Mamotomie se stala diagnostickým standardem
Obecně je cílem předoperačních biopsií snížení počtu chirurgických diagnostických excizí, především ale úplná diagnostika, která vede k individuálnímu plánování léčby (tailoring). Mamotomie nenahraditelně přispívá k dosažení daného cíle a posouvá současnou mamární diagnostiku za hranice dřívějších možností.
Kvalitně prováděné core biopsie pod ultrazvukovou i stereotaktickou kontrolou jsou standardem v úplné předoperační diagnostice prsní žlázy. Co tedy přináší novodobější vývojová fáze - mamotomie?
Technologicky se metody core biopsie a mamotomie liší zásadně ve dvou parametrech:
* Vakuovou asistencí - ve srovnání s malými bioptickými děly používanými při core biopsii je mamotomie konstrukčně mnohonásobně složitější. Sestává s pojízdné části, v níž je uložen systém pro vytváření podtlaku a počítač, který řídí celý složitý výkon, a z velké odběrové jehly. Pojízdná část velikosti menšího ultrazvukového přístroje je spojena s odběrovou jehlou systémem vodičů elektrického proudu v kombinaci s flexibilním systémem využívajícím podtlaku pro odsávání případného krvácení z místa odběru. Oproti běžné core biopsii je odběrová jehla ovládána elektricky.
* Konstrukcí a funkcí odběrové jehly - složitý mechanismus ukrytý uvnitř jehly obsahuje jemný systém otvorů pro vytvoření vakua (podtlaku) a rotující nůž. Vše je spouštěno elektricky a ovládáno počítačem.
V poslední době se objevují další systémy, jejichž konstrukce se mírně liší. Vakuum a rotující nůž je společný pro všechny. Snaha o minimalizaci však brání odběru vzorků bez vysouvání a opakovaného vstupování do prsní žlázy.
Diagnostický přínos
Oproti core biopsii je primárním přínosem mamotomie velikost získaných vzorků (viz tabulka). Tu ovlivňuje šíře (odběrový prostor) a operativnost odběrové jehly a především odběrový nůž - mamotom rotující uvnitř jehly. Standardně používané jehly velikosti 16G a 14G u core biopsie jsou při mamotomii nahrazeny převážně jehlami 11G, nebo dokonce 8G, jež se blíží průměru malíčku štíhlé dívčí ruky. Výkony s použitím silných jehel jsou však pacientkami velmi dobře snášeny.
Přehled váhových rozdílů vzorků při užití různých šíří bioptických jehel
Šíře jehly a typ biopsie |
Váha vzorku v miligramech |
14 G - core biopsie |
17 |
14 G - mamotomie |
35 |
11 G - mamotomie |
70 |
8 G - mamotomie |
300 |
Dalším přínosem je stacionární poloha jehly během celého vyšetření. Při core biopsii se vyjme jehla ven z prsu při každém odběru vzorku a opakovaně se zavádí k ložisku. Pro větší reprezentativnost odběru se mnohdy provádí systém tzv. vějířovitých odběrů. Proto nelze využít zavaděče, který by opakované vstupy do prsní žlázy zjednodušil a omezil možné zhmoždění okolní žlázy a krvácení.
Při mamotomii se jehla zavede pod ložisko, poté je vyšetřovaná oblast vlivem vakua přisáta a vtažena do odběrového okénka. Mamotom rotující uvnitř jehly odkrojí válec tkáně, který je opět podtlakem vysunut do odběrového okénka vně prsu. Vakuum je využíváno během celého výkonu pro odsávání krvácení v místě odběru. Krev je odváděna do sběrné nádobky. Před dalším odběrem zůstává jehla na místě nebo je pootočena o několik stupňů. Z jednoho uložení jehly, resp. jejího odběrového okénka, je možno odebrat vzorky v rozsahu až 270 stupňů. Díky vakuu je možné odebrat vzorek z několika vrstev tkáně, každá svou šíří odpovídá průsvitu jehly.
Zásadním rozdílem mezi oběma technikami je tedy skutečnost, že při mamotomii vstupuje radiolog bioptickou jehlou k lézi jen jednou, a přesto získá ve srovnání s core biopsií násobky objemu tkáně.
Zmíněné přednosti předurčují mamotomii k biopsii velmi diskrétních nebo špatně dostupných ložisek. Nelze se však domnívat, že zcela nahradí jednodušší core biopsii. Velký rozsah intervenčního výkonu u mamotomie je u předoperačních biopsií potřebný jen ve speciálních případech. Podle českých pravidel je použití mamotomie dokonce kontraindikováno u ložisek na hranici palpace, nebo dokonce větších. V takových případech se jednoduchá core biopsie uplatní bezezbytku. Rovněž cena sofistikované mamotomie vede k racionální indikaci, neboť náklady na provedení jednoho výkonu jsou 20x větší než u core biopsie.
Indikace k provedení mamotomie
Smyslem zavedení mamotomie do běžné praxe je rozšíření diagnostických možností u pacientek, u nichž není core biopsie proveditelná nebo spolehlivá.
Mamotomie provedená pod stereotaktickým zaměřením (ST mamotomie):
* Nejdůležitější indikací je ověření histologického původu okrsku podezřelých mikrokalcifikací.
* Může být provedena i u podezření na minimální ložisko, které neobsahuje mikrokalcifikace, ale není zobrazitelné sonograficky. Dané indikace jsou spíše vzácné.
Mamotomie provedená za ultrazvukové kontroly (hand held, HH mamotomie):
* Indikuje se v případech, kdy je z anatomických důvodů a z důvodů velikosti a uložení ložiska bezpečnější než core biopsie. Malá ložiska (do velikosti 6 až 7 mm) benigního či maligního typu nebývají fixována k okolní tkáni a mají tendenci uhýbat před rychle se posunující jehlou při core biopsii. Při mamotomii se výhodně uplatní efekt podtlaku - přitažení ložiska.
* Indikuje se při biopsii ložiska, které má převahu nepřímých známek, na ultrazvukovém obrazu nelze přesně určit jeho okraje, a tudíž hrozí obava z falešné negativity výsledku. Při mamotomii se uplatní výhoda zisku velkého objemu tkáně.
* Významně se uplatňuje v diagnostice recidivujícího onemocnění karcinomu prsu. Využívá se větší diagnostické věrohodnosti metody u nejasných strukturálních změn. Výhodou je opět zisk většího objemu vzorku.
Obě verze mamotomie se rovněž indikují v případě, že core biopsie nepotvrdila podezření na patologické ložisko, ale v mamografickém nebo ultrazvukovém obrazu přetrvávají přímé či nepřímé známky patologie a vzniká obava z falešné negativity core biopsie. Obě verze jsou vybaveny zobrazitelnými klipy, které trvale označují oblast intervenčního výkonu. Jsou viditelné na mamografickém i ultrazvukovém obrazu.
Věrohodnost výkonu
Srovnávací studie mamotomie a definitivní histologie potvrdily spolehlivost výsledků mamotomie. Negativní nálezy z dobře provedené mamotomie vždy korelují s negativními nálezy z ověřující excize. Paradoxně se objevují situace, kdy je pozitivní výsledek z mamotomie následován negativním výsledkem z definitivní histologie. Je to tehdy, je-li minimální ložisko během mamotomie vyjmuto celé.
Většina zemí Evropské unie, které se systematicky věnují diagnostice prsní žlázy, zařadila mamotomii do diagnostického standardu. V USA je mamotomie standardní metodou prováděnou ve všech větších odděleních Breast Imaging Servis.
V České republice se mamotomie provádí od roku 2002, a to výhradně na pracovištích, která se dostala pro své technické i personální vybavení, organizační schopnosti a diagnostické kvality do oficiální screeningově-diagnostické sítě. Stala se tedy dostupnou diagnostickou metodou pro všechny ženy v ČR, které ji ke stanovení diagnózy potřebují.
Každé centrum poskytuje data do celostátního auditu. Výsledky každoročních auditů ve screeningu dokazují jednoznačně postupný nárůst zachycovaných in situ karcinomů a celkově minimálních zhoubných nádorů prsu. Při ověření shluků mikrokalcifikací v současné době převažují výkony ST mamotomie, která se ukazuje vhodnou metodou rovněž u sklerotizujících jizev, minimálních ložisek a nejasných nálezů.
Je nutno zdůraznit, že mamotomii nelze užívat terapeuticky. Neměla by nahrazovat chirurgický výkon ani v případě řešení benigního či maligního ložiska. Při odstranění benigního ložiska totiž nelze posoudit, zda bylo celé vyjmuto, a proto je předpoklad častějších recidiv. Ložiska větší než 20 mm se odstranit mamotomií nedají, nedovoluje to manipulační pole jehly. Terapeutické odstranění maligního ložiska je kontraindikováno, protože z jednotlivých vzorků nelze hodnotit bezpečnostní lem.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2008, strana NS1
Zdroj: