Lékaři pro reformu podporují změny
Systém českého zdravotnictví se dostal na pokraj svých možností a jeho stav je dlouhodobě neudržitelný. K hlavním problémům patří omezené finanční prostředky, plýtvání se stávajícími zdroji, minimální konkurence zdravotních pojišťoven a nízká spoluúčast pacienta na úhradě zdravotní péče. Reforma je nezbytná a její návrh, který nyní prochází Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR, je podle občanského sdružení Lékaři pro reformu (LPR) krok dobrým směrem.
Garantování zdravotní péče
Definice zdravotní péče hrazené jak systémem zdravotního pojištění, tak finanční spoluúčastí pacienta je nezbytným opatřením vedoucím k ekonomické stabilizaci českého zdravotnictví. Při zachování principu solidarity bude možné poskytnout zdravotní péči dle individuálních požadavků a možností konkrétního pacienta.
Změny zdravotních pojišťoven
LPR souhlasí s transformací zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a s vytvořením konkurenčního prostředí na trhu zdravotního pojištění. Díky němu pojišťovny získají větší prostor pro individuální sjednávání péče pro své klienty a budou jim moci nabídnout individualizované pojistné plány. Rozhodujícím kritériem pro nákup zdravotní péče se stane její kvalita a efektivita. Zavedení regulačních poplatků Poplatky by měly být vyšší, aby měly skutečně regulační funkci a zamezily zneužívání zdravotní péče. Návrh sdružení LPR: za návštěvu praktického lékaře 50 Kč, za návštěvu ambulantního specialisty 100 Kč, za první tři dny pobytu v nemocnici 200 Kč, dále 100 Kč za den.
Změny v ambulantní sféře
Ambulantní sféra se musí stát základním kamenem celého systému a občané by měli být pojistnými plány a regulačními poplatky motivováni k upřednostňování efektivnějších způsobů léčby v kaskádě praktický lékař – ambulantní specialista – nemocnice.
Změny ve velkých nemocnicích
Česká republika a její přebujelá síť nemocnic je dlouhodobě terčem kritiky například Světové banky. Východiskem je systém, kdy bude v nemocnicích poskytována pouze péče, která tam opravdu patří. V této souvislosti by mělo dojít ke snížení počtu hospitalizací a počtu lůžek určených pro akutní péči. Současně by mělo dojít ke koncentraci některých druhů péče do menšího počtu pracovišť (zejména ve větších nemocnicích). Je třeba zavést takové platební mechanismy, které zohlední počet a náročnost léčby pacientů. Financování nemocnic by mělo být převedeno na systém DRG. Kvalifikovaní lékaři z nemocnic by měli dostat prostor v rozvíjející se ambulantní sféře. Je třeba zavést kvalitnější „tréninkové programy“, tj. rezidentury pro mladé lékaře. Tolik potřebné zvýšení platů lékařů v nemocnicích, které nebude tolik závislé na službách, však může přijít až po reformě, nikdy nepřijde od státu, protože ten už potřebnými finančními prostředky nedisponuje.
Občanské sdružení Lékaři pro reformu bylo založeno v dubnu 2007 jako platforma pro věcnou diskusi o reformě českého zdravotního systému a o úpravě postavení lékařů. Sdružení se nyní věnuje analýze reformních kroků ministerstva zdravotnictví a vypracování komentářů, doporučení či alternativ k nim a dále debatě o reformních návrzích s jednotlivými profesními (pod)skupinami českých lékařů. ,
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana B2
Zdroj: