Lékaři předepisují placebo více, než se čekalo
Nejenže prakticky každý druhý z 231 lékařů, kteří vyplnili dotazník v korespondenčním průzkumu University of Chicago, předepisuje placebo, ale téměř všichni respondenti uvedli, že placebo má podle jejich názoru terapeutický účinek a že je aplikují jako suplementární terapii nebo je využívají při zklidnění či ztišení nemocných.
„Málokdo ví, že lékaři ve své praxi placebo preskribují. Poznatky z této studie naznačují, že bychom měli větší pozornost věnovat využívání placeba a off-label terapeutických postupů,“ uvedli John Hickner a Rachel Hermanová z University of Chicago. Autoři si však uvědomují, že jejich práce není reprezentativní pro americkou lékařskou obec, a proto již pracují na rozsáhlejší studii. Jejich původní výzkum byl totiž omezen pouze na tři hlavní lékařská centra v Chicagu.
Jaká byla klíčová zjištění výzkumu? V klinické praxi využívá placebo celkem 45 % respondentů. V rámci průzkumu bylo mezi placebové aplikace zahrnuto i podání antibiotika, neboť třetina respondentů uvedla, že na žádost pacienta antibiotika předepíše, přestože se jedná o virózu či jinou diagnózu s nepřítomností bakteriální infekce. Pětina lékařů předepisuje jako placebo vitaminy, sedm procent respondentů aplikuje subterapeutické dávky léčivých přípravků, pět procent suplementy z rostlinných extraktů, dvě procenta dotázaných nechala v lékárně připravit placebové tablety a procento lékařů předepisuje tablety glukózy nebo umělého sladidla.
Celkem 16 % respondentů se domnívá, že placebo vykazuje terapeutický efekt často, 58 % lékařů si myslí, že k terapeutickému ovlivnění občas po aplikaci placeba dochází, jen podle 21 % respondentů se takový efekt vyskytuje spíše zřídka. Pouze 12 % lékařů požaduje, aby bylo užití placeba v rutinní lékařské péči kategoricky zakázáno.
Čtyři procenta respondentů dokonce explicitně pacientovi sdělila, že mu předepisují placebo. Jinak mnohdy udávali, že jde o substanci, jež může pomoci a přitom neuškodí, někteří dokonce pacientovi charakterizovali podání placeba jako medikaci, ev. placebo vydávali za lék s nespecifickým účinkem.
Zajímavým zjištěním výzkumníků bylo, že až 80 % respondentů popřelo, že by využívalo placeba jako diagnostického nástroje k rozpoznání, zda pacientovy potíže vycházejí z psychogenních, nebo organických příčin. To kontrastuje se závěry studie z roku 1979, kdy naopak většina lékařů uvedla, že podali placebo, aby zjistili, zda pacientovy symptomy jsou „reálné“.
Autoři končí svůj příspěvek tím, že stále rostoucí počet lékařů věří ve vzájemné ovlivňování psychické a tělesné stránky organismu.
Zdroj: