Přeskočit na obsah

Léky jen v lékárně? To už u některých neplatí

Prodej vyhrazených léčivých přípravků mimo lékárny je v České republice možný již od roku 1998, ale teprve v poslední době se počet jejich prodejců začíná zvyšovat.

 

Aktuálně jich je podle databáze Státního ústavu pro kontrolu léčiv zhruba 1 970, zatímco lékáren je u nás celkem 2 410. Tento trend přináší nesporné výhody, k nimž patří především dostupnost základních léčivých přípravků bez předpisu i doplňků stravy v místech, kde lékárny zcela chybějí, anebo v časech, kdy jsou lékárny uzavřeny. Řada prodejců, zejména čerpací stanice pohonných hmot, má totiž otevřeno nepřetržitě.

V minulosti proběhla řada diskusí o tom, zda lék, který kupujícímu prodá nefarmaceutický pracovník, nepředstavuje určité riziko. Pravda je taková, že mimo lékárny lze prodávat pouze tzv. vyhrazené léčivé přípravky. Jedná se o omezený okruh léčiv, která odborníci do této skupiny zařadili právě proto, že jsou vhodná pro samoléčbu. V České republice jde o seznam asi tří set položek, z nichž ovšem velkou část tvoří léčivé čaje. V celé řadě zemí je okruh léčiv prodávaných mimo lékárny výrazně širší. Naprostou samozřejmostí je přitom zajištění bezpečnosti spotřebitelů: u nás musejí prodejci při skladování, nakládání a prodeji těchto léčiv dodržovat zásady dané vyhláškou č. 106/2008 Sb. Poslední trendy ukazují, že český občan stále častěji a rád bere své zdraví do svých rukou, a pokud je v lékárně zavřeno, což je mimo nákupní centra a na malých městech většinou vždy po 17. hodině, může si léky, s nimiž má dobré zkušenosti, koupit i jinde – na čerpací stanici, v recepci hotelu nebo i na dalších místech.

Největším českým specialistou na vyhrazené léčivé přípravky je společnost Medipoint Services, která provozuje čtyři sta prodejních míst a disponuje dlouholetými zkušenostmi s prodejem vyhrazených léčiv. Prodejními místy jsou především čerpací stanice Benzina, Shell a OMV, prodejny PONT na vlakových a autobusových nádražích a vybraná ubytovací zařízení a lázně. Lidé tak oceňují především to, že mají léky k dispozici v okamžiku, kdy je aktuálně potřebují. Nejčastěji hledají úlevu od akutních potíží na cestách, jako je například bolest hlavy, střevní potíže nebo bolest zad. Jednou z nejžádanějších položek je ale třeba i těhotenský test. Do sortimentu dále patří základní doplňky stravy a léky na nachlazení, bolest, střevní potíže nebo například oční kapky, ale také zdravotnický materiál na ošetření ran.

„Veškerá léčiva v prodejních místech prodává odborně školený personál, který pečlivě dohlíží na to, aby zákazník dostal léky v pořádku. Musí se například hlídat celistvost balení, exspirační doba, skladovací podmínky a další důležitá data,“ vysvětluje PharmDr. Martina Štýbnarová, která prodejce pravidelně školí. Školení probíhají dle příslušných legislativních požadavků, tzn. pod dohledem zkušených akreditovaných školitelů a v rozsahu minimálně 35 vyučovacích hodin. Jejich součástí je samostudijní část a prezenční výuka, rozsah je pak zaměřen na oblast humánních a veterinárních léčivých přípravků.

Obsahem odborného kursu pro prodejce vyhrazených léčivých přípravků jsou základní znalosti o ustanoveních zákona o léčivech, vyhrazených léčivých přípravcích, zejména o jejich účelu (indikaci a kontraindikaci) a způsobu použití, nežádoucích účincích apod. Účastníci jsou poučeni i o odlišném přístupu a pravomoci odborné obsluhy lékárny včetně odborného poradenství, konzultací kontraindikací léků apod. Na závěr kursu skládá účastník zkoušku formou testu, po úspěšném absolvování zkoušky získává osvědčení o odborné způsobilosti prodejce vyhrazených léčivých přípravků.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené