Metabolismus glukózy stresem trpí
Normoglykemičtí jedinci, jejichž život je plný stresových událostí, mají velké riziko, že v následujících pěti letech dojde k poškození jejich glukózového metabolismu. Napovídají to výsledky studie Australian Diabetes, Obesity, and Lifestyle study (AusDiab).
Studie ukázala, že stres zvyšuje riziko poškození glukózového metabolismu během následujících pěti let 1,06krát, vyšší výskyt stresových událostí v životě jedince zvýší jeho riziko poškození glukózového metabolismu až 1,35krát.
Mnoho stresu, špatné vyhlídky
AusDiab zahrnula 11 247 dospělých starších 25 let, kteří byli náhodně vybráni ze 42 oblastí Austrálie. Na začátku dobrovolníci prošli orálním glukózovým testem a vyplnili dotazník zaměřený na otázky týkající se dlouhotrvajícího stresu a jednotlivých stresových událostí v jejich životě. Za pět let bylo možné vyšetřit více než 6 500 původních účastníků, kteří opět prodělali glukózový toleranční test a opět vyplnili dotazník. Po pětiletém období bylo u 474 dobrovolníků možno diagnostikovat poškození glukózové tolerance. Jedinci, kteří udali vysoký počet stresových událostí ve svém životě, měli o 34 % vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k poškození glukózového mechanismu během pěti let, ve srovnání s těmi, kteří měli počet těchto událostí nízký.
Tyto výsledky nebyly ovlivněny ani v případě, že analýza vzala v úvahu životní styl dobrovolníků. Naproti tomu obezita neměla tak výrazný vliv na pozdější poškození glukózového metabolismu. Pokud analýza vzala v úvahu všechny rizikové faktory známé jako příčiny poškození glukózového metabolismu, význam stresu se jen velmi málo snížil - opět, ve srovnání s těmi, kteří udávali nízký počet stresových příhod ve svém životě, ti s vysokým počtem měli o 24 % vyšší pravděpodobnost, že u nich dojde k poškození glukózového metabolismu během pěti let.
Odborníci rovněž hodnotili, jakým způsobem stres ovlivňuje koncentrace glykémie u pacientů, kteří již měli diabetes na počátku studie. S překvapením zjistili, že mezi koncentracemi glykémie a stresem nebyly žádné spojitosti u mužů, avšak u žen jak stres, tak jednotlivé stresové události byly prediktorem zvýšených koncentrací glykovaného hemoglobinu.
"Závěry naší práce dávají tušit, že stres je klíčovým nezávislým rizikovým faktorem pro rozvoj nejen kardiovaskulárních onemocnění, ale také pro rozvoj diabetu. Proto by podle našeho názoru měl být brán také v potaz pokaždé, když zvažujeme pacientova rizika pro následující roky," uzavírá jeden z autorů studie. "Stres jasně souvisí s otázkou zdraví, nejen s otázkou, zda se cítíme dobře."
(ija)
Zdroj: Medical Tribune