Přeskočit na obsah

Ludvík chce získat peníze na růst příjmů zdravotníků

Získat peníze na růst příjmů zdravotníků prosazením pravidelné valorizace odvodů státu a řešit akutní nedostatek sester na lůžkových odděleních nemocnic chce nový ministr zdravotnictví JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA. Do čela resortu ho 30. listopadu uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Ludvík hodlá dotáhnout novely zákonů o vzdělávání lékařů a sester, o neziskových zdravotnických zařízeních či tzv. protikuřácký zákon. Chce ulevit zdravotníkům od papírování a zabránit růstu spoluúčasti pacientů. Za důležité považuje oddělení systému financování zdravotní péče od lobbistických tlaků.

 

„Mým úkolem tady jednoznačně bude postavit čínskou zeď mezi tím, kdo ty peníze chce, a tím, kdo přesně stanovuje, jak by ty peníze měly jít,“ řekl. Na jedenáct měsíců do parlamentních voleb opustí Ludvík vedení Fakultní nemocnice Motol. K řešení nedostatku sester uvedl, že za závazné považuje desetiprocentní navýšení platů.

„Naprosto klíčové je zajistit každému občanu ČR dostupnou, kvalitní zdravotní péči, zabránit různým pokusům o plíživou privatizaci poskytování zdravotní péče, zdravotnictví stabilizovat a konsolidovat,“ shrnul při uvedení Ludvíka do funkce Sobotka, který se předtím sešel s končícím ministrem MUDr. Svatoplukem Němečkem i širším vedením ministerstva.

Premiér ocenil, že Němečkovi se za téměř tři roky podařilo splnit významnou část vládního programu. „Jsem rád, že se podařilo zdravotnictví finančně stabilizovat, vytvořit prostor pro celkem už trojí postupné zvýšení tarifních platů, zejména sester a lékařů v nemocnicích. Podařilo se také splnit a profinancovat důležité opatření, kterým bylo zrušení drtivé většiny regulačních poplatků u lékaře a v nemocnicích,“ řekl mimo jiné premiér.

Přestože Němečka nyní veřejně pochválil, rozhodl se ho odvolat. „Cílem této změny bylo dodat resortu novou energii, postavit nového, čerstvého běžce do finále, které je před námi. Zbývá jedenáct měsíců této vlády a já bych byl velice rád, kdyby ministerstvo zdravotnictví fungovalo naplno, kdyby nový ministr přišel s novou energií, novým elánem a také s novými nápady,“ vysvětlil.

Premiér vidí jako důležitý úkol nového ministra, aby zajistil při schvalování návrhu státního rozpočtu na rok 2018 „dostatek finančních prostředků na financování zdravotní péče tak, aby se nemusela zvyšovat spoluúčast pacientů a současně byl vytvořen dostatečný prostor pro další růst platů lékařů a sester v nemocnicích“. Měsíc do konce roku by měl Ludvík podle premiéra využít k tomu, aby zkontroloval, prověřil a zajistil od 1. ledna příštího roku bezproblémové fungování letecké záchranné služby ve všech regionech.

„Nastupuji do rozjetého vlaku. Jede určitým směrem a já ten směr rozhodně hodlám ctít,“ řekl Ludvík. Vyjmenoval pět hlavních bodů, které chce řešit. První jsou palčivé problémy resortu – letecká záchranná služba, akutní nedostatek sester v lůžkové péči, problémy kolem Vojenské zdravotní pojišťovny. Druhým okruhem je legislativa – zákon č. 95/2004 Sb. o vzdělávání lékařů, č. 96/2004 Sb. o vzdělávání nelékařů, příprava valorizace plateb za státní pojištěnce a snaha o rychlé prosazení zákona o dlouhodobé a paliativní péči, který by se měl týkat i hospicové péče. Třetím bodem je oddělení DRG, tedy systému financování, od tlaku lobbistů. Čtvrtým úkolem je udělat z ministerstva zdravotnictví ministerstvo pacientů, jeden z náměstků nově dostane za úkol vše, co se týká pacientských organizací a legislativního zakotvení práv pacientů. Pátým úkolem, který si Ludvík stanovil, je odpapírování zdravotnictví. „Protože ta papírová lavina, která se na zdravotníky řítí, je tak strašlivá, že je dnes důležitější papír než pacient, a to prostě musí skončit,“ řekl.

Ludvík potvrdil, že je připraven k úsporám, začne s nimi na ministerstvu a navrhne vládě určitou redukci, například v počtu náměstků. Je rozhodnut rezignovat na funkce zastupitele hlavního města a pravděpodobně i Prahy 13, chce se zdravotnictví věnovat naplno. Motolskou nemocnici povede od prosince provozně‑technický náměstek Pavel Budinský. Ludvík se chce na post ředitele po skončení ministerského mandátu vrátit, podobně jako to učinil Němeček, který 1. prosince nastoupil zpět na místo ředitele Fakultní nemocnice Ostrava.

Exministr zdravotnictví poslanec doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., MT řekl, že pozitivně zaregistroval jeden z bodů nového ministra, a to spolupráci s pacientskými organizacemi. „Je velikánský prostor na to, aby jak na běžných, tak na špičkových pracovištích byli lidé na úrovni lékařů, sester, kteří by byli s pacientskou komunitou v kontaktu, zejména se to týká vzácnějších onemocnění, kde běžný lékař nemá dostatek informací,“ řekl. A pokud jde o záměry legislativní, soudí Heger, že se bude nový ministr snažit dotáhnout zákon o neziskových nemocnicích. „Myslím si, že by mohl, a možná to má i v úmyslu, to zúžit a vrátit se k ideji nejdřív odstátnit fakultní nemocnice,“ vysvětlil. Předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů MUDr. Martin Engel počítá s tím, že odbory budou s novým ministrem komunikovat, eventuálně mu předloží nějaké návrhy. Soudí ale, že jedenáct měsíců nestačí na to, aby nový ministr viděl výsledky práce, co se týče přípravy zákonů. „Při sebelepší snaze a možná i legislativní smršti ty výsledky jako ministr neuvidí,“ řekl.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené