude konat 6.–8. 10. 2016 v sále Městského divadla.
Zdroj: