Přeskočit na obsah

Lékaři, neschopenky, počítače

Lékaři mají dostat novou povinnost – posílat neschopenky pouze elektronicky. Jsou na to technicky připraveni i ti, kdo počítač běžně používají? Čtěte úvahu Ing. Pavla Pokorného, který vyučuje informatiku na Vysoké škole ekonomické…

Laici se domnívají, že počítačová gramotnost je to, že někdo umí do Facebooku psát zprávy a dávat fotky, odeslat a přijmout e‑mail nebo něco zkopírovat z Wikipedie. A zdá se jim, že posílání neschopenek je prakticky to samé, a mluví o neochotě a neschopnosti lékařů. Nechápou, že to není stejné, lékařská data a komunikace se státní správou je úplně něco jiného.

Kolik laiků tuší, že data je potřeba zabezpečit v rámci přístupu z internetu, v rámci počítačové sítě, v rámci sdílení, ve virtuálních sítích, po kabelu, přes wi‑fi. To vše na počítači mám a musím řešit. Pamatujete, jak hackeři získali svatební fotky Marka Zuckerberga ze špatně zabezpečeného Facebooku? To si lékař nemůže s daty svých pacientů dovolit ani náhodou, taková data by bylo možné zneužít. Možností je spousta, typicky seznam nemocných HIV – dali byste své dítě do školy, kam chodí dítě nakažené virem HIV? Proč by měl lékařův provozovatel internetu vědět, jaké zdravotní problémy mají jeho pacienti?

Lékařské programy dělají často laici, kteří nejenže neumějí programovat (to platí pro většinu existujících webových stránek), ale co je horší, v životě nebyli v ordinaci lékaře a netuší, co takový provoz obnáší. Uvedu jeden obrovský problém z ordinace lékaře. Software jisté programátorské firmy spočítal špatně koeficient, který lékaři říká, zda vyhověl smlouvě s pojišťovnou a nepřekročil povolené náklady a zda mu nehrozí vysoká pokuta. Naštěstí lékař uměl počítat a chybu zjistil. (Mimochodem, kolik lidí si přepočítává odváděné daně a pojištění spočítané v účetním softwaru?) A co na to tehdy programátor? Jak prý měl zjistit správný postup při sestavování onoho koeficientu. Bylo mu vysvětleno, že se mohl zeptat nějakého lékaře nebo si to mohl jako ostatní lékaři najít na webu ministerstva zdravotnictví. Programátor se samozřejmě urazil.

Další věcí je i technika. Jak často vám tuhne počítač a tváří se, že nic nedělá? Tak to znám často, třeba chybí na obrazovce nějaké číslo udávající stav aktualizace číselníků VZP.

Problémy jsou také v tom, že často je nutné mít na počítači jen jeden program, nesnáší se s žádným jiným programem. Zkuste si třeba web daňové správy a vyzkoušejte si, zda váš počítač vyhovuje pro vyplnění webových formulářů. Mně žádný počítač nikdy jejich kontrole nevyhovoval, ale vždy to nějak fungovalo. Ale na to se nedá spolehnout, když jde o zdraví a peníze. I můj MS Outlook se „hádá“ s jedním programem a občas mně neodešle e‑maily. A co registr vozidel, již funguje? Může si lékař dovolit při odesílání každé neschopenky čekat půl hodiny u „zamrzlého“ počítače?

A co sociálka? Ta vyžaduje posílání hlášení formou souboru XML. Posílám to datovou schránkou a jednou přijde potvrzení o přijetí do hodiny (co tam počítač s tím souborem proboha hodinu dělá?) a někdy až po týdnu. A to se bavíme o souboru o velikosti 2 kB, tedy může být něco ještě menšího? I prázdný dokument ve Wordu je šestkrát větší.

Na přenos se může používat elektronický podpis. Moje zkušenost? Jednou mi trvalo asi tři dny, než se zjistilo, že certifikát nefungoval s tehdejší verzí MS Internet Explorer, která se nahrála v rámci automatických pravidelných aktualizací před 10 měsíci! A víte, že Windows XP, pod kterými píši tento text, již nepodporují nové verze MS Internet Explorer? Jaké verze budou potřeba na komunikaci se státní správou?

Digitální certifikát je obecný, dá se použít i na podepsání čehokoliv, třeba kupní smlouvy, kterou prodáváte svůj dům. Počítač s certifikátem musíte mít tedy velmi dobře chráněn proti zneužití, jak přímo fyzicky v ordinaci, tak přes internet. A co že nám řekl americký přeběhlík Snowden? Rozvědky měly prolomit šifrování na internetu – tedy kdy toho zneužijí i zločinci?

A závěr z toho všeho? Až budou lékařské programy, počítačová spojení a programy státní správy dobře fungovat a lékaři se s nimi nebudou „peklit“, nevidím problém s posíláním neschopenek elektronicky. Až…

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené