Přeskočit na obsah

Mezinárodní ablační workshop v IKEM srdcím svědčí

Tradice dvoudenních workshopů byla založena v roce 1998, v době zvyšujícího se zájmu o problematiku katetrizačních ablací a vzniku nových arytmologických center po celé České republice. Vůbec první katetrizační ablace ve světě byla sice provedena již v roce 1982, ale tehdy šlo o velmi jednoduchý, paliativní výkon spočívající v přerušení atrioventrikulárního převodu. Tento typ výkonu byl v pražském IKEM proveden poprvé v roce 1983. Nicméně teprve v roce 1987 byla ve světě provedena první selektivní katetrizační ablace za pomoci radiofrekvenčního proudu, který umožňuje vytvoření přesně ohraničené léze okolo hrotu katetru. S pětiletým zpožděním se tak stalo i v České republice. Dřívější rozvoj této metody bohužel narážel na problémy s pořízením generátoru radiofrekvenčního proudu a nemožností vyslat lékaře na školení do zahraničí.

Výraznější nárůst v počtech výkonů nastal v České republice od roku 1997, kdy si tehdejší centra specializující se na katetrizační ablace (včetně IKEM) pořídila nová registrační zařízení se simultánním digitálním záznamem intrakardiálních signálů.

Jelikož mnoho zainteresovaných lékařů nemělo možnost se s novými postupy katetrizační ablace seznámit jinak než prostřednictvím literatury, vznikla v IKEM myšlenka uspořádat workshop s přímými přenosy ze sálu. První tři ročníky uspořádala Klinika kardiologie IKEM sama včetně organizačního zajištění. Vzhledem k rostoucímu zájmu o tuto formu názorné výuky byly další ročníky pořádány již ve spolupráci s firmou CCL, která zajišťuje workshop po stránce organizační. Televizní přenosy zajišťuje již od počátku na vysoké technické úrovni firma Videotrio.

Koncept workshopu je jednoduchý: pozvat vynikající odborníky z různých zemí, nechat je přednést přehledovou přednášku o příslušné strategii ablace nebo o nové technologii a poté jim umožnit daný výkon demonstrovat ve spolupráci s některým z lékařů z IKEM. Důraz se přitom klade na neformální atmosféru a na to, aby každý z účastníků měl možnost vznést dotaz nebo komentář k prováděnému výkonu.

Počet zvaných odborníků se standardně pohybuje okolo 10 až 15 a někteří jsou požádáni pouze o doplňující přednášky. První ročníky workshopu byly koncipovány převážně tematicky - například jeden byl věnován ablaci flutteru síní, další ablaci komorových arytmií nebo arytmií po operacích vrozených srdečních vad. V posledních letech se workshopy zaměřují na kombinaci ukázek různých strategií postupu a nových technologií.

Až do roku 2007 probíhaly přenosy pouze z jednoho dostupného katetrizačního sálu Kliniky kardiologie IKEM. Výhoda spočívala v tom, že účastníci mohli vidět velkou část každého výkonu. Bohužel však při technických problémech či komplikovaném výkonu někdy nebylo možné udržet pozornost v sále po celou dobu. Od roku 2008 existuje možnost pořádat přenosy současně ze dvou sálů Kliniky kardiologie a k tomu navíc jeden den i ze sálů Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

Účastníci tak mají možnost zhlédnout simultánně v jednom půldni až tři výkony a za celou dobu trvání workshopu lze demonstrovat až 10 výkonů.

Není dnes neléčitelné arytmie

Pražský workshop je odborníky vyhledávaná akce, během níž mají možnost vidět postupy, které jsou mnohdy úplně nové, provedené poprvé v historii katetrizační ablace (takovými premiérami zde např. byly integrace obrazů elektroanatomického mapování a CT angiografie, použití intrakardiálního echokardiografického katetru se speciálním senzorem detekujícím polohu v srdci nebo použití nového laserového balonku k izolaci plicních žil). Již prvního ročníku se zúčastnilo 30 odborníků ze zahraničí z celkových 90 účastníků, počínaje druhým rokem zahraniční hosté získali převahu a v posledních letech se akce pravidelně účastní dvě třetiny odborníků převážně z okolních států, ale také např. Finska, Itálie či Pobaltí. Nejdéle na workshop cestoval kolega z Austrálie či výpravy z Egypta a ze Sibiře. Nejvíce účastníků bylo v roce 2002, kdy přijelo 230 odborníků. V posledních letech se jejich počet ustálil na zhruba 160.

Letošní ročník byl věnován různým strategiím ablace, např. ablaci pro síňové tachykardie po předchozí ablaci pro fibrilaci síní nebo ukázce robotické ablace fibrilace síní s použitím speciálního katetru měřícího tlak na tkáň či ablaci chronické fibrilace síní. Dále byly názorně demonstrovány postupy katetrizační ablace dvou typů komorových tachykardií - idiopatické formy, přístupné z kapsičky aortální chlopně, a poinfarktové komorové tachykardie, potlačitelné s pomocí substrátového mapování. Zajímavostí 13. workshopu bylo neplánované zařazení pacienta, který naléhavě potřeboval pomoc, neboť byl v subakutní fázi infarktu myokardu s arytmickou bouří při fibrilaci komor spouštěnou ektopickou aktivitou z ložiska v převodním systému levé komory. Katetrizační odstranění spouštěcího ložiska představuje pro většinu takových nemocných výkon zachraňující život. Center, která se zabývají touto problematikou, je velmi málo a lze předpokládat, že většina účastníků viděla tento výkon na vlastní oči poprvé v životě. Klinika kardiologie IKEM patří v tomto ohledu mezi přední světová pracoviště a nedávno publikovala přehled zkušeností v zahraniční literatuře.

Účastníci příštího ročníku se mohou těšit na nové technologie. Téma se bude nejspíše točit kolem nového mapovacího systému a jistě se podaří začlenit zkušenosti získané z použití dalších technologií v rámci klinických studií. Datum konání workshopu, který se tradičně odehrává na jaře, se řídí hned třemi každoročně se opakujícími událostmi: Velikonocemi, výročním zasedáním americké ACC a výročním kongresem Německé kardiologické společnosti. Jeho finální program je znám obvykle koncem předchozího roku, ale v některých případech pokračují jednání o účasti předních odborníků až do ledna.

Dosavadní ohlas ukazuje, že pražské workshopy významně přispěly k rozšíření katetrizačních ablací v České republice a v dalších zemích střední a východní Evropy. V naší zemi dnes neexistuje arytmie, již bychom v nejlepších centrech nedokázali léčit, a máme zkušenosti se všemi dostupnými technologiemi. Centra v IKEM a v Nemocnici Na Homolce patří navíc mezi přední pracoviště, kde se zkoušejí nové technologie v rámci klinických studií. Počet ablací u nás každoročně narůstá a minulý rok dosáhl téměř 4 000. Při hodnocení je potřeba vzít v úvahu i to, že se postupně mění spektrum katetrizačních ablací směrem k náročnějším a složitějším výkonům a s postupujícími znalostmi problematiky katetrizačních ablací roste i jejich náročnost.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené