MEDI-KVÍZ
Dvaatřicetiletý pacient s progredujícím nálezem v krku
Nálezy
1. Lokalizovaná ulcerózní léze ve stěně faryngu s erytémem v okolí
2. Zduření, otok a ulcerace s fibrinovým povlakem v oblasti Bauhinovy chlopně
Suspektní diagnóza
Morbus Crohn s postižením ústní dutiny
Diferenciální diagnózy
1. Nález v ústní dutině:
| Kandidóza
| Syfilis
| Herpes simplex
| Morbus Behçet
2. Nález v oblasti Bauhinovy chlopně:
| Chronické zánětlivé onemocnění střeva jiného původu
| Kolitida vyvolaná nesteroidními antiflogistiky
Vysvětlení
Morbus Crohn může postihnout kterýkoli úsek gastrointestinálního traktu, nejčastěji terminální ileum a kolon. V současné době činí prevalence onemocnění 100–200 případů na 100 000 obyvatel.1 Až u 35 % pacientů s Crohnovou chorobou se vyskytují též extraintestinální manifestace.2 Tyto manifestace mohou být závislé, ale též nezávislé na aktivitě základního onemocnění.3
Pro léčbu Crohnovy choroby je důležitá podrobná znalost dosavadního průběhu onemocnění, jakož i prognostických ukazatelů (např. věk pacienta v době stanovení diagnózy, přítomnost perianálního postižení). Při mírném průběhu stačí pouhá symptomatická léčba. Pacienti se závažným průběhem vyžadují léčbu imunosupresivy. U akutního zhoršení je často indikován náraz kortikoidů; dávka se postupně snižuje v průběhu 10–12 týdnů.4 Pro udržovací léčbu jsou k dispozici azathioprin, methotrexat a antagonisté tumor nekrotizujícího faktoru alfa (TNFα).
Vzhledem k pozitivitě protilátek IgM proti viru Epsteina–Barrové a vzhledem k údaji o nové partnerce byly pacientovy nejasné obtíže zprvu interpretovány jako mononukleóza. Desetidenní pokusná léčba valganciclovirem příznaky nezmírnila. Během dalších měsíců se lokální nález stále zvětšoval. Když pacient sdělil, že pozoroval diskrétní hnisavý výtok z konečníku, bylo provedeno endoskopické vyšetření s odběrem biopsie. Takto byla stanovena diagnóza Crohnovy choroby.
Během léčby prednisolonem v dávce vypočítané podle tělesné hmotnosti (1 mg/kg) místní nález zřetelně ustoupil během dvou týdnů a za několik dalších týdnů zcela vymizel.
LITERATURA
1. Molodecky NA, Soon IS, Rabi DM, et al. Increasing incidence and prevalence of the inflammatory bowel diseases with time, based on systematic review. Gastroenterology 2012;142:46– 54.e42.
2. Barreiro-de Acosta M, Domínguez-Muñoz JE, Núñez-Pardo de Vera MC, et al. Relationship between clinical features of Crohn’s disease and the risk of developing extraintestinal manifestations. Eur J Gastroenterol Hepatol 2007;19:73–78.
3. Van Assche G, Dignass A, Reinisch W, et al. The second European evidence-based consensus on the diagnosis and management of Crohn’s disease: special situations. J Crohns Colitis 2010;4:63–101.
4. Preiß JC, Bokemeyer B, Buhr JH, et al. Updated German clinical practice guideline on “Diagnosis and treatment of Crohn’s disease” 2014. Z Gastroenterol 2014;52:1431–1484.
Zdroj: