Letošní cena ČTN poputuje do Švédska za transplantace dělohy
Výroční cenu České transplantační nadace (Karla Pavlíka) za rozvoj transplantační medicíny za rok 2014 obdržel švédský lékař prof. Mats Brännström. Prestižní ocenění českým i zahraničním vědcům, kteří mimořádným způsobem přispěli k rozvoji transplantologie, uděluje každoročně Česká transplantační nadace. Letošní laureát Mats Brännström získá ocenění za sérii transplantací dělohy u jedenácti žen, které provedl v roce 2013. Čtyři pacientky s transplantovanou dělohou následně otěhotněly a jako první na světě donosily zdravý plod. Slavnostní předání ceny prof. Brännströmovi proběhlo 8. října v historické aule pražského Karolina.
Prof. Mats Brännström je vedoucím lékařem Kliniky porodnictví a gynekologie Sahlgrenska Academy University v Göteborgu ve Švédsku. Myšlenkou transplantace dělohy se zabývá již od roku 1988, kdy musel pacientce, které byla odstraněna děloha se zhoubným nádorem, vysvětlit, že už nikdy nebude mít děti. A to i přesto, že měla funkční vaječníky, vajíčka i hormony. „Musel jsem jí říct, že pravděpodobně vyléčíme její nádorové onemocnění, ale už nikdy nebude moci mít dítě. A ona mi řekla: nemůžete mi transplantovat dělohu?“ zavzpomínal prof. Brännström s tím, že to zprvu považoval za bláznivý nápad. Po čase tuto myšlenku začal diskutovat s kolegy a zjišťoval, zda by to bylo proveditelné. Samotné transplantaci předcházelo několikaleté preklinické testování na myších. Přelomovým momentem byl podle prof. Brännströma rok 2003, kdy jedna z jeho kolegyň poprvé úspěšně transplantovala dělohu myši. „Pokud by neuspěla, myslím, že bychom projekt již ukončili,“ řekl švédský lékař. Transplantace dělohy má před sebou rozsáhlé uplatnění. Podle odhadu by mohla pomoci třem až pěti procentům neplodných žen, ať již dělohu vůbec nemají, nebo je z hlediska reprodukce nefunkční. Všechny dělohy u dosud provedených transplantací pocházely od živých dárkyň, transplantace je však možná i od zemřelé. Zatím ale nebyla úspěšná.
Příští rok by se mělo ve švédském Göteborgu otevřít centrum pro transplantaci děloh. To by podle Brännströma mohly využívat i ženy z České republiky.
Česká transplantační nadace na podporu dárcovství a transplantací orgánů byla založena v roce 1992. Výroční cenu českým i zahraničním vědcům za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje transplantační medicíny uděluje od roku 1998, tedy 17 let. Zabývá se rovněž podporou vzdělávání odborníků v tomto oboru. Mezi dříve oceněné laureáty patří například MUDr. Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře ve Spojených státech, prof. Raimund Margreiter z rakouského Innsbrucku, jenž se zasloužil o rozvoj multiorgánových transplantací, či prof. Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie.
Zdroj: