Mateřství lze harmonizovat se špičkovou onkologií
Během letošních Brněnských onkologických dnů bylo představeno speciální suplementum Onkologické revue věnované současným trendům v léčbě karcinomu prsu. Tato publikace je v kontextu české odborné literatury ojedinělá, a to složením autorského kolektivu. Tvoří jej výhradně onkoložky, které dočasně upřednostnily starost o rodinu před svou profesí. Iniciátorkou projektu je doc. MUDr. Petra Tesařová, Ph.D., z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN, která sama dobře ví, jak těžké bylo sladit odbornou kariéru s péčí o tři (dnes již dospělé) děti. „Při vydání této publikace jsme sledovali několik cílů. Prvním bylo alespoň trochu zviditelnit kolegyně, které nejsou tak často oslovovány, aby připravily nějaký text, a přitom mají co říci. Druhým záměrem bylo upozornit na problematiku žen v onkologii a v medicíně obecně,“ vysvětluje doc. Tesařová.
Připouští, že ve srovnání s tím, čemu před více než sto lety čelily první lékařky, se zdají být současné problémy malé. To ale ještě neznamená, že pořád nedochází ke zbytečnému plýtvání tím nejvzácnějším – lidským potenciálem. „Velmi značná nerovnost v uplatnění žen a mužů v medicíně přetrvává, a to nejen pokud jde o zastoupení ve vedoucích funkcích. Už jen potenciální možnost mateřství uchazečky o místa lékařů proti mužům handicapuje. Po mateřské dovolené na původní místo nastupuje jen polovina žen, u mnoha z nich investice do jejich přípravy přichází vniveč.“
Jde ale o především to, aby si sama sebe nepřestala vážit žena. „To se může stát. Lékař je dlouhodobě hodnocen jako nejprestižnější povolání, žena na mateřské dovolené je v naší společnosti na opačném konci žebříčku, a tak pokud jde o prestiž, mateřství znamená pro lékařku značný propad,“ vysvětluje doc. Tesařová.
Nenechme si vnutit zbytečnou soutěž
Onkologie je podle ní možná nejrychleji se vyvíjející interní obor. „I pro toho, kdo je do ní stále zapojen na plný úvazek, je obtížné s eskalací odborných informací udržet krok. Každé přerušení kontaktu s oborem je znát. Na druhou stranu je onkologie specializací pro ženy zvláště vhodnou, mohou zde uplatnit své komunikační schopnosti, trpělivost, empatii. Ženy a muži mají jiné kvality, není v ničím zájmu mezi sebou soutěžit. V současnosti však, chce‑li žena uspět, musí řadu svých ženských vlastností potlačit a stát se do určité míry mužem.“
Tímto problémem se zabývá i Evropská společnosti klinické onkologie (ESMO). Je to dáno i tím, že do letošního ledna funkci její prezidentky vykonávala Martine Piccartová a nerovné příležitosti mužů a žen v rámci této mezinárodní odborné organizace byly jedním z jejích témat.
Nicméně podle doc. Tesařové se přes všechny potíže lékařkám daří nacházet harmonii mezi rodinným a profesionálním životem. „Mladé kolegyně ukazují, že mateřství není nutné převálcovat pseudokariérou. Ze všech možností, které lékařka v naší společnosti má, totiž buď se naplno věnovat svému profesionálnímu vývoji a zůstat bezdětná, pořídit si děti a manžela a rezignovat na práci v medicíně, anebo se pokoušet obojí nějak skloubit, je ta třetí nejkomplikovanější, ale přesto nejrozumnější. Lékařkám věnujícím se onkologii se rodí spousta krásných a šikovných dětí. Obsah našeho sborníku dokládá, že naše mladé kolegyně právě pečující o děti jsou i špičkovými odbornicemi. Nutnost pracovat a žít efektivně se ženám osvědčuje v zaměstnání i doma,“ uzavírá doc. Tesařová.
Zdroj: Medical Tribune