Přeskočit na obsah

Menstruační cyklus u dospívajících dívek - Základní životní projev při hodnocení zdraví kostí

Menstruace představuje v zá­ vislosti na kulturních sou­ vislostech fenomén Jekylla a Hydea.1 Jak řekl Hamlet: „Nic není dobré, nebo špatné. To naše myšle­ ní dělá věci dobrými nebo špatnými.“ Mnoho antropologických prací zdůraz­ňuje význam menarche jako známky přeměny dívky v ženu, fyzické dospě­losti, plodnosti, tedy události, kterou je třeba oslavovat.

V některých kulturách amerických Indiánů se na oslavu první menstruace pořádá propracovaný ob­řad, např. apačský tanec při východu slunce. Takové rituály mají pozitivní vliv a upevňují společenské postavení dívky. V těchto indiánských kmenech staví první menstruační cyklus dívku do vyšší pozice, ve které může ovliv­ňovat blaho a prosperitu ostatních.2

V některých vyspělých kulturách včet­ně americké je menstruace považová­na za nepříjemnost a zdroj fyzických a psychických potíží. Podle odborníků nejsou dívky o menstruaci dostatečně poučeny a jejich očekávání jsou negativně zkreslena.3

Přeměna v ženu je spojena s vý­znamným růstem kostry. Věk od 13 do 19 let je rozhodujícím obdobím pro tvorbu kostí. V pozdní fázi adolescen­ce je téměř dosaženo maxima volume­trické kostní minerální denzity a ve­likosti kostí.4 Jak se říká, osteoporóza je pediatrická choroba s geriatrickými .....

 

 

 

 

 

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2010, strana 23

________________________________________________________________________________________________________________

Komentář

As. MUDr. Leoš Teslík
Gynekologicko‐porodnická klinika 2.LF UK a FN v Motole, Praha

 

Řada klinických studií, vědeckých konferencí a symposií gynekologů, endokrinologů a pediatrů se zabý­ vá problematikou vlivu závažných poruch menstruačního cyklu v ado­ lescenci na kostní maturaci a dosaže­ ní maxima kostní minerální denzity.

Záměrem sdělení je snaha o podporu aktivnějšího přístupu k hodnocení poruch cyklu na podkladě hypoestri­ nismu s ohledem na snížení rizika vzniku osteoporózy ve vyšším věku.

Ačkoli se autor v článku nevěnu­ je volbě vyšetřovacích metod a léčbě primární amenorey a opožděného nástupu puberty, je právě z výše uve­ dených důvodů u nás zvažováno po­ sunutí věkové hranice pro primární amenoreu na 14 let, a tím zkrácení doby trvání možného nedostatku es­ trogenů při tvorbě kostní hmoty.

Dívky, které již pubertou pro­ šly a brzy po menarche mají poru­ chy menstruačního cyklu v podobě těžké oligomenorey až sekundární amenorey, by měly být v ideálním případě odeslány ke gynekologické­ mu vyšetření pro stanovení příčiny a následnou léčbu. Nejen rodiči, ale i odbornou veřejností jsou tyto stavy často chybně interpretovány a pod­ ceňovány, čímž je léčba odsouvána do pozdějšího věku.

 

 

 

 

 

Plnou verzi článku najdete v: Gynekologie po promoci 3/2010, strana 26

Zdroj: GYNEKOLOGIE PO PROMOCI

Sdílejte článek

Doporučené