LYMPHO 2006 – příprava na Evropský kongres
Tak jako na předcházejících kongresech LYMPHO obsahoval program přednášky teoretické, prezentovány byly i výsledky komplexní léčby lymfedému z pracovišť, která se touto léčbou systematicky zabývají. Podstatná část programu byla věnována praktickým ukázkám kompresivní léčby a manuální lymfodrenáže.
Jak ze skladby přednášek, tak z diskuse jednoznačně vyplynulo, že zdravotnická veřejnost si stále více uvědomuje zásadní podíl lymfatického systému v efektivní drenáži intersticiálního prostoru, a to nejen ve vztahu k sekundárním změnám v měkkých tkáních postižených lymfedémem (zánětlivé komplikace, fibróza a lipohypertrofie), ale i k udržení mikrocirkulace u patologických stavů provázených otokem v nejširším slova smyslu (trauma, pooperační stavy, popáleniny, hojení chronických ran, sportovní medicína apod.).
Jak shodně uvedli při slavnostním zahájení prof. MUDr. Oldřich Eliška, DrSc., předseda České lymfologické společnosti, a prezidentka kongresu MUDr. Hana Houdová, čeští lymfologové a lymfoterapeuti patří k evropské i světové špičce. Bohužel dostupnost ambulantní komplexní péče o pacienty s chronickým lymfatickým otokem je zejména v některých oblastech České republiky nedostačující a lůžková kapacita určená nemocným s nejtěžším průběhem onemocnění včetně jejího financování ze strany zdravotních pojišťoven je hluboko pod současnými potřebami a skutečnými náklady.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 39/2006, strana 11
Zdroj: