Přeskočit na obsah

Lékaři by na očkování proti pneumokoku tratit neměli

\\ V současnosti jsou pro očkování dětí proti pneumokokovým infekcím k dispozici dvě konjugované vakcíny, které mají schválenou úhradu – sedmivalentní Prevenar a desetivalentní Synflorix. Na trh nyní vstupuje Prevenar 13 chránící proti třinácti sérotypům. Výrobce říká, že už je v republice 60 tisíc dávek této látky, o její úhradě se však stále jedná. Jak má tedy lékař mezi těmito možnostmi volit?

Jeden z problémů je, že kdo začne očkovat sedmivalentním Prevenarem, nemá jistotu přechodu na Prevenar 13. Není zatím jisté, že se cena této nové třináctivalentní očkovací látky vejde do 1 163 Kč, což je cena, již hradí zdravotní pojišťovny. Pokud se tato úhrada rychle nevyřeší, může se lékař dostat do situace, že nebude mít čím v hrazeném očkování pokračovat. Zásoby Prevenaru dojdou a cena na Prevenar 13 nebude. Úhrada přitom musí být plná, tedy doplatek není možný. Podle SPC je možné přejít z Prevenaru na Prevenar 13 kdykoli, bez stanovené ceny to ale mnoho neřeší. Je to hra o čas, a tak kdo se nechce dostat do potíží, volí cestu plně hrazené desetivalentní vakcíny.

\\ V uplynulých dnech se někteří dětští lékaři bouřili, že je pro ně nevýhodné vakcíny nakupovat. Jeden z jejich argumentů byl, že než jim pojišťovna za očkovací látky zaplatí, bude jim v nákupu ležet nemalá částka. Je tomu tak?

Situace je skutečně velmi složitá, myslím si však, že naprostá většina lékařů tímto nákupem poškozena nebude, naopak. Celý systém byl původně připraven tak, aby lékaři nemuseli nakupovat nic. Paragraf, který toto řešení umožňoval, ale z konečné podoby příslušného zákona vypadl. Dostali jsme se do situace, kdy musí nákup uskutečnit lékař. Stále se říkalo, že zůstane varianta pro ty, kdo by to dělat neuměli nebo nechtěli – ti by měli mít možnost napsat vakcínu na recept –, i když by mělo jít o okrajovou variantu. Že tomu tak není, jsme zjistili až na přelomu roku. Hledali jsme cestu, jak vše udělat co nejjednodušší.

Distributoři rozhodně nebudou chtít zaplatit za vakcíny dříve, než je lékaři dostanou zaplaceny od pojišťovny, čemuž už odpovídají termíny splatnosti, které dostáváme.

A navíc – v okamžiku, kdy jsme článkem distribuce, máme nárok na podíl na distribuční marži, a to už je také dohodnuto. Lékařů, pro něž tento systém není výhodný, je menšina, jsou však nejvíc slyšet.

Toto uspořádání může postihnout ty ordinace, jež pro účely daňového přiznání používají paušální odpočet nákladů, který však letos bude podstatně méně výhodný a pro většinu praxí přestává být atraktivní. Z odborného hlediska je také správně, když jsou vakcíny trvale k dispozici v ordinaci a očkování se neoddaluje. Podle zcela čerstvého průzkumu mezi kolegy už více než 90 procent ordinací očkovací látku u některého z distributorů objednalo, zbylé praxe tak až na výjimky plánují učinit. V tomto ohledu tedy zahájení očkování není ohroženo.

\\ Aby byla vakcinace hrazena, musí být první z dávek aplikována od počátku roku 2010. Rodiče, kteří za část očkování zaplatili v minulém roce, už je opět musejí hradit celé. Mělo by se to změnit?

Zde se objevily dva různé požadavky. Jednak rozšířit očkování i na starší děti, řekněme do dvou let, což podle názoru odborníků není v daný moment nutné. Při zahájení každého očkovacího programu je prioritou nejdříve proočkovat tu nejvíce ohroženou populaci, a to jsou nejmenší děti do jednoho roku. Největší důraz je tedy kladen na co nejčasnější zahájení očkování ve schématu 3+1 dávka. Druhou otázkou je, jak pomoci rodinám, které už do očkování investovaly. Podle právního rozboru svazu zdravotních pojišťoven je i taková úhrada možná a některé pojišťovny jsou už na ni připraveny. Tady doporučujeme individuální domluvu s pojišťovnou, případně s ní vše projednat i dopředu.

\\ Hrozí lékaři postih, když toto očkování prostě provádět nebude?

To je nyní velice aktuální otázka a existují na ni dva různé náhledy. Podle jednoho právního názoru musí lékař toto očkování zajistit, protože je smluvním partnerem zdravotní pojišťovny a vakcinace proti pneumokokům nyní do hrazené péče patří. Podle druhého přístupu nemůže nikdo lékaře nutit, aby něco nakupoval. Také proto jsme tak stáli o to, aby výdej vakcíny přes recept zůstal zachován.

\\ Ví se již, jak se bude přeočkovávat?

Přeočkovávat se bude v druhém roce života. Ke konci roku už budeme přeočkovávat první děti z plošného programu. V SPC sedmivalentního Prevenaru i Synflorixu je booster plánován do konce druhého roku života, ví se však, že by měl být směřován do první poloviny druhého roku. U Prevenaru 13 již je striktní omezení nejpozději do patnáctého měsíce, což si musejí lékaři uvědomit, protože zatím bylo dost častým zvykem přeočkovávat v roce a půl spolu se čtvrtou dávkou hexavakcíny.

\\ Nejste z posledního vývoje kolem tohoto očkování rozčarovaná?

Jsem smutná z toho, že zcela zapadl obrovský přínos zavedení tohoto očkování, které je od 1. ledna 2010 plně hrazené pro děti v prvních měsících života. Rodiče dětí tuto zprávu přijímají velmi pozitivně, protože ušetří až 7 tisíc korun a nerozumí tomu, jaký je problém lékařů. V některých případech tomu ani já sama nerozumím.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené