Přeskočit na obsah

Lékárnická komora odmítla výdej Rx léků přes internet

Lékárníci na nedávném sjezdu delegátů České lékárnické komory v Benešově vyzvali ministra zdravotnictví k urychlenému řešení kritické ekonomické situace nezávislých veřejných lékáren a ve svém usnesení odmítli takzvaný distanční prodej léků na předpis, tedy například prodej přes internet.

 

„Nacházíme se v ekonomicky nehostinném prostředí, kde bohužel stále neplatí, že vítězem se stává odborně nejzdatnější jedinec nebo společnost. Náš, v evropském kontextu nezvykle liberální systém dává bohužel velký prostor kapitálově silným obchodníkům, jejichž vztah k našemu oboru je často zredukován na černobílou optiku co nejlevněji nakoupit a s co největším ziskem prodat. Tyto snahy jsou navíc podpořeny velmi agresivním marketingem. Co s tím? Všichni víme, že příjmy zejména jednotlivě provozovaných lékáren v posledních letech dramaticky poklesly. Přesto farmacie jako nedílná součást zdravotnictví je a nadále zůstane velmi perspektivním oborem jak po stránce znalostní, tak i finanční. Neuvěřitelný rozvoj farmakoterapie a nárůst požadavků na dostupnost a kvalitu lékárenské péče nás musí neustále motivovat ve snaze získat si na svou stranu pacienty a přesvědčit o svých schopnostech lékařskou veřejnost, státní exekutivu i zákonodárce. Jinak těžko získáme pro lékárníka a klinické farmaceuty odpovídající podmínky pro jejich práci,“ uvedl v úvodu sjezdu PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident ČLnK. Upozornil, že nestačí mít ve vedení komory schopné zástupce, důležitá je podle něj také podpora a účast širokého spektra lékárníků na komorovém dění.

 

Volby podpořily dosavadní trend komory

V následné volbě do centrálních orgánů komory, včetně volby prezidenta a viceprezidenta komory, sjezd delegátů svou volbou potvrdil trend nastavený v posledních letech. Do nového představenstva se dostalo všech deset členů, kteří se rozhodli svou pozici obhajovat, delegáti dosavadní vedení komory dále posílili tím, že představenstvo doplnili o kolegy, kteří současné vedení podporují. V podobném duchu se nesla i volba dvou hlavních představitelů komory. Post prezidenta komory obhájil PharmDr. Lubomír Chudoba, ve funkci viceprezidenta vystřídal Mgr. Michala Hojného dosavadní tiskový mluvčí Mgr. Aleš Krebs. Během představování kandidátů do představenstva i dalších orgánů komory rezonovaly v jednotlivých vystoupeních tři tematické okruhy. Nejčastěji kandidáti apelovali na nové vedení, aby se zasadilo o snížení závislosti odměny za poskytnutou lékárenskou péči na ceně léčivého přípravku. Komora by podle nich měla být platformou, která bude hájit zájmy všech lékárníků bez ohledu na to, ve které lékárně pracují, s tím, že by se měla snažit prosadit podmínky, které budou spravedlivé pro všechny provozovatele. Pro úspěšné prosazování svých oprávněných zájmů musejí lékárnici získat na svou stranu nejen politiky, ale především pacienty, kterým musejí být schopni jednoduše a srozumitelně vysvětlovat svá stanoviska. Zlepšení mediálního obrazu lze podle mluvčího komory dosáhnout větší aktivitou nejen v tradičních mediích, ale i v rámci sociálních sítí.

 

Výzva ministrovi zdravotnictví

Na závěr druhého dne jednání sjezdu delegáti schválili usnesení, ve kterém vyzvali ministra zdravotnictví, aby co nejdříve řešil situaci nezávislých veřejných lékáren a podílel se na změně systému odměn. Ty by se podle viceprezidenta Mgr. Krebse mohly odvíjet například od kombinace fixní částky a výkonu lékárníka, i když možností, jak změnit dosavadní systém odměňování lékárníků, je více. Mgr. Krebs také upozornil, že lékárnám na rozdíl od jiných segmentů nebyly kompenzovány regulační poplatky a příjmy za prodej léků také na rozdíl od jiných oblastí klesají.

Bývalý prezident komory PharmDr. Stanislav Havlíček míní, že závislost příjmů lékáren výhradně na ceně léčiv je dlouhodobě špatné řešení. „Potřebujeme po vzoru některých evropských zemí změnit způsob odměňování, odměnit lékárenskou práci bez ohledu na to, kolik stojí léčivý přípravek, protože naše práce je pořád stejně náročná a s dlouhodobým poklesem cen léčivých přípravků se pojí ztráta příjmů lékáren,“ upozornil PharmDr. Havlíček. Bývalému šéfovi komory by se zamlouvala například praxe, která je v Německu nebo Belgii, kde je za zpracování receptu stanovena fixní sazba. „Díky tomu se úroveň lékárenské péče zkvalitňuje a lékárny mají další prostor pro odborný růst,“ dodal PharmDr. Havlíček.

 

Ne distančnímu výdeji Rx léků

V usnesení lékárníci zásadně odmítají distanční výdej preskripčně vázaných léčivých přípravků na recept s tím, že takový postup nenaplňuje podmínky pro lege artis výdej léčivých přípravků dané mj. Doporučeným postupem ČLnK pro výdej léčivých přípravků vázaných na lékařský předpis. Výdej léčivých přípravků na recept lékárníkem přímo pacientovi není samoúčelný, ale zajišťuje především správné a bezpečné užívání léků. Léčivé přípravky na recept jsou při nesprávném užívání, skladování a přepravě zdraví nebezpečné, bez ohledu na to, zda se jedná o přípravky k léčbě akutních, nebo chronických onemocnění. „Vystavovat pacienty riziku jen proto, že internetoví obchodníci chtějí pod rouškou péče o pacienty rozšířit svůj sortiment a zvýšit své zisky, není namístě. Sami lékárníci jsou schopni zajistit komplexní a bezpečnou lékárenskou péči pro všechny pacienty,“ míní Mgr. Krebs.

Delegáti sjezdu dále odmítli opakované snahy o legalizaci výdeje léčivých přípravků v ordinacích lékařů nad rámec stávající právní úpravy. Výdej léčivých přípravků v ordinacích snižuje úroveň bezpečnosti léčby pacienta, neboť zruší pojistku chránící jeho zdraví v podobě odpovědnosti lékárníka za kontrolu předepsané medikace. Lékárník eliminuje chyby, které mohou vzniknout při předepisování léčivých přípravků. Výdej léčivých přípravků v ordinaci je dále jednoznačně neekonomické a prokorupční opatření v podobě neakceptovatelného spojení předepisující a vydávající osoby.

Sjezd se rovněž ostře ohradil proti postupu krajů nebo kraji vlastněných a spoluvlastněných společností, které zakládají nové lékárny v místech, kde je již lékárenská péče dostatečně zajištěna, místo toho, aby zajistily lékárenskou péči ve venkovských oblastech; tímto způsobem dochází k faktické likvidaci stávajících fungujících lékáren v okolí lékáren nově budovaných.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené