Lixisenatid schválen v EU pro léčbu diabetu 2. typu
Podle oznámení společnosti Sanofi ze 4. února tohoto roku udělila Evropská komise povolení marketingu pro přípravek Lyxumia (lixisenatid), což je vůbec první prandiální agonista GLP‑1 receptorů s podáváním jednou denně. Indikován je v kombinaci s perorálními antibiotiky anebo bazálním inzulinem pro léčbu dospělých diabetiků 2. typu, u nichž se nedaří dosáhnout uspokojivé kontroly glykémie pomocí PAD nebo bazálního inzulinu, v kombinaci s dietou a cvičením.
„Díky tomu nyní máme novou jednoduchou možnost, jak pomoci pacientům s diabetem 2. typu dále snížit hodnoty HbA1c, a to při současném poklesu tělesné hmotnosti a rizika hypoglykémií,“ uvedl při této příležitosti viceprezident společnosti Sanofi pro globální problematiku diabetu Pierre Chancel, a dodal: „Tato velmi dobře tolerovaná terapie má mimořádný význam především pro nemocné, u nichž se nedaří dosahovat cílových hodnot HbA1c ani pomocí perorálních antidiabetik anebo bazálního inzulinu. Díky možnosti podávání pouze v jedné injekci denně a pouze jednoho kroku k dosažení udržovací dávky představuje Lyxumia velmi pozitivní rozšíření portfolia společnosti Sanofi a také další krok k novým terapeutickým řešením zlepšujícím osud pacientů s diabetem a k řešení dosud nenaplněných medicínských potřeb v této oblasti.“
Rozhodnutí Evropské komise bylo založeno na pozitivních výsledcích programu klinických studií s přípravkem Lyxumia, který je znám pod akronymem GetGoal a v němž byla prokázána bezpečnost a účinnost tohoto přípravku jako prvního agonisty GLP‑1 receptoru s podáváním jedenkrát denně a s účinkem především na postprandiální hyperglykémii. Tento program, který zahrnul jedenáct klinických studií s léčbou více než 5 000 pacientů s diabetem 2. typu pomocí kombinace lixisenatidu a perorálních antidiabetik anebo bazálního inzulinu, prokázal, že nový přípravek přispěl k významnému snížení HbA1c a zejména ke snížení postprandiální hyperglykémie, aniž by docházelo k vzestupu tělesné hmotnosti a zvýšení rizika hypoglykémií. Prokázán byl rovněž velmi dobrý profil bezpečnosti a tolerance; jedinými nežádoucími účinky byly u některých pacientů mírná a přechodná nauzea a zvracení, které jsou časté u všech přípravků lékové skupiny agonistů GLP‑1 receptorů.
Dr. Bo Ahrén z univerzity ve švédském Lundu upozorňuje, že „i když bazální inzulin dokáže snížit koncentraci glukózy v plazmě nalačno, zlepšit kontrolu vzestupů glykémie a u řady pacientů dosáhnout cílových hodnot HbA1c, s další progresí diabetu se začínají i navzdory dobré kontrole glykémie nalačno hodnoty HbA1c opět zvyšovat. Právě v takových případech představuje přidání přípravku s výrazným účinkem na postprandiální hyperglykémii, jako je lixisenatid, velmi účinnou strategii k dalšímu snížení koncentrací glukózy v krvi a k dosažení cílových hodnot HbA1c.“
Zdroj: Medical Tribune