Lékaři s cenovkami? Nemocnice nejeví valný zájem
Ceníky za konkrétní lékaře‑operatéry většina nemocnic nechystá. Vyplývá to z ankety redakce Medical Tribune. Fakultní nemocnice odpovídají, že mezi lékaři ani pacienty není o tuto možnost zájem. Menší nemocnice zase nemají erudovaných operatérů nadbytek…
Ministerstvo zdravotnictví připravuje novou legislativu, která by měla pacientům umožnit legální výběr konkrétního lékaře za peníze. Samotní lékaři přijímají zavádění ceníků s určitými výhradami, i když připouštějí, že je to krok správným směrem. „Tento problém má samozřejmě několik aspektů. Asi je dobře, že pacient má na to právo,“ uvedl pro Medical Tribune chirurg Luděk Polák, jenž v současné době pracuje v Británii. „Pokud si chce zaplatit určitého doktora, proč ne. V chirurgii se však význam konkrétního operatéra obecně spíše přeceňuje. Chceme po pacientovi, aby dokázal podle určitých známek posoudit, zda je tento doktor dobrý či špatný. Obecně si myslím, že jde spíše o populistický tah, i když je dobře, že pacient tuto možnost má,“ říká MUDr. Polák.
Ceníky jako řešení korupce lékařů
Možnost příplatku za konkrétní lékaře vítá také ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, prof. Roman Prymula. „Celé opatření vzbuzuje značné kontroverze, osobně je však považuji za správné. Je třeba odstranit stínovou ekonomiku, i když se to jistě řadě lékařů nelíbí. Ono je jistě lépe mít příjem přímo a nezdaněný než přes nemocnici a redukovaný. Toto opatření určitě daný problém nevyřeší úplně, ale je to krok správným směrem. Obavy některých pacientů jsou při správném nastavení systému neopodstatněné,“ domnívá se prof. Prymula.
Podle jeho slov se někteří jeho lékaři tomuto kroku brání. „U nás v nemocnici bude systém zcela dobrovolný. Budou muset souhlasit jak lékař, tak samozřejmě i pacient. Někteří lékaři však o víkendech nad rámec své zátěže rozhodně operovat nechtějí, byť za zvýšenou úhradu,“ podotýká ředitel hradecké nemocnice. Dokáže jako ředitel osobně rozlišit špičkové lékaře od těch nešpičkových, kteří budou zadarmo? „Fakticky to není velký problém, obecně se všeobecně ví, kdo je dobrý operatér a kdo nikoli. Systém však bude nastaven na kategorie přednosta, primář, plně kvalifikovaný specialista. Naplnění těchto podmínek ale zcela nekoreluje s tím, kdo je nejzručnější operatér. Spíše se zkušeností,“ uzavírá prof. Prymula.
Nejasné právní důsledky
Ostatní oslovené nemocnice se většinou zatím zavádět ceníky nechystají. Odvolávají se na nejasný právní rámec této možnosti. Například právník David Dostál před časem v České televizi zpochybnil, zda je legální, aby taková věc byla zavedena. A pacientům vzkázal, ať si od lékařů schovávají účtenky pro případnou pozdější reklamaci nelegálnosti takového kroku.
„Je problém, jak zajistit, aby ti, kdo si za službu nezaplatí, dostali řádnou péči a nebyli poškozeni jen proto, že je někdo předběhl. Většina ceny toho zákroku bude financována ze čtvrtbilionu vybraného povinného pojistného. A to, že si pak někdo zaplatí relativně malou částku, která bude jakousi pákou k tomu, aby předběhl všechny ostatní, není úplně správné,“ uvedl David Dostál s tím, že v této podobě by bylo vybírání peněz za konkrétní lékaře zřejmě protiústavní. A toho se obávají i samotné nemocnice. „Ceníky za konkrétní lékaře zatím zavádět nebudeme. Není totiž z právního hlediska jasné, do jaké míry by byl takový krok legální. Právní výklady zavádění tohoto nadstandardu se totiž různí,“ odpověděl na dotaz MT mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.
Ani Fakultní nemocnice Plzeň v tuto chvíli nepočítá s tím, že by pacientům nabídla lékaře s cenovkami. „Zájem o tuto možnost jsme si již před časem ověřovali mezi lékaři a pacienty. Zatím nebyl příliš velký. V současné době je vytíženost naší fakultní nemocnice skutečně velká. Určitě by bylo organizačně složité tuto službu zakomponovat do našich aktivit v rámci stávající pracovní doby zdravotníků. Možná bychom o ní mohli uvažovat v době mimo běžný provoz, tedy například o víkendech. I tak by ovšem platba za výběr lékaře od pacienta měla zohledňovat i vyšší vstupní náklady, tedy náklady na provoz operačních sálů – včetně zajištění uklízečky na úklid sálu, práci instrumentáře, anesteziologa a dalších, kdo se na provedení operačního výkonu podílejí. V takovém případě bychom se do ministerstvem deklarovaných částek (za přednostu či primáře 15 000 Kč, za druhoatestovaného lékaře 5 000 Kč) nevešli,“ říká ředitelka FN Plzeň Jaroslava Kunová.
Podobná odpověď přišla také z Fakultní nemocnice Motol. „Situaci pochopitelně sledujeme, nicméně minimálně v první etapě se jako nemocnice nepřipojíme. Důvodem je postavení FNM v systému zdravotní péče, kdy jsme v řadě oborů specializovaným a superspecializovaným pracovištěm. To vyžaduje vysokou odbornou připravenost a erudovanost personálu na všech úrovních a jeho nasazení ve službách. Vytíženost kapacit řady oborů navíc limituje možnosti ‚operací na objednávku‘. Podle mého názoru je tento systém nyní vhodnější pro menší pracoviště s převážně objednanými pacienty v určitém časovém sledu,“ odpověděl na dotaz MT ředitel FN Motol Miroslav Ludvík.
Nedostatek lékařů
O zavádění ceníků za konkrétní lékaře neuvažuje zatím ani jičínská nemocnice. „Zatím se nepřipravujeme, není zřejmé, jak bude celá věc dořešená z právního hlediska. Nezaznamenali jsme ani, že by mezi lékaři byl o tuto možnost nějaký velký zájem,“ uvádí ředitelka nemocnice Dana Kracíková, která poukazuje na to, že jedinou variantou by byly operace o víkendech. „To by bylo eventuálně únosné, ale na druhou stranu by se v tu dobu musel zaplatit celý tým, protože nejde jen o lékaře, musel by být přítomný i anesteziolog a sestra.“ Dalším problémem je podle ředitelky také fakt, že nemocnice na okresní úrovni nemají erudovaných lékařů nadbytek. „Určitě je rozdíl mezi druhoatestovaným lékařem a lékařem, který má týden po atestaci. Ale v praxi je to tak, že ty složitější operace stejně operuje primář v rámci platby pojišťovny. Chci tím říci, že v okresní nemocnici provádějí složitější operace v každém případě erudovaní lékaři. A abychom za toto vybírali peníze, by bylo hodně divné,“ říká ředitelka Kracíková.
Na podrobnější informace ze strany ministerstva si počká také nemocnice v Pelhřimově. „V současné době čekáme na metodický pokyn k zavedení ceníku za vybrané výkony konkrétních lékařů. Nejdůležitější je pro nás přání pacientů, pokud projeví zájem, nabídneme tuto službu.“
Bližší údaje k „ceníkům za konkrétní lékaře“ má ministerstvo vydat ve svém věstníku během května.
Medical Tribune Iva Bezděková
Zdroj: Medical Tribune