Masivní dotace pro popáleninovou medicínu
Až sto padesát milionů korun z prostředků Integrovaného operačního programu EU pomůže českým popáleninovým centrům. Využití těchto prostředků bylo jedním z témat konference Organizace péče o popálené v ČR, konané minulý týden v Ostravě.
V České republice jsou tři centra popáleninové medicíny - v pražské FN Královské Vinohrady, ve FN Brno a ve FN Ostrava. Třebaže základy této sítě byly položeny již v padesátých letech, oficiální zakotvení neměla. Teprve v roce 2008 došlo k jejímu definování na základě věstníku ministerstva zdravotnictví, který zároveň vymezoval centra pro poskytování specializované péče v traumatologii.
Nyní je tento krok doprovázen i hmatatelnou finanční pomocí - každé centrum by mělo dostat až padesát milionů korun z prostředků evropských fondů. Při této příležitosti první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr zobecnil nutnost koncentrace těch nejnáročnějších (a nejnákladnějších) diagnostických a terapeutických postupů: "České zdravotnictví trpí jedním silným neduhem: všichni chtějí dělat všechno. Všichni vědí, že tento problém máme, umíme jej poměrně exaktně popsat. Když ale tato fakta položíme na stůl, je to zdrojem politizace.
Můžeme si říci, že si nebudeme pálit prsty a můžeme i nadále udržovat méně produktivní pracoviště. Tím ale budeme poškozovat životaschopná, špičková centra. Když se něco stane našim blízkým, obvykle velmi dobře víme, kde by měli být léčeni. Měli bychom tyto možnosti dopřát i všem ostatním." Pro jednotlivá centra nebude problém tyto peníze rozumně využít.
"Použijeme je na obnovu stávajícího přístrojového vybavení, jehož velká část je z roku 1992. Potřebujeme nový monitorovací systém na JIP, nové ventilátory, zařízení operačních sálů. Také bychom uvítali cévní laser, který přináší velký benefit v péči o jizvy," vypočítala primářka ostravského centra MUDr. Zdenka Crkvenjaš.
Podobné plány má pražské pracoviště. "Asi není v pořádku, když k nám na stáže přicházejí lékaři z menších nemocnic a říkají, že v některých ohledech mají lepší vybavení než my," uvedl MUDr. Ludomír Brož, přednosta Kliniky popáleninové medicíny FN Královské Vinohrady.
Stále se k nám dostávají pacienti pozdě
Tato investice by ztrácela na smyslu, pokud by se nedařilo soustředit do center ty pacienty, kteří do něj patří. Podle primáře Brože jsou zde stále rezervy. "Zaznamenáváme desítky případů, kdy se k nám pacient dostane pozdě. Někdy kvůli tomu volám vedoucímu odesílajícího zařízení. Nestěžuji si, jen upozorňuji, že by bylo lepší poslat pacienta k nám hned. S dnešními možnostmi záchranné služby není problém do šesti hodin dostat postiženého do centra odkudkoli. Po tomto časovém okně je to již obtížnější, protože se rozvíjí stresová reakce. Každý by měl reálně zhodnotit své síly, i tady platí jednoduché heslo, že je lepší poranění přecenit než podcenit. Navíc se málo myslí na to, že termický úraz představuje dynamické trauma - může se zdát, že jde o popáleninu prvního stupně, objeví se puchýře, ty se sloupnou, spodina se prohlubuje a najednou je nutné řešit popáleninu třetího stupně."
Dokončení na str. B3
S tímto názorem souhlasí i MUDr. Crkvenjaš: "Už jen zhodnocení popáleniny vyžaduje značnou erudici. Stává se, že lékař popáleninu třetího stupně vyhodnotí jako zhojenou plochu. Pomohlo by, kdyby pojišťovny péči o závažně popálené proplácely jen centrům, a ne nemocnicím bez zkušeného personálu, kde se mnohdy nadělá více škody než užitku." K tomu MUDr. Brož dodal, že současné kódy pro vykazovaní péče s tím do značné míry počítají. "Jsou ale pracoviště, která dokážou rozsáhlý úraz rozepsat na několik menších tak, aby na úhradu dosáhla."
Triáž pro nasměrování popáleného
Už zmíněný věstník obsahuje alespoň ve stručných bodech kritéria triáže pro správné nasměrování popáleného. "Už to poskytuje pacientovi určitou ochranu a nástroj pro to, aby se mohl domáhat svých práv," řekl Marek Šnajdr.
U popáleniny prvního stupně by měli být odesláni na specializované pracoviště ti pacienti, u nichž je postiženo více než padesát procent těla, u popálenin druhého stupně více než dvacet procent a třetího stupně pět procent. U dětí je vše jinak.
Například u kojence do dvou let je indikací k převozu do centra už pět procent popáleného povrchu těla bez ohledu na závažnost. Důležitá je ovšem i lokalizace úrazu. Rizikové je popálení v obličeji. "Při výbuchu nebo náhlém zahoření v uzavřeném prostoru postižený obvykle reaguje prudkým nadechnutím, což samozřejmě poškozuje dýchací cesty. Není-li mu poskytnuta náležitá péče, do 24 hodin se může udusit," upozorňuje MUDr. Brož.
Do centra patří i pacienti s termickým poraněním ruky a nohy. "To jsou zase místa obzvlášť náchylná ke vzniku kontraktur, které lze později jen velmi obtížně řešit. Prevence kontraktur, především polohováním, začíná už při příjmu." Další indikací je popálenina v rámci polytraumatu. "Chceme, aby takový pacient procházel urgentním příjmem. Uvědomujeme si, že u mnoha z nich nemusí být popálenina, byť závažná, absolutní prioritou. Jsme ale schopni ve spolupráci s kolegy z jiných klinik zajistit i poměrně náročné operace, jako je neurochirurgický zákrok, splenektomie nebo resekce jater."
V centru by měli být léčeni rovněž nemocní po zasažení a průchodu elektrickým proudem. "Zde je velmi těžké odhadnout rozsah zranění. Kožní vstupy, tedy viditelně popálené plochy, mohou být minimální, ale vnitřní následky velké." Další, v praxi často podceňovanou indikací, je porušení kožního krytu zářením, což se týká především nemocných po radioterapii.
"Onkologičtí pacienti se k nám dostávají velmi málo, standardně k nám příliš posíláni nejsou. Přitom ne vždy je na onkologických odděleních léčba těchto popálenin dobrá." Na otázku, co rozvoji české popáleninové medicíny chybí, se téměř všichni zúčastnění shodli, že především kvalifikovaní lidé.
"A obávám se, že se současným systémem vzdělávání lékařů i sester to bude ještě horší. Je to práce těžká, málo atraktivní, psychicky i fyzicky náročná," řekla Zdeňka Crkvenjaš. "Tým přitom musí být stálý, s minimální fluktuací. Někdy se říká, že na popáleninách 'normální lidé nevydrží a něco na tom je, skutečně to chce určité osobnostní předpoklady," zakončil primář Brož.
Zdroj: Medical Tribune