Přeskočit na obsah

Má změna typu ESA vliv na koncentraci hemoglobinu?

Antianemikum darbepoetin alfa je erytropoézu stimulující účinná látka (erythropoiesis‑stimulating agent – ESA). Jedná se o syntetický erytropoetin, vyráběný technologií rekombinantní DNA v buňkách vaječníku čínského křečka (CHOK1) a používá se k terapii symptomatické anémie při chronickém selhání ledvin u dospělých a dětí, a k léčbě symptomatické anémie po chemoterapii u maligních nádorových onemocnění nemyeloidního typu u dospělých pacientů.

V obou výše uvedených indikacích je podáván za účelem zvýšení koncentrací hemoglobinu na cílové hodnoty 10 až 12 g/dl (5,5 až 7,5 mmol/l), a to buď subkutánně, či intravenózně (chronické selhání ledvin), anebo subkutánně (nádorové onemocnění). V případě subkutánního podávání přímo pacientem se používá speciální pero.

Syntetický darbepoetin alfa a humánní erytropoetin fungují zcela shodně. Erytropoetin stimuluje v kostní dřeni tvorbu červených krvinek a jeho nedostatek (anebo neodpovídající reakce organismu na něj) způsobuje anémii. Díky mírně odlišné struktuře – vyšší počet uhlohydrátů, a tedy delší poločas rozpadu – působí darbepoetin alfa déle, a frekvence jeho podávání tak může být nižší než u rekombinantních humánních erytropoetinů (r‑HuEPO).

Dialyzační centra používají různá ESA. Jejich aplikaci ovlivňují i další faktory, jako je dosahování cílových koncentrací hemoglobinu nebo suplementace vitaminů a železa. Dr. Gert A. Verpooten z nefrologického oddělení antverpské fakultní nemocnice v Belgii provedl se svým týmem srovnávací studii na 38 pacientech, jejímž cílem bylo sledovat vliv dvou různých ESA na hodnoty koncentrací hemoglobinu. V únoru 2011 byla účinná látka metoxy‑ployetylen‑glykol‑epoetin (Mircera) nahrazena darbepoetinem alfa (Aranesp), přičemž všechny ostatní aspekty léčby anémie (např. cílové koncentrace hemoglobinu, postupy suplementace železa a vitaminů) byly zachovány.

Tým dr. Verpootena měl za úkol zjistit, zda a jak ovlivní switch Mircera /Aranesp v následujících šesti měsících průměrné hodnoty koncentrací hemoglobinu u dialyzovaných pacientů. Druhým úkolem bylo stanovit ekvivalentní dávku obou přípravků u nemocných se stabilní koncentrací hemoglobinu.

Z elektronických záznamů o pacientech byly získány informace o dávkách ESA, železa a vitaminu B12, a údaje o hodnotách hemoglobinu, ferritinu a CRP. Ve stejný den byl proveden switch a pacientům byla aplikována počáteční dávka přípravku Aranesp v množství 0,80násobku původní dávky léku Mircera. Průměrné koncentrace hemoglobinu, spolu s průměrnými dávkami ESA, byly vyhodnocované trapezoidální metodou s následujícími výsledky: koncentrace hemoglobinu se nezměnily (10,62 ± 0,94 g/dl před a 10,56 ± 1,05 g/dl po), průměrná dávka léku Mircera byla 172 ± 101 μg/měsíc, průměrné dávky Aranespu činily 140 ± 84 μg/měsíc – to znamená, že ekvivalentní dávka Aranespu činí 0,85násobek dávky Mircery. U vybraných pacientů se stálou koncentrací hemoglobinu byla ekvivalentní dávka stejná.

Z belgické studie tedy vyplývá, že při převodu 38 pacientů z Mircery na Aranesp nedošlo ke změně koncentrací hemoglobinu a že darbepoetin alfa je bezpečným a efektivním nástrojem k dosažení cílových koncentrací hemoglobinu, přičemž ekvivalentní dávka přípravku Aranesp se rovná 0,85násobku dávky léku Mircera. Převodem na Aranesp mohou pacienti pokračovat v léčbě nižší dávkou erytropoetinu přinášející dobrou kontrolu koncentrace hemoglobinu, bez nutnosti hledání dalších terapeutických alternativ.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené