Přeskočit na obsah

Lék nelze hodnotit jen z hlediska ceny

Kdy a proč vlastně padlo rozhodnutí otevřít vlastní zastoupení společnosti Biogen Idec ve střední Evropě?

Jedním z důvodů byl vstup zemí střední a východní Evropy do Evropské unie. Tím došlo k harmonizaci legislativy i v oblasti schvalování nových léčiv centrální evropskou agenturou EMEA. Medicína v ČR je navíc na velmi vysoké úrovni a zdejší ekonomika roste rychleji než ekonomika západní Evropy. Navíc chceme být co nejblíže našim pacientům, abychom jim poskytovali potřebný servis a podporu.

Měla společnost Biogen Idec nějaké bližší znalosti o zdravotním systému České republiky před vstupem na zdejší trh?

Po dobu mnoha let jsme v České republice prováděli řadu klinických studií, zejména v oblasti roztroušené sklerózy. Před otevřením vlastní kanceláře jsme úzce spolupracovali s řadou lékařů, takže jsme měli dostatek informací o vysoké kvalitě zdejší zdravotní péče. Toto pochopitelně velmi usnadnilo naše rozhodnutí otevřít kancelář v Praze.

Pokud porovnáte zdravotní systémy České republiky a západní Evropy, v čem vidíte odlišnosti a čím jsou si naopak tyto systémy podobné?

Osobně se domnívám, že péče o pacienty v České republice patří k nejlepším v Evropě, o nemocné je velmi dobře postaráno. Pokud se však jedná o financování vysoce inovativních terapií, například natalizumabu - Tysabri, Biogen Idec - u roztroušené sklerózy, jsou v rámci Evropy patrné různé přístupy. Například schvalovací proces ve Velké Británii probíhající prostřednictvím National Institute for Clinical Excellence (NICE) sice patří k nejpřísnějším, ale rovněž k nejtransparentnějším. Není to dlouho, co NICE doporučil natalizumab jako první a jedinou terapii roztroušené sklerózy k úhradě. Jeho rozhodnutí velmi vypovídá o nákladové efektivitě nových léků. Pohled na lék jen z pohledu ceny možná nebude tak přesvědčivý. Při zohlednění celkových nákladů - jako v případě hodnocení Tysabri prostřednictvím NICE - je zřejmé efektivní využití finančních zdrojů. To by mělo být důležité i pro český zdravotní systém. Podstatou ale je holistický a transparentní přístup.

Jaká jsou očekávání společnosti i vaše osobní v regionu, který řídíte a spravujete?

V první řadě pracujeme velmi intenzivně na tom, aby se zvýšila dostupnost optimální léčby pro každého pacienta, bez ohledu na oblast, ve které žije. Z toho vyplývá, že spolupracujeme intenzivně s autoritami a plátci ve snaze ukázat skutečnou hodnotu nových léčiv pro zdravotní systém. A nejedná se jen o Tysabri, v letošním roce rovněž převezmeme další z našich produktů pro roztroušenou sklerózu - Avonex.

Dovoluji si tvrdit, že se dvěma schválenými produkty pro roztroušenou sklerózu a s šesti produkty ve vývoji představujeme pro pacienty s tímto onemocněním největší naději. Proto je mým osobním cílem, aby klinické studie v našem regionu probíhaly v dohodnutém časovém plánu.

Nakonec se chci ještě zmínit o našich plánech v oblasti onkologie. Na rozdíl od USA není Biogen Idec v evropské onkologii zastoupen. I zde probíhají klinické studie a velmi záhy představíme nové léčebné přístupy.

Mám vizi, že záhy bude dostupnost inovativní léčby pro všechny, kteří ji potřebují, i v nových členských státech plně srovnatelná s úrovní EU. A to jak díky rychlému ekonomickému růstu těchto zemí, tak díky zázemí, které jsme schopni nabídnout.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2008, strana A7

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené