Lithium v pitné vodě a sebevraždy
Devítičlenný tým specialistů z Rakouska a Německa, v jehož čele stál Nestor D. Kapusta (pracoviště Vídeň a Stuttgart), se zabýval koncentrací lithia v pitné vodě v souvislosti s úmrtností na sebevražedné chování.
Výsledky této mezinárodní studie publikoval ve svém květnovém čísle odborný časopis British Journal of Psychiatry. Existují některé důkazy, že přírodní koncentrace lithia v pitné vodě mohou mít ochranný účinek vůči úmrtnosti v souvislosti se sebevražedným chováním.
Cílem studie bylo zhodnotit spojitost mezi lokálními koncentracemi lithia v pitné vodě a úmrtností při sebevražedném chování na okresní (oblastní) úrovni v Rakousku. Byly zkoumány celonárodní vzorek 6 460 měření lithia v pitné vodě k posouzení spojitosti s počty sebevražd ze 100 000 obyvatel a počty ustálené úmrtnosti při sebevražedném chování napříč všemi 99 rakouskými okresy (oblastmi).
Regresní modely mnoha odchylek byly upraveny pro socioekonomické faktory, o kterých je dobře známo, že ovlivňují úmrtnost při sebevražedném chování v Rakousku (hustota populace, kapitační příjem, podíl římských katolíků i dostupnost poskytovatelů psychiatrické služby). Celkový počet sebevražd i poměr úmrtnosti na sebevražedné chování byly inverzně spojeny s koncentracemi lithia v pitné vodě a zůstaly významné i po analýzách citlivosti a přizpůsobení socioekonomickým faktorům.
Autoři uzavírají, že při zopakování a rozpracování předchozích výsledků tato studie poskytuje přesvědčivý důkaz o tom, že zeměpisné oblasti s vyššími přírodními koncentracemi lithia v pitné vodě jsou spojeny s nižšími počty úmrtnosti v souvislosti se sebevražedným chováním.
Zdroj: Medical Tribune