Přeskočit na obsah

Lůžko Multicare ovládá autopilot pro JIP

 

Nový model resuscitačního lůžka Multicare je vybaven automatickým laterálním náklonem (funkce ALT), který se významnou měrou podílí na terapeutických úkonech i preventivních opatřeních při ošetřování pacientů v prostředí JIP. Nová generace lůžek Multicare, již LINET představí české veřejnosti poprvé v listopadu letošního roku při vyhlášení Nemocnice roku 2010, disponuje laterálním náklonem do stran +/- 30° s možností automatického režimu polohování.

Novinku roku, resuscitační lůžko Multicare, získá jako cenu vítěz 5. ročníku celostátního hodnotícího projektu Nemocnice ČR 2010. Nejlepší nemocnice bude mít možnost ještě více zkvalitnit zdravotní péči. Nové lůžko disponuje možností nastavit laterální polohování do automatického režimu. Tato funkce přináší vyšší efektivitu při polohování.

Terapie a prevence

Automatické polohovaní rozšiřuje možnosti laterálního náklonu. Náklon do stran je významným terapeutickým prvkem při řízené plicní ventilaci. Pravidelná lateralizace ložné plochy snižuje hromadění nežádoucích sekretů v dolních cestách dýchacích a rovněž usnadňuje výměnu plynů v jednotlivých částech respiračního traktu. Tato funkce lůžka je proto významným činitelem pro zlepšení celkové ventilace pacienta, prevence atelektáz i pneumonie související s dlouhodobou umělou plicní ventilací. Dle různých studií přitom riziko komplikací při dlouhodobé umělé plicní ventilaci hrozí až desítkám procent takto léčených pacientů.

Dalším významným přínosem laterálního polohování je prevence dekubitů. Právě v prostředí intenzivní péče, kde je výskyt proleženin velmi vysoký (až u 20 % pacientů), je prevence prioritou. Možnost polohovat pacienta pomocí automatického modu laterální terapie snižuje možnost výskytu dekubitů, které znamenají významnou komplikaci při rekonvalescenci, prodloužení hospitalizace i značné zvýšení nákladů na léčbu.

Bezpečnost pacienta

Bezpečí nemocného zajišťují dělené postranice. Laterální polohování není možné spustit, pokud nejsou postranice v horní poloze. Znemožňuje to senzor laterálního náklonu.

Úspora času a energie

Polohování probíhá bez přímé asistence personálu. Funkce ALT šetří čas i fyzickou námahu sester. Polohování nastavuje personál na základě aktuálního stavu a potřeb pacienta. Laterální náklon a jeho automatické nastavení provádějí lékaři nebo sestry pohodlně pomocí přehledného dotykového displeje integrovaného v hlavové postranici.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené