Přeskočit na obsah

Lékařská komora podporuje Hegera

Víkendový sjezd ČLK vyvrcholil nedělní diskusí mezi delegáty sjezdu a pozvanými hosty. Prezident při ní zopakoval, že lékařská komora plně podporuje ministra zdravotnictví Leoše Hegera a jeho odvolání by považovala za nekoncepční.

Ministr v diskusi zdůraznil, že nestojí o uspěchanou reformu a že velmi ho zajímají názory samotných lékařů. A právě jejich podnětů se ministrovi dostalo měrou vrchovatou. Diskuse se nakonec nezúčastnila celá řada pozvaných hostů - chyběli např. David Rath, Marek Šnajdr nebo Boris Šťastný.

Dostavili se poslankyně a dlouhodobá členka zdravotního výboru Poslanecké sněmovny Mgr. Soňa Marková, ředitel VZP MUDr. Pavel Horák, CSc., Ing. Ladislav Friedrich, CSc., předseda Svazu zdravotních pojišťoven, a doc. MUDr. Leoš Heger, CSc., ministr zdravotnictví. Debata sice nebyla tak napínavá, jak se očekávalo, zato byla věcnější a adresnější.

U pultíku se s otázkami vystřídala řada lékařů, kteří upozorňovali Hegera na množství nesrovnalostí a chyb v samotném systému. Ať už šlo o předražený nákup vybavení, lékovou politiku či administrativní plýtvání. Ministr zdravotnictví se zájmem stížnosti lékařů vyslechl, ale přiznal, že některé nejsou řešitelné.

"Vím, že celá řada nákupů vypadá předražená, že vypadají korupčně. Je ale třeba si uvědomit, že zdravotnické vybavení není za hubičku. Líčili mi případ, že se na operační sál pořídil malý stoleček za 17 000 korun - prý že je to předražené. Bohužel, předražené to není - dnes i takovýto malý sálový doplněk vyjde v průměru na 12 000 korun," vysvětloval Heger, že ne vše, co se zdá být předražené, ve skutečnosti je.

Z jeho pozice v podstatě není řešitelné ani údajné plýtvání v záchranném systému - ministr prohlásil, že nemůže ovlivnit, zda vrtulník poletí do nejbližší nemocnice, či do vzdálenější. To je věc záchranky a nemocnic v kraji. Ani léková politika podle něj není tak jednoduchá, jak se lékaři domnívají. Zejména biologika, která mnohým lékařům pro svou nákladnost leží v žaludku, nelze jen tak omezit. "Je třeba mít k dispozici širší spektrum léků pro všechny případy - ne každý má stejné nežádoucí účinky, ne každý lze předepsat všem," řekl Heger. V tomto bodě ho podpořil i ředitel VZP Pavel Horák.

V diskusi, která probíhala téměž výhradně o financích ve zdravotnictví, zazněla také pochvala na adresu Leoše Hegera, že je to první ministr, který strávil s lékaři tolik času. Lékaři se také dožadovali odpovědi na otázky kolem aktivit VZP a IZIP. Horák prohlásil, že IZIP je budoucnost a je potřeba se mu hodně věnovat. Nařčení z toho, že IZIP stál zatím pojišťovnu miliardu korun, Horák odmítl. Podle něj to bylo daleko méně. Dále pak obhajoval nákup akcií společnosti IZIP.

"Je logické, že když je VZP v tomto projektu zainteresovaná značnou měrou, chce mít nad ním i dohled. Proto jsme zvolili nákup pěti procent akcií společnosti IZIP. Tím jsme zajistili kontrolní funkci a ochranu naší investice. Jinými slovy: nyní se nebude moci ve společnosti odehrát nic bez našeho vědomí," řekl Pavel Horák.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené