Přeskočit na obsah

Máte dostatek sester?

O vězně se má kdo postarat

Ve všech zdravotnických zařízeních Vězeňské služby ČR jsou plně obsazená místa všeobecných sester. V současné době nemáme ve 35 zdravotnických střediscích a 2 nemocnicích se zajištěním sester problémy. V budoucnu, kdy předpokládáme, že bude odcházet větší množství starších kolegyň, nevylučujeme, že by potíže mohly nastat.

Mgr. Alena Šafránková, hlavní sestra Vězeňské služby ČR

Hrozí nám omezení provozu

Nedostatek sester se nás velmi dotýká. Často řešíme otázku, zda nebudeme muset z těchto důvodů omezit provoz našeho domova. Problém řešíme pravidelným uveřejňováním inzerátů v denním tisku, v odborných časopisech nebo na vývěskách.

Vlasta Křemečková, vrchní sestra Domova sv. Karla Boromejského, Praha‑Řepy

Oslovujeme sestry na mateřské

Ano, i naše nemocnice pociťuje nedostatek kvalifikovaných sester. Rok od roku je situace horší a já myslím, že zčásti za tuto situaci mohou změny v systému vzdělávání nelékařů. Po maturitě jdou sestry dále studovat, a tím pádem vzniká určité vakuum a jejich nedostatek. Ten se samozřejmě snažíme řešit oslovováním sester na mateřské dovolené. Vycházejí nám vstříc, byť pracují jen na částečný úvazek. Zatím se to daří. Vím však také od kolegyň, že situace je obdobná ve všech podobných zařízeních. Budu tak přát sobě i jim, aby se nám po vystudování vysokých škol sestry do nemocnic vracely a neodcházely mimo zdravotnictví a aby i takto vzdělané kolegyně chtěly pracovat u lůžka.

Bc. Anna‑Marie Malá, hlavní sestra Krajské zdravotní, a.s. –odštěpného závodu Nemocnice Chomutov

Zdravotníků je dost, uchazečů o práci ale ubývá

V současné době jsou všechny kategorie nelékařských zdravotnických pracovníků včetně všeobecných sester v Masarykově onkologickém ústavu v Brně plně saturovány. Je ale nutné zdůraznit, že počet uchazečů o místo všeobecné sestry je v letošním roce v průměru o 30 % nižší, než tomu bylo v roce předcházejícím.

PhDr. Jana Kocourková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Masarykova onkologického ústavu, Brno

Fyzické a psychické síly sester jsou konečné

S nedostatkem sester se potýkáme již mnoho měsíců. V loňském roce se nám ještě podařilo naplnit tabulkové počty sester tak, aby byla zaručena nastavená kvalita péče. V letošním roce však poprvé zůstala pracovní místa na některých odděleních i po nástupu absolventů škol do praxe neobsazena. Situaci bohužel nelze řešit jinak než redukcí počtu lůžek. Nebylo by možné dodržet řadu vnitřních zavedených procesů. Fyzické a psychické síly sester jsou konečné.

Bc. Lenka Gutová, MBA, hlavní sestra Ústřední vojenské nemocnice, Praha

Akutní problém – dětské sestry

Sester jako takových je zatím dostatek, evidujeme přibližně 200 zájemců o místo. Velmi nám ale začínají chybět dětské sestry. Zatímco dříve sestře k získání této kvalifi‑ kace stačilo absolutorium příslušně zaměřeného oboru na zdravotnické škole, nyní je k tomu nutné dokončit specializační studium. Dětskou sestru přitom musíme mít všude tam, kde se pečuje o děti do tří let, a také na jednotkách intenzivní péče, určených dětským pacientům. Alespoň jednu dětskou sestru do směny je ale nutné mít i na odděleních větších dětí, protože některé výkony je oprávněna provádět pouze ona, například cévkovat děvčátko do deseti let.

Bc. Erna Mičudová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice Brno

Už jsme zkusili všechno

Jsme na tom stejně jako ostatní pražské nemocnice. V současnosti nám chybí na 120 sester. Především postrádáme sestry specialistky, z nich pak je situace nejhorší u dětských sester a specializace ARIP. Nemyslím si, že je to tím, že bychom nenabízeli atraktivní benefity. Už jsme vyzkoušeli snad všechny cesty, jak je získat, ony ale na trhu práce prostě nejsou. Obzvláště u dětských sester navíc nelze přemýšlet o zaměstnávání cizinek, protože zde prostě nemůžeme dělat kompromisy ohledně znalosti jazyka. Brzy bude problém zajistit pro dětské oddělení alespoň jednu dětskou sestru ve směně. Snažíme se tuto situaci řešit i tím, že již máme v naší nemocnici akreditované specializační studium ARIP a Intenzivní péče v pediatrii. Toto studium je otevřené všem sestrám, nejen těm našim. To je jistě spravedlivé, na druhou stranu to snižuje motivaci nemocnice investovat síly do takto náročných vzdělávacích programů. Z celkového pohledu je důležité uvést, že vlastně nevíme, kolik sester je potřeba. Nevíme ani, kolik sester v praxi skutečně je. Data ÚZIS mají velké zpoždění a v registru jsou evidovány i sestry, které ve zdravotnictví nepracují, a naopak ty sestry, které pracují pod dohledem, zde zachyceny nejsou. Víme, kolik vyšlo absolventů zdravotnických oborů, ale nevíme, kolik jich skutečně nastoupilo. Na získání těchto dat se pracuje, doufám, že na začátku příštího roku bychom je měli mít.

Mgr. Dana Jurásková, MBA, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní Thomayerovy nemocnice, Praha, prezidentka České asociace sester

Personálu je dost, fyzioterapeutů by mohlo být více

Musím říci, že s nedostatkem sester se naše nemocnice nepotýká. Naopak, máme zde celou řadu žádostí o práci jak všeobecných sester, tak ošetřovatelek i sanitářů. Jisté problémy jsme zaznamenali pouze u specializací, jako je dětská sestra nebo fyzioterapeut, což je dáno změnou ve vzdělávání. Momentálně jsme ale personálem saturováni.

Bc. Jana Zvěřinová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Fakultní nemocnice u svaté Anny, Brno

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené