Lékaři interních oborů by měli projít stáží na onkologii
Karcinom prsu byl v Česku podle nejnovějších dat za rok 2013 zjištěn u 7 140 žen a 1 845 na něj zemřelo. Podle předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Jany Prausové, Ph.D., MBA, rozhodujícím faktorem pro úspěch léčby je čas. Současná medicína dává pacientkám velké šance na úplné vyléčení. Důležité je, aby si našly správné pracoviště a důvěryhodného lékaře.
- Co může lékař udělat pro to, aby pacientka lépe snášela onkologickou léčbu?
Nejdůležitější je s pacientkou komunikovat. Zjistit, jaké má zázemí, jestli má partnera, rodinu, děti, co je pro ni stěžejní, co potřebuje vyřešit, eventuálně snažit se jí najít i sociální pomoc a vytvořit jí podmínky, pokud chce chodit do práce nebo zůstat doma. Další věc je promluvit s rodinou, partnerem, rodiči, přáteli pacientky a snažit se spoluvytvořit jí zázemí, ve kterém bude schopna léčbu lépe snášet.
- Mají na to onkologové čas, počítají úhrady zdravotních pojišťoven s dobou na rozhovor?
Bohužel, do úhrad to příliš zahrnuto není. Času máme skutečně málo, potřebovali bychom, aby nás onkologů bylo víc, respektive aby tu část administrativy, která nás zdržuje od pomoci pacientkám, převzali administrativní pracovníci. Ty nemáme, a tak se lékaři utápějí v papírech, místo aby s pacientkami mluvili. To jsou rezervy v péči, které do budoucna je potřeba řešit.
- Podle dat odborné společnosti chybějí onkologové zejména v regionech, jak to řešit?
Jsou dvě možnosti: víc léčbu centralizovat, v regionech nechat pracoviště, která budou vyhledávat pacientky, a léčbu spíše přesouvat do větších center. Tomu by samozřejmě musela být centra přizpůsobena a musela by být dána i dopravní dostupnost. Anebo posílit některá regionální centra tak, aby tam byl dostatečný počet lékařů, kteří budou vzájemně zastupitelní, budou mít zázemí komplementu a lůžek. Nemůže to dělat jeden lékař sám v ambulanci se sestrou – když vypadne, péče zajištěna není. Anebo jsme zjistili, že někde pracují tři čtyři lékaři, ale na částečný úvazek, který dohromady složí třeba 1,5 doktora, i to je málo. Takže tady určitě rezervy jsou a je potřeba to řešit do budoucna, včetně ekonomické stránky. Peníze nejdou za pacientem, pojišťovny platí paušály. Je potřeba, aby pracoviště, která chceme podpořit, nebyla v nouzi.
- Očekáváte právě kvůli paušálům problémy s úhradami v posledních měsících roku?
Odborná společnost se neúčastní vyjednávání s pojišťovnami, máme jen hlas poradní. Snažíme se ukazovat odborné standardy, které je potřeba naplnit a bez kterých už si nelze v současné době onkologickou léčbu představit, a ukázat na základě dat, kolik nemocných bude a jaké budou celkové náklady na terapii. Tady můžeme velmi pomoci, pokud nám bude nasloucháno.
- Proč by měl lékař v regionu v určitých případech předat pacientku týmu komplexního onkologického centra?
Protože u některých případů se léčba užívá od první chvíle, dokonce v tzv. neoadjuvanci před operací. A právě tým, v němž je klinický onkolog, radiační onkolog, lékař zobrazovacích metod, chirurg, eventuálně i plastický chirurg, může ve spolupráci s patologem zhodnotit, který léčebný způsob pro tu kterou ženu je vhodný. Já tím vůbec nepodceňuji regiony, ale mojí vizí a snahou je propojení regionů s komplexními onkologickými centry tak, aby byly neustále v komunikaci a pacientky se dostaly co nejdříve k adekvátní terapii. Propojení může být osobní, ale byli bychom rádi, aby bylo alespoň elektronické, pomocí telekonferencí, kde se budou sdělovat problémy s určitými pacienty, nebo se na indikačních vizitách budou vyhodnocovat léčebné postupy, včetně toho, že se vyhodnotí snímky CT, magnetické rezonance. Je to mnohem rychlejší a pružnější, než když lékaři jezdí na indikační semináře.
- Onkologové se denně setkávají s vážnou diagnózou, často i se smrtí. Jak jim pomoci, aby je nepostihl syndrom vyhoření a pořád byli schopni pacientům něco dát, třeba je i povzbudit?
Časem každý sám pozná, jestli je schopen zrovna tento druh medicíny dělat. Jestli ho to těší, baví a jestli právě to, že pomáhá tak vážně nemocným lidem, má pro něj nějakou přidanou hodnotu. Tím se to vyselektuje. Osobně si myslím, že v postgraduálním vzdělávání by lékaři interních oborů měli projít delším pobytem na onkologii. Karcinom se stává jedním z nejčastějších onemocnění, s onkologickým onemocněním se nutně musí potkat očař, krčař nebo i lékaři různých chirurgických oborů. A kontakt s onkologickým pacientem, myslím, by si měli lékaři vyzkoušet a poznat na vlastní kůži, co to je komunikovat s onkologickými pacienty a jak jim umět pomáhat i psychicky.
MĚLI BYSTE VĚDĚT...
Čím dříve přijdeš, tím víc času dostaneš
Přes sedm tisíc Češek ročně vyslechne od lékaře zprávu, že mají zhoubné onemocnění prsu. Díky lepší diagnostice a léčbě, která je v Česku dostupná v posledních letech, se z mamárního karcinomu stalo relativně dobře léčitelné onemocnění.
Většina pacientek se zhoubným nádorem prsu zachyceným v časném stadiu se úplně vyléčí. Pro řadu žen s pokročilými stadii se stává karcinom prsu chronickým onemocněním a jejich léčba probíhá podobně jako léčba jiných chronických nemocí, například vysokého tlaku nebo diabetu.
Podle nejnovějších dostupných dat byl v roce 2013 v Česku zjištěn zhoubný nádor prsu u 7 140 žen a 1 845 na něj zemřelo. Tato malignita je na prvním místě příčin úmrtí u žen mezi 24 až 50 lety věku.
Celosvětově na toto onemocnění zemře každou minutu jedna pacientka. To je také důvod, proč byl říjen vyhlášen měsícem pozornosti ke karcinomu prsu. Cílem je zvýšit povědomí o významu včasné diagnózy a léčby. Mottem měsíce je ACT EARLY to give time, tedy „čím dříve přijdeš, tím víc času dostaneš a čím dříve se začneš léčit, tím déle budeš žít“.
Podle předsedkyně České onkologické společnosti doc. Jany Prausové je třeba osvětu zaměřit nejen na to, aby ženy chodily na prevenci, ale i na to, aby se o svoji nemoc aktivně zajímaly. Stav pacientky by měl vždy posoudit onkolog po konzultaci s chirurgem, případně dalšími specialisty, měl by určit léčebný plán a seznámit s ním pacientku ještě před zahájením léčby. Zcela zásadní pro další průběh léčby je určení typu nádoru, stav jeho hormonálních a receptorů HER2 a stanovení rozsahu onemocnění. Podle toho se léčba přizpůsobuje na míru každé pacientce.
„Ženy s určitými typy nádoru a všechny mladé pacientky by se měly přímo obrátit na některé komplexní onkologické centrum, kde mohou podávat i biologickou léčbu, což zpravidla přináší lepší léčebné výsledky a dlouhodobé přežití,“ uvedla doc. Prausová.
Připomněla, že každá pacientka má právo vyžádat si tzv. druhý názor od dalšího lékaře, nejlépe v ambulanci komplexního onkologického centra. Zdravotní pojišťovny konzultaci hradí. Aktualizovaný seznam center je na www.linkos.cz.
Zdroj: