Lepší péče pro pacienty s pokročilou demencí
Problematikou Alzheimerovy nemoci a jiných příčin demence se zabývala minulý týden mezinárodní konference PALLIARE v Praze. Na tuto konferenci navázal workshop, který se zabýval dobrou praxí v péči o pacienty v pokročilých stadiích demence.
Obě akce jsou součástí projektu PALLIARE, jehož vedoucí je prof. Debbie Tolsonová z centra specializovaného na problematiku demencí University of the West of Scotland. O demenci se stále více hovoří a stala se prioritou evropské zdravotní politiky a stejně tomu je v mnoha zemích, které vytvářejí své národní strategie. Podle prof. Tolsonové však existuje ještě mnoho otázek, které je zapotřebí řešit. „Jedním z takových problémů je péče o pacienty s pokročilou demencí. Studie, kterou jsme uskutečnili v úvodu projektu, nám zcela jasně ukazuje, že o demenci či Alzheimerově nemoci hovoříme, publikujeme. Mnohdy si však zcela neuvědomujeme, že se jedná o onemocnění závažné, terminální, které významně zkracuje lidský život. Jde o onemocnění, respektive skupinu onemocnění, která vedou do stadia, kdy lidé potřebují kvalifikovanou péči, paliativní péči.“
Na projektu PALLIARE se podílejí kromě University of the West of Scotland i další evropská pracoviště, mezi nimi i CELLO (Centrum pro studium dlouhověkosti a dlouhodobé péče Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze) a dále univerzitní pracoviště z Alicante (Španělsko), Turku (Finsko), Ljubljany‑ ‑Jesenice (Slovinsko), Portoa (Portugalsko), Linneuniversitetet (Švédsko). Pražské konference se zúčastňují kromě výše uvedených zemí také hosté ze Slovenska, Belgie, Polska, Rakouska, Izraele a USA.
Na konferenci zazněly také kritické názory na současnou úroveň zdravotní péče v českých domovech pro seniory se zvláštním režimem: „Je zcela nepřijatelné, že v některých takových institucích nemají pacienti v noci přístup ke zdravotní péči, protože tam není kvalifikovaný personál,“ uvedli zástupci České alzheimerovské společnosti.
„Navštívili jsme řadu různých pečovatelských domovů pro osoby trpící demencí. Někde je péče velmi dobrá, v jiných domovech vidíme velký prostor pro zlepšení a někde tito lidé nedostávají zdravotní péči téměř žádnou. A přitom lidé s Alzheimerovou chorobou potřebují lékařskou péči,“ uvedla na semináři PhDr. Hana Janečková z České alzheimerovské společnosti.
Výstupem mezinárodního projektu PALLIARE by měl být mimo jiné také mezinárodní internetový portál, na kterém by měli lékaři a ostatní zdravotníci sdílet své zkušenosti a kasuistiky z oblasti péče o pacienty v pokročilých stadiích demence. „Webové stránky by měly běžet od letošního podzimu. Zapojit se budou moci i pacienti se svými zkušenostmi. Cílem je dát prostor prezentaci ‚best practice‘ v této oblasti,“ uvedla pro Medical Tribune Anna Waughová z University of the West of Scotland.
Organizátorka mezinárodní konference v Praze doc. Iva Holmerová k tomu dodává: „Jsme rádi, že se na projektu PALLIARE podílíme, a to právě v části o doporučeních dobré praxe. Náš tým se problematikou kvality péče dlouhodobě zabývá ve spolupráci s Českou alzheimerovskou společností. Věříme, že závěry projektu bude možné využít i pro českou národní strategii ‚Alzheimer‘, na které se opět začíná pracovat. Věřme tedy, že se konečně i v České republice dočkáme své národní strategie, ale hlavně tak potřebných opatření ke zlepšení kvality života lidí s demencí, rodinných příslušníků, ale i těch, kteří v této dosud velmi podceňované oblasti péče pracují,“ říká doc. Holmerová, ředitelka Gerontologického centra v Praze.
Zdroj: Medical Tribune