Léků se prodalo o 13 miliard dolarů více
IMS Retail Drug Monitor sledoval přímé a nepřímé nákupy farmaceutik od velkoobchodníků a výrobců v 13 klíčových zemích. Prodeje v těchto zemích představují zhruba dvě třetiny celosvětového odbytu. Čísla zahrnují kromě všech preskripcí a údajů z lékáren i odbyt z nemocničního sektoru v Japonsku, kde je poněkud odlišný systém, a dále také zásilkový prodej v USA.
Lékárenský maloobchodní trh na těchto klíčových trzích vzrostl celkově o pět procent ve stálých cenách. V kontinentálním srovnání se rekordmanem stala Jižní Amerika, kde odbyt vzrostl až o 11 procent. Tahounem latinskoamerického regionu se stala Argentina, která se zároveň z tohoto pohledu stala i nejúspěšnější zemí ze všech sledovaných lokálních trhů, když zaznamenala nárůst o plných 19 % na 2,5 miliardy dolarů. V pořadí druhá Brazílie hlásila růst o 11 % na 9,1 miliardy dolarů.
Velký úspěch zaznamenaly farmaceutické firmy na severoamerickém trhu, kde jak USA, tak i Kanada shodně rostly po sedmi procentech. Méně se dařilo na pěti největších evropských trzích, které vykázaly v průměru jen dvouprocentní růst na úroveň 100,9 miliardy USD. To je o jedno procento méně něž loni. Nejúspěšnější byl španělský trh se sedmiprocentním růstem, naopak zklamáním byl trh italský, kde prodeje dokonce o 3 % klesly.
Žebříček nejúspěšnějších farmaceutických firem se zásadně nezměnil. Stabilní zůstalo i pořadí v žebříčku nejprodávanějších léků.
TOP 5 farmaceutických společností k červnu 2007
1. PFIZER
2. GLAXOSMITHKLINE
3. NOVARTIS
4. ASTRAZENECA
5. SANOFI-AVENTIS
TOP 5 farmaceutických produktů k červnu 2007
1. LIPITOR
2. NEXIUM
3. SERETIDE
4. PLAVIX
5. ENBREL
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 30/2007, strana A7
Zdroj: