Manuálně asistovaná laparoskopická resekce
Zkušeností s léčbou jater pomocí radiofrekvenční ablace (RFA) je v České republice jen velmi málo. Jedním z těch, kteří mají s touto metodou zkušenosti, je MUDr. Petr Vávra, Ph.D., z Chirurgické kliniky FN Ostrava, který již provedl více než 70 těchto operací v rámci svého pobytu v Londýně a dalších 40 pacientů operoval pomocí speciálního přístroje (tzv. Habib Sealer 4X) umožňujícího radiofrekvenční ablaci v ostravské fakultní nemocnici. Jeho tým byl také jedním z prvních na světě, který provedl tento chirurgický zákrok manuálně asistovanou laparoskopií. “Specializujeme se na laparoskopické operace, a proto jsme se rozhodli provést touto metodou i radiofrekvenční ablaci. A podařilo se. V současné době již máme celkem šest úspěšně laparoskopicky odoperovaných pacientů,” říká MUDr. Vávra, který velkou část loňského roku strávil v Londýně, kde úzce spolupracoval s profesorem Nagy A. Habibem, přednostou Liver and Pankreas Surgery v Hammersmith Hospital, uznávaným světovým specialistou na problematiku resekce jater.
“Habib Sealer 4X je právě z dílny londýnských chirurgů a přináší při operacích jater četné výhody,” vysvětluje MUDr. Vávra. “Díky této speciální sondě vytvoří chirurg s pomocí radiofrekvenční energie zónu nekrózy, kudy následně vede řez skalpelem. Takto ošetřená plocha pak nekrvácí a chirurg má možnost resekovat léze, které by bez použití Habib Sealer 4X nebyl schopen odstranit. Pokud se při operaci vyskytnou neodstranitelné léze, může chirurg použít přístroj k tzv. spálení ložiska, které pak již nevykazuje známky zhoubného bujení.”
Léčba tumorů jater, ať již primárních nádorů či sekundárních metastáz, byla ještě v nedávné době prakticky neuskutečnitelná. S rozvojem onkologie a také s rozvojem technického vybavení a zručnosti chirurgů došlo v posledních letech k výraznému posunu v terapii i takto závažně nemocných. Ne všichni pacienti jsou však k této léčbě vhodní. Zákrok pomocí Habib Sealer 4X přístroje má přínos pro pacienty s primárními nádory jater, ale může být indikován i u pacientů s metastázami jiných nádorů, např. karcinomů střev a konečníku, ledvin, prsu atd. Indikace má poměrně přísná kritéria, která hodnotí mezioborová komise složená z onkologa, rentgenologa, chirurga, případně i anesteziologa, hepatologa nebo gastroenterologa.
“Obrovskou výhodou tohoto zákroku je fakt, že díky použité energii se odstraní především nádorová ložiska, ale ze zdravé tkáně se odstraní jen skutečně nezbytné minimální množství, což dříve nebylo možné. Je to přínosem pro všechny pacienty, ale ocení to hlavně lidé, kterým se vytvoří metastázy znovu, a oni tak právě díky této metodě mají šanci na opakovanou resekci.”
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 17/2008, strana A5
Zdroj: