Přeskočit na obsah

Malé poděkování za velkou pomoc

Na slavnostním večeru pořádaném 16. dubna předali zástupci Nadace pro transplantaci kostní dřeně zvláštní ocenění necelé třicítce dárců. Důstojná akce v neméně důstojném prostředí pražského Obecního domu tak nechala vyniknout jednu významnou skutečnost; Český národní registr dárců dřeně je jediným registrem u nás i ve východní Evropě akreditovaným Světovou asociací dárců dřeně WMDA.

Výroční ceny uděluje nadace dobrovolným dárcům jako symbol uznání za jejich záslužný čin. Letos je z titulu jejích patronů ve Sladkovského sále předávali první dáma země paní Livia Klausová, herečka Jiřina Jirásková a kardinála Vlka zastoupivší plzeňský biskup František Radkovský.

Velmi dojemné bylo setkání Blanky a Milana, bývalé pacientky s mužem, jenž jí svou tkání zachránil život. Došlo k němu po jedenácti letech, na čemž se podepsala skutečnost, že odtajnění totožnosti regulují velmi přísná pravidla.

„Pacient by měl být zdráv a již musí být jasné, že se nemoc nevrátí, protože dokud se ti lidé neznají, tak to tolik nebolí,“ vysvětlila jejich pozadí lékařka hematologicko‑onkologického oddělení FN Plzeň Mája Švojgrová.

Právě s fakultní nemocnicí v západočeské metropoli se velice významně pojí osudy lidí s leukémií a dalšími chorobami krve. Když v roce 1992 vznikla již zmíněná nadace s cílem podpořit program transplantací kostní dřeně u nás, spojila se právě s touto nemocnicí, kde také díky této iniciativě vznikl Český národní registr dárců dřeně a kde se také rozběhl ambiciózní program transplantací.

Registr pečuje o nábor, registraci a vyšetření dobrovolných dárců a zajišťuje odběry dřeně. Ke dni předávání výročních cen obsahoval údaje o 34 396 dobrovolnících ochotných na vyzvání darovat kostní dřeň nemocnému, pro nějž krvetvorné buňky představují poslední naději na vyléčení.

Je největší databází svého druhu u nás a je propojen se šedesáti po celém světě rozesetými podobnými registry, které evidují celkem 14 249 912 lidí. Jelikož vůdčím principem jejich propojení je spolupráce všech se všemi, je možné pro nemocného našince získat dřeň se shodnými tkáňovými znaky prakticky odkudkoli.

Největšími zahraničními poskytovateli materiálu pro transplantace v ČR jsou německý registr s třímilionovou databází, významný podíl mají také britský a americký.

O tom, v jaké kvalitě je hematologicko‑onkologické oddělení FN Plzeň dokáže využívat, svědčí fakt, že za program transplantací získalo prestižní evropskou akreditaci JACIE a že jeho laboratoře obdržely akreditaci kvality EFI.

Důkazem, že práce plzeňských zdravotníků není jen odbornická suchařina, bylo na slavnostním večeru velmi vtipné moderování přednosty hematologicko‑onkologického oddělení MUDr. Vladimíra Kozy, jenž práci svých kolegů dokázal prezentovat s nenapodobitelným šarmem.

Na závěr stojí za zmínku, že akci navštívil ještě jiný druh dárců; společnost Sazka „prokrvila“ činnost plzeňských zařízení a projektů též velmi nezbytnou „tkání finanční."

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené