Přeskočit na obsah

LSPP? Zaplaťte ji a budeme se o ní bavit

Těžko najít živelněji organizovanou část zdravotní péče, než je lékařská služba první pomoci (LSPP). Podoba jejího poskytování se rychle mění v místě i čase, někde ji zřizují města, jinde kraje, přesouvá se z poliklinik do nemocnic a naopak.

Někde je pohotovostí více, jinde skoro chybějí – dvě věci jsou však konstantní: pacienti je zneužívají a lékaři zde sloužit nechtějí. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje v rámci plánované reformy zavést pro praktické lékaře služby na LSPP jako povinnost. Není překvapivé, že ti se proti tomu ohrazují. „Uvedený návrh je potřeba jako nesystémový v rozporu s legislativou ČR i EU odmítnout.

Pokud někdo chce nějakou službu, je třeba ji dobrovolně za tržních podmínek nasmlouvat. LSPP jako taková je nesystémová,“ říká doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc., předseda Společnosti všeobecného lékařství. Vše by se dalo odbýt, že LSPP skutečně představuje relikt socialismu – pokud je někomu opravdu zle, patří do nemocnice, pokud ne, může počkat do rána.

Nejspíš však existuje skupina pacientů, u nichž má ošetření na LSPP smysl. Jak je velká, nikdo neví. Určitá povinnost praktických lékařů postarat se o své registrované nemocné i mimo ordinační dobu ostatně existuje i jinde ve vyspělých zemích. Většinou to neznamená, že by museli být k dispozici neustále.

Například v Německu se sdružují a v této povinnosti se střídají (případně si najmou lékaře z Česka, aby sloužil za ně). Model z USA asi náš systém převzít nemůže. Praktický lékař tam mnohdy zůstává ošetřujícím lékařem i při hospitalizaci nemocného.

Chodí tedy do nemocnice na vizity a sestry mu v noci volají, že je nutné upravit analgetickou medikaci. Co je ovšem jiné, je i finanční ocenění práce lékaře. Což je asi jádro problému. Jak v diskusním fóru říkají ostatní lékaři – když to bude dobře zaplacené, není problém.

lon

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené