Medicína s lidskou tváří Josefa Thomayera III
"Errare humanum! Vidíme v počínání našich předků mnoho bludů a omylů. Co as budou viděti potomci na nás! Bojím se, že ne málo," napsal v jedné své úvaze slavný lékař a také spisovatel Josef Thomayer. Jeho Obrázky, které poprvé vyšly v roce 1911 a jež se pokusím komentovat, jsou však zároveň ukázkou lékařství jako imanentní součásti lidské kultury, a to historicky od minulosti do autorovy doby. Každý "obrázek" z Thomayerova pera je zamyšlením, úvahou, esejí na určité téma. Nás dnes nutí zamyslet se nad tím, jak se svět změnil za posledních sto let.
Úvaha o inzerátech
Většinu z inzerátů uveřejňovaných v časopisech považuje spisovatel za "reelní", důvěryhodné. Upozorňuje pak na ty, jež "bezvadné" nejsou. Inzerenti hřeší především na to, že " jsou ještě tisícové čtenářů, kteří se domnívají, že vše, co jest tištěné, musí být také pravdivé".
Zabývá se podezřelými inzeráty: " koho by nezarazil inserát, jímž mladý intelligentní muž hledá bohatou nevěstu, při čemž mu tělesná vada nevěstina nijak nepřekáží. Anebo inserát dívky, která hledá bohatého starce, který by jí podal své ruky." Opatrnosti je třeba u "záležitostí léčebných", jako je např.pomoc postiženým hluchotou primitivním přístrojkem napodobujícím ušní bubínek nebo proti domnělé tasemnici; vždyť "každý lékař zná léky, pomocí jichž dají se tasemnice v našem kraji obvyklé, z těla nemocného vypuditi", ovšem lékař jich užije až po průkazu tasemnice.
Je nemístné věřit na vyléčení žaludečních, střevních potíží a slabostí všeho druhu elektrickým proudem; k tomuto léčení vůbec je třeba znalostí anatomických a znalostí o účincích různých druhů proudu. V souvislosti s propagací a inzerováním různých výživových přípravků a čistých masných šťáv upozorňuje na některé lékaře, "kteří se nabízejí různým vynálezcům, že o jejich vynálezu napíšou - rozumí se vychvalující - 'vědecké' pojednání." Přípravky "výborně stravné a výživné" se zkrátka internistovi Thomayerovi nezamlouvaly.
Nabídnout pomoc při nevyléčitelných a rozšířených nemocech, jako při "souchotinách, zkornatění tepen, při mrtvici, rakovině a p." je nejlepší kalkulace neseriózních inzerentů. Mnohdy jde jenom o obavu kupujících z těchto nemocí. "Zejména nabídky z ciziny účinkují na české hypochondry jako píšťala krysaře hamelnského."
Také výrobci léků musejí být pozorní. V roce 1900 se musela bránit továrna Merck v Darmstadtu proti jistému vynálezci tzv. kankroinu (léku proti rakovině), když žádal vysokou náhradu za zastavení výroby jeho vynálezu. Firma se bránila souhlasným dobrozdáním odborných autorit, totiž že "vůbec žádným lékem proti rakovině není, nýbrž naopak že může nemocnému ublížiti, a nelze tudíž nutiti firmu, aby ( ) rozšiřovala bezcenný prostředek, poněvadž by jednala nejen nemravně, ale i nezákonně." Co dnes dodat? V globalizovaném světě Thomayerovo varování neztrácí nic na aktuálnosti.
Tištěná média se potýkají s vlastní krizí, a tak inzerenti více než časopisů a novin využívají rozhlas, televizi a především internet. Lidé a pacienti zvlášť by měli být stále opatrní na tzv. doplňky stravy, protože mohou obsahovat méně účinných látek, než deklarují, a pravidla jejich reklamy jsou benevolentní v porovnání s léčivými přípravky.
Na straně nemocných stojí dobře informovaní lékaři a účinná farmakoterapie.
MUDr. Josef Žán, CSc.
__________________________________________________________________________________________________
Prof. MUDr. Josef Thomayer (1853 až 1927) se věnoval široce pojatému vnitřnímu lékařství. Prostudoval a originálně popsal celou řadu klinických problémů. Jeho stěžejním životním dílem je opakovaně vydávaná kniha Pathologie a therapie nemocí vnitřních. Byl výborným pedagogem a řečníkem. Podrobněji nás seznámili s jeho odbornou činností jeho přední žáci, jako profesor Bohumil Prusík (1886 až 1964). Veřejnosti ho jako člověka přiblížil profesor Vladimír Vondráček (1895 až 1978) a jako protagonistu různých humorných historek doktor Oldřich Hlaváč (1895 až 1942). Thomayer byl literárně činný také beletristicky pod pseudonymem R. E. Jamot, což je fonetický anagram jeho příjmení. Jeho vyšší a silnější postava vynikala ve společnosti jeho pražských přátel Aloise Jiráska a K. V. Raise. Čeština, jíž se vyjadřoval, je přirozená a příjemná i v Obrázcích a prozrazuje dobrého vlastence.
___________________________________________________________________________________________________
Zdroj: Medical Tribune