Lidé si z webu berou, co se jim hodí
„I když lidé čtou informačně korektní a seriózní materiály, neradi mění svůj úsudek a tvrdohlavě lpí na svých zažitých názorech,“ míní Enrico Coiera, jeden z autorů studie zaměřené na to, jak lidé využívají internetu při hledání odpovědí na své otázky ohledně zdravotního stavu. Pouhé poskytnutí správné informace tak podle něj ještě nemusí být dostačující pro to, aby ji čtenář akceptoval.
„Víme, že roste využití webu lidmi hledajícími informace, jež by jim pomohly řešit jejich zdravotní problémy,“ uvedl Coiera. Prvním rizikem, které je s tím spojeno, je, že na internetu najdou informace zcela chybné nebo zavádějící. V tom případě hrozí i přímé poškození jejich zdraví, zejména pokud se rozhodnou pro samoléčbu přípravky objednanými z webu on-line. Například v Austrálii je zcela běžné, že pacienti bez omezení nakupují prostřednictvím internetu potravinové doplňky, které však mohou interferovat s medikací preskribovanou lékařem.
Výzkum však ukázal záludnější nebezpečí. I v případech, kdy vyhledávací servery vyberou z internetových zdrojů správné a pravdivé informace, se pacienti přesto rozhodnou chybně. Jejich závěry jsou totiž zkreslené vlivem zažitých, ale chybných názorů. Podle výzkumníků záleží i na tom, na kterých stránkách se vyhledávané informace objevují a kolik času zájemce věnuje jejich studiu. „Největší vliv na rozhodování má zejména první a poslední dokument, který si návštěvník na síti přečte,“ dodal Coiera.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2008, strana A13
Zdroj: