Mikroinjektabilní monitor srdečního rytmu
Nejmenší monitor pro sledování srdečního rytmu s názvem Reveal LINQ firmy Medtronic je od počátku května k dispozici také českým pacientům. Unikátní miniaturní technologie umožňuje jeho implantaci jen pomocí speciálního aplikátoru a incize menší než centimetr namísto vytvoření podkožní kapsy jako v případě kardiostimulátoru. Oficiální představení monitoru proběhlo během sjezdu České kardiologické společnosti, který se konal počátkem května na brněnském Výstavišti
Implantace monitoru, který má délku asi čtyři centimetry a průměr tři milimetry, je velmi šetrná, provádí se v lokální anestezii a netrvá ani deset minut. Malý řez je lepší i z estetického hlediska, zejména pak u mladých jedinců. Navzdory miniaturním rozměrům je přístroj vybaven takovou kapacitou paměti, která umožňuje shromažďovat data o srdečním rytmu pacienta po velmi dlouhou dobu. Předpokládaná životnost baterie je až tři roky. Jako první v ČR jej specialisté z Fakultní nemocnice Olomouc implantovali dvaatřicetileté ženě po CMP.
„První pacientku jsme vybrali ve spolupráci s Neurologickou klinikou FN Olomouc. Jednalo se o mladou ženu po cévní mozkové příhodě s ischemickým ložiskem prokázaným na magnetické rezonanci, u které díky včasné intenzivní léčbě (trombolýze a intervenční revaskularizaci) došlo k následné úpravě neurologických potíží, nicméně navzdory tomu, že prošla všemi standardními vyšetřeními, jsme u ní nedokázali stanovit příčinu vzniku této příhody. Pro potvrzení či vyloučení podezření na srdeční arytmii jako příčinu mozkové ischémie jsme se u ní rozhodli pro implantaci srdečního monitoru. Následně byly během 14 dní po implantaci u nemocné skutečně detekovány krátké epizody fibrilace síní a doporučeno provedení katetrizační ablace. V další fázi máme připravenou sérii až 35 nemocných, kteří mají podobné problémy. Během měsíce plánujeme dalších pět implantací,“ popisoval během představení monitoru své první praktické zkušenosti prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta I. interní kliniky – kardiologické FN Olomouc. Monitor je nyní k dispozici i pro další pacienty s podezřením na srdeční arytmii nebo se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění (abnormality srdečního rytmu, kryptogenní CMP, opakované synkopy atd.) z ostatních kardiocenter v České republice.
Systém dálkové monitorace usnadňuje detekci poruch rytmu První implantabilní monitory řady Reveal od firmy Medtronic se začaly používat v roce 1998. Časem se stávaly stále sofistikovanějšími a poskytovaly více informací, ale jejich velikost se neměnila – dala by se připodobnit k běžnému flashdisku. Poslední monitor Reveal LINQ je však zhruba třetinový (jeho rozměry jsou 7 × 4 × 45 mm).
Podle prof. Táborského se jedná o první injektabilní monitor srdečního rytmu na trhu. Díky bezdrátové technologii komunikuje s pacientskou jednotkou MyCareLink, která pravidelně ukládá data ze srdce a posílá je do analytické centrály ve Velké Británii. K zabezpečeným informacím se pak dostává pouze ošetřující lékař, který si může nastavit zasílání upozornění v případě, že u pacienta dojde k srdeční příhodě. Součástí systému je také pacientský aktivátor, jenž umožňuje korelovat symptomatické epizody se záznamem srdečního rytmu pacienta. Výhodou systému je také speciální algoritmus pro dlouhodobou monitoraci nemocných, kteří podstoupili katetrizační ablaci pro fibrilaci síní. U nich se standardně využívá sledování pomocí sedmidenní holterovské monitorace. Dlouhodobější automatický záznam srdečního rytmu však přináší větší množství dat a vyšší míru bezpečí pro pacienta při ukončování antikoagulační a antiarytmické terapie.
Dlužno dodat, že implantabilní monitory srdečního rytmu jsou i v nabídce dalších výrobců, ale kromě společnosti Medtronic má pouze firma Biotronik monitor srdečního rytmu s pacientským aktivátorem záznamu.
V loňském roce bylo v České republice implantováno přibližně 800 monitorů srdečního rytmu několika výrobců, nicméně podle prof. Táborského dochází k nárůstu počtu implantací o desítky procent ročně, takže se dá očekávat, že množství nemocných s těmito monitory se do budoucna dosti rozroste. Přístroje jsou plně hrazeny ze zdravotního pojištění a jediným limitem by měla být správná indikace pacienta.
Zdroj: