Přeskočit na obsah

Liberecké onkocentrum patří do sítě KOC

Po roce 1945 jako první založil poradnu pro potírání zhoubných nádorů Ota Dub, později také velmi známý spisovatel. Dalšími osobnostmi byli MUDr. Šváb, prvním samostatným primářem pak MUDr. Antonín Paldus a v padesátých a šedesátých letech zde zahajoval svoji profesní kariéru i MUDr. Zdeněk Chodounský, pozdější dlouholetý předseda Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky. Dalšími primáři pak byli MUDr. Eva Zemanová a MUDr. Libor Hanuš.

Současným přednostou Komplexního onkologického centra a primářem oddělení klinické onkologie je MUDr. Jiří Bartoš, MBA, oddělení radiační onkologie vede primářka MUDr. Magda Macháňová.

Komplexní onkologické centrum je od počátku roku 2005 součástí sítě center garantovaných Českou onkologickou společností ČSL JEP jako praktické naplnění bodu 4 Národního onkologického programu. Po auditech MZ ČR, ČOS, SROBF a plátců zdravotní péče v roce 2008 byl status KOC vyhláškou MZ ČR přiznán opětovně také libereckému pracovišti. Na odděleních radiační a klinické onkologie pracuje celkem 16 lékařů, z nichž dvanáct je plně erudovaných, čtyři jsou v přípravě k atestacím. Radiační onkologie poskytuje léčbu ionizujícím zářením v oblasti teleradioterapie v plném rozsahu.

Stěžejními ozařovacími přístroji pro léčbu se zhoubnými novotvary jsou dva lineární urychlovače firmy Elekta, každý se dvěma fotonovými a čtyřmi elektronovými svazky o různých energiích. První z nich, Elekta Precise, který byl instalován v roce 2002, je vybaven mnoholistovým kolimátorem pro tvarování ozařovacích polí a elektronickým zobrazováním polí pro kontrolu přesnosti nastavení nemocného. Druhý urychlovač, Elekta Synergy, představuje novější generaci ozařovačů s integrovaným systémem pro obrazem řízenou radioterapii a byl instalován v roce 2006.

Oddělení disponuje kvalitní dozimetrickou technikou k pravidelnému ověřování kvality svazků ionizujícího záření. Pro přípravu ozařovacích plánů je pracoviště vybaveno trojdimenzionálním plánovacím systémem pro radioterapii. Pro kvalitní přípravu radioterapie byl uveden do provozu nový RTG simulátor firmy Elekta a dále se každodenně využívá spirální CT radiodiagnostického oddělení KNL. Charakter oboru vyžaduje úzkou spolupráci zdravotnického a technického personálu, proto tu společně s lékaři pracují i další čtyři vysokoškoláci, tři kliničtí radiologičtí fyzici a jeden VŠ elektrotechnik.

Oddělení klinické onkologie disponuje chemoterapeutickou ambulancí s možností podávání systémové léčby v ambulantních režimech a centrálním ředěním cytostatik v ústavní lékárně dle platné legislativy. Lůžkový fond centra je společný a čítá 44 lůžek.

Krajská nemocnice v Liberci, a. s., se úspěšně zapojila do projektu "Modernizace a obnova přístrojového vybavení specializovaných pracovišť" v rámci Integrovaného operačního programu, a mohla tak čerpat prostředky poskytované ze zdrojů EU. Celkové výdaje pro projekt činily 80,45 milionu Kč, z čehož dotace z Evropského fondu činila 68,382 milionu korun. Nejnákladnější položkou bylo pořízení nové magnetické rezonance v rámci modernizace a rozšíření kapacit zobrazovacích a diagnostických technologií. Nainstalován a v provozu je nový moderní MR scanner Philips Achieva 1,5 T.

Dalším přínosem je upgrade verifikačního systému ke zvýšení kvality teleradioterapie a také modernizace přístrojového vybavení chirurgie a onkochirurgie (systém radiofrekvenční termální ablace, laparoskopická věž, harmonický skalpel, UZ pro pooperační vyšetřování).

Poslední položkou je pak endobronchiální ultrazvuk. Veškerá zmíněná technologie směřuje ke zkvalitnění diagnosticko-terapeutického procesu pro nemocné rakovinou celého regionu.

Komunikace je v onkologii imperativem

V posledních třech letech, kdy byly na radiační onkologii v provozu dva lineární urychlovače, přesáhl počet pacientů léčených ionizujícím zářením tisícovku ročně (1 008 v roce 2007, 1 137 v roce 2008 a1 136 v roce 2009).

Přitom každý z uvedených roků byla na pracovišti zavedena nová technika či nový postup, jež zkvalitnily poskytovanou radiační léčbu. Od počátku roku 2007 to byla obrazem řízená radioterapie (IGRT) pomocí kilovoltážního CT s kónickým svazkem. V průběhu roku 2008 byli první onkologičtí nemocní ozářeni intenzivně modulovanou radioterapií (IMRT). Zatímco v roce 2008 bylo touto moderní technikou ozařováno pouze 23 pacientů, v roce 2009 se počet téměř zdesetinásobil. Minulý rok pracoviště s využitím IMRT ozařovalo 212 nemocných. Přístrojové vybavení od firmy Elekta pracuje s IMRT typu "step and shoot". V posledním kalendářním roce se na oddělení dále začala využívat fuze CT s obrazem z magnetické rezonance pro plánování radioterapie. První diagnózou, u níž byla tato fuze použita, byly mozkové nádory.

"Onkologie 21. století je obor vyžadující spolupráci mezi odbornostmi napříč prakticky celou medicínou, nelze ho vymezit jen některými specifickými modalitami léčby. Co bychom si počali bez přesné diagnózy, bez patologa, bez moderních zobrazovacích možností? Základní modalitou léčby většiny solidních nádorů zůstává stále chirurgie, proto jsme rádi, že v našem KOC působí onkochirurgické oddělení.

Pracujeme týmově, pravidelná společná konsilia nejen se všeobecnými chirurgy, urology, pneumology, otorinolaryngology a dalšími jsou samozřejmostí. Nabízíme permanentní spolupráci všem kolegům ze spádových i vzdálenějších zdravotnických zařízení, snažíme se naplnit imperativ vzájemné a vstřícné komunikace," říká primář Bartoš.

Tato komunikace by však měla probíhat i mezi jednotlivými onkologickými centry, jež by měla soutěžit hlavně kvalitou své péče o nemocné zhoubnými nádory. Varovným signálem prvních dnů nového roku je velký tlak z okolních center na předávání "spádových" pacientů, kteří jsou rozléčeni na jiných pracovištích a v průběhu terapie předáváni k pokračování do našeho KOC. V libereckém onkocentru stále mimoregionální pacienty přijímáme a respektujeme u nemocných svobodnou volbu místa, kde se chtějí léčit. Věříme, že to budou plátci respektovat a že prostředky na úhradu centrové i konvenční léčby půjdou za pacientem. Eventuální limitace musí být srozumitelná lékařům, managementům i pacientům.

Tradice podepisování tzv. zvláštních smluv, dodatků ke Smlouvě o poskytování a úhradě zdravotní péče se zpětnou platností v termínech mnoha měsíců, by měla skončit krize nekrize, chceme vědět, co můžeme a máme pacientům nabídnout. Komplexní onkologické centrum KNL má i nadále ambice být v síti prověřených pracovišť, naplnit kritéria technická, odborná i personální. "Chceme i nadále být top pracovištěm s možností podávat centrové léky, nabízet kvalitní a správně indikovanou léčbu v oblasti radioterapie i ostatní systémové terapie, komunikovat se všemi, kteří o spolupráci v péči o onkologicky nemocné stojí, a podílet se na nikdy nekončícím boji se zákeřným nepřítelem - rakovinou. Navzdory všem turbulencím doby, nejasnostem v systémech úhrad a překážkám, jež mohou v naší snaze nastat," doplnil primář Jiří Bartoš.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené