Léčba závislosti na tabáku v Evropě
Česká republika stále ještě nemá zákon o ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky. Poslední návrh byl po téměř pětiletých přípravách poslanci zamítnut v květnu 2016 – ve veřejných vnitřních prostorech (restaurace, bary) se tedy nadále může kouřit navzdory jasným důkazům o velmi rychlém pozitivním dopadu nekuřáckých prostor na zdravotní stav obyvatelstva (významný pokles hospitalizací na akutní koronární syndromy během řádově týdnů)1,2.
Dne 9. 6. 2016 se v Madridu na Evropském summitu o léčbě závislosti na tabáku (European Advocacy Summit on the Treatment of Tobacco Dependence) setkali vedoucí evropští odborníci na kontrolu tabáku z lékařských společností, nevládních organizací a pacientských organizací na regionální i národní úrovni. Účastníky pojila snaha a zájem prosadit dostupnost léčby závislosti na tabáku v Evropě stejně jako dostupnost léčby jiných nemocí.
Setkání zaštítěné firmou Pfizer navazovalo na jednání v Oslu v listopadu 2015 (The European Policy Roundtable on Smoking Cessation), z něhož vzešel společný dokument upozorňující na důležitost léčby závislosti na tabáku v Evropě s názvem European Expert Consensus Paper on the Implementation of Article 14 of the WHO Framework Convention on Tobacco Control (FCTC). Tento dokument vyzývá k urychlení implementace článku 14 Rámcové úmluvy o kontrole tabáku, čili k zajištění přístupu k léčbě závislosti na tabáku jakožto opatření, díky němuž poklesne mortalita a morbidita na onemocnění spojená s užíváním tabáku, nejrychleji právě na kardiovaskulární onemocnění, nejčastější příčinu úmrtí v EU. Dokument je určen k šíření mezi politiky, zákonodárce, lékařské společnosti, odbornou veřejnost, média (klíčové novináře, zdravotnická média).
Cílem letošního setkání bylo zhodnotit přístup k léčbě závislosti na tabáku napříč Evropou, vytvořit platformu ke sdílení osvědčených postupů všemi zúčastněnými stranami (politici, zdravotníci, zdravotní pojišťovny…) a identifikovat možnosti spolupráce odborných lékařských společností, nevládních organizací, pacientských organizací i farmaceutických firem v uvedení dosud nevyužitých možností této léčby do praxe – dosažení zlatého standardu péče pro všechny, kteří chtějí přestat kouřit.
Zastoupeno bylo deset evropských zemí (Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Maďarsko, Nizozemsko, Rumunsko, Španělsko) i mezinárodních odborných společností, např. Society for Research on Nicotine and Tobacco (SRNT), jejíž letošní evropský kongres se koná 8.–10. 9. 2016 v Praze (www.srnt‑e2016.com), World Heart Federation, European Association for Cardiovascular Prevention & Rehabilitation (EACPR, www.escardio.org), European Network for Smoking and Tobacco Prevention (www.ensp.org).
Zazněly prezentace lékařů z Francie a Rumunska o tamní kontrole tabáku. Francie má od března 2016 jednotné balení, od května 2016 je zde platná vyhláška zakazující reklamu v místě prodeje, dále zákaz kouření v autě v přítomnosti dětí, zákaz prodeje ochucených tabákových produktů (TP), zákaz sponzoringu a zákaz používání e‑cigaret ve školách, veřejné dopravě a na pracovištích. Rezervy jsou v růstu daní na TP.
V Rumunsku platil od roku 2002 zákon zakazující kouření v uzavřených veřejných místech, ale dále umožňující kouřit v místech k tomu určených. Od r. 2011 měly výjimku bary a restaurace. V r. 2015 více než sto nevládních organizací žádalo úplný zákaz kouření. Ten podporovaly i rumunské odborné lékařské společnosti (pneumologická, kardiologická, intenzivní péče) a asociace pacientů. Konečně v roce 2016 v Rumunsku vešel v platnost očekávaný zákon definující místa veřejného prostoru, kde je zakázáno kouřit, jako prostor ohraničený alespoň dvěma stěnami a střechou. Výjimku ze zákona mají pouze nápravná zařízení se zvýšenou ostrahou a tranzitní místa na mezinárodních letištích. Před několika týdny však byly přijaty připomínky k novele opět umožňující kuřácká místa.
Alice Graingerová‑Gasserová z World Health Federation představila plán pro snížení kardiovaskulární mortality kontrolou tabáku (A roadmap to reducing cardiovascular mortality through tobacco control – http:// www.world‑heart‑federation.org/fileadmin/ user_upload/documents/Global_ Summit_ESC_2015/WHF_Alice_ Grainger‑Gasser_Part_1.pdf).
Zmíněna byla nová doporučení EACPR (http://www.escardio.org/The‑ESC/ Communities/European‑Association‑for‑Cardiovascular‑Prevention‑& ‑Rehabilitation‑(EACPR)/ Publications/EACPR‑Publications). Připomenuta byla směrnice EU o tabákových výrobcích (Tobacco Product Directive, 2014/40/EU), která reguluje řadu parametrů tabákových produktů, např. obsahuje zákaz příchutí a povinné tištění obrázkových varování, čímž činí tabákové výrobky méně atraktivními. V ČR byla směrnice schválena Senátem v dubnu 2016.
Morbidita a mortalita způsobená tabákem je preventabilní, významná a v Evropě stále zbytečně vysoká. Data ze zprávy Eurobarometru Evropské komise 2015 předpokládají pokles užívání tabáku o dvě procenta v letech 2012–20153. I přesto zůstává užívání tabáku největším vyhnutelným zdravotním rizikem v Evropě a je jasné, že je potřeba dělat více.
Preventivní opatření sníží morbiditu spojenou s užíváním tabáku v delším časovém horizontu než v následujících dvaceti letech4. Proto je zásadní pomoci také těm, kteří již závislí na tabáku jsou. Léčba závislosti na tabáku je jediná cesta, jak dosáhnout 25% snížení úmrtnosti na nepřenosná onemocnění do roku 2025, což byl závazek učiněný v r. 2011 na United Nations High‑Level Meeting on Non‑Communicable Diseases5.
Závěrem citace z článku publikovaného v lednu 2016 v Lancetu: Nenabízet podporu těm, kteří ji potřebují, může být posuzováno jako neúčastné až neetické, zvláště když účinná léčba závislosti na tabáku existuje6.
1. Lightwood JM, Glantz S. Declines in Acute Myocardial Infarction following Smokefree Laws and Individual Risk Attributable to Secondhand Smoke. Circulation. 2009;120(14):1373–1379
2. Hurt RD, Weston SA, Ebbert JO, McNallan SM, Croghan IT, Schroeder DR et al. Myocardial Infarction and Sudden Cardiac Death in Olmsted County, Minnesota, Before and After Smoke‑Free Workplace Laws. Arch Intern Med. 2012;172(21):1635–1641
3. European Commission. Special Eurobarometer 429 – Attitudes of Europeans towards tobacco and electronic cigarettes. Available at http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_429_en.pdf
4. International Tobacco Control (ITC) Policy Evaluation Project. FCTC Article 14: Tobacco Dependence and Cessation, Evidence from the ITC Project. Available at http://www.treatobacco.net/en/uploads/documents/ Other%20Documents/ITC%20report%202010%20on%20treatment%20in%20relation%20 to%20Article%2014%20of20the%20FCTC.pdf
5. Kontis V et al. Regional contributions of six preventable risk factors to achieving the 25 × 25 non‑communicable disease mortality reduction target: a modelling study. Lancet Glob Health. 2015;3(12):e746–e757
6. Raw M, Mackay J, Reddy S. Time to take tobacco dependence treatment seriously. Lancet. 2016;387(10017):412–413
Zdroj: