Přeskočit na obsah

Léčba ran může být efektivnější a ekonomičtější

Ve dnech 22. až 23. ledna přivítaly Pardubice účastníky tradičního kongresu věnovaného léčbě ran. Česká společnost pro léčbu rány ve spolupráci s Fakultou zdravotnických studií Univerzity Pardubice a s Pardubickou krajskou nemocnicí, a. s., které letošní ročník Celostátního kongresu s mezinárodní účastí na téma Mezioborová péče při léčbě ran a kožních defektů pořádaly, pro účastníky opět připravily bohatý odborný program. Vedle zajímavých přednášek nechyběly ani prakticky zaměřené workshopy. Jedním z nich byl i workshop připravený společností Hartmann‑Rico, který se zaměřil na dosahování efektivity, a to nejen při léčbě chronických ran, ale také obecně při využívání času. Workshop nesl název „Revoluce v přístupu hojení ran. Jednoduše a efektivně“ a kromě principů vlhkého léčení ran a konceptu HydroTerapie se účastníci dozvěděli o prokrastinaci a chorobném odkládání úkolů. Součástí přednášky byla i řada rad, jak prokrastinaci čelit.

 

Pozitivnímu vlivu vlhkého prostředí na zrychlení a usnadnění hojení se ve svém příspěvku věnovala MUDr. Sabina Sellner Švestková, Ph.D., z ambulance hojení chronických ran FN Brno. Vysvětlila také základní princip HydroTerapie společnosti Hartmann‑Rico.

Vlhká terapie standardem léčby chronických ran

Lékaři se ve své praxi setkávají s pacienty, jejichž rány a kožní defekty spadají do kategorie komplikovaných, obtížně se hojících, případně chronických. Jedná se o rány nejrůznější etiologie, které však mají jedno společné – profitují z vlhkého prostředí, které se při jejich léčbě udržuje. Bylo vědecky prokázáno, že vlhké prostředí podporuje vlastní autolytické procesy usnadňující nekrolýzu na spodině rány, přispívá k vhodné úpravě pH a koncentrace kyslíku v ráně, mírní zánětlivý proces a bolest, zvyšuje proliferaci fibroblastů a keratinocytů a podporuje jejich diferenciaci. Vlhké prostředí obnovuje kožní bariérovou funkci, startuje schopnost organismu bránit se proti zevním vlivům, zvyšuje syntézu kolagenu, angiogenezi a dřívější kontrakci rány. Dále podporuje epitelizaci, ať již z jednotlivých epitelizačních ostrůvků, nebo z okrajů rány. To jsou vědecky prokázané účinky vlhkého prostředí a potvrzuje je i sama dr. Sellner Švestková, která se vlhkému hojení věnuje od roku 1997. V rámci sdělení dr. Sellner Švestková prezentovala několik kazuistik úspěšně zhojených pacientů.

HydroTerapie – dva produkty pro všechny fáze hojení

HydroTerapie společnosti Hartmann‑ ‑Rico je inovativní vlhkou terapií, která umožňuje univerzální ošetření špatně se hojících ran díky speciální hydrogelové technologii. „Tato terapie je prokazatelně účinná a její výhodou je, že se používají pouze dva produkty, které pokryjí všechny fáze hojení. Při nošení je pro pacienty velice komfortní a nebrání ani používání kompresivní terapie přes sekundární krytí,“ uvedla dr. Sellner Švestková, která dále popsala působení HydroTerapie v jednotlivých fázích hojení.

„Pro všechny fáze hojení stačí pouze dva kroky. V první fázi, kdy potřebujeme ránu vyčistit, volíme přípravek Hydro‑Clean (dříve TenderWet), který ránu proplachuje, absorbuje exsudát, ránu čistí a aktivuje hojivé mechanismy organismu. Když jsou tyto procesy nastartovány a rána se vyčistí, dochází k proliferaci granulační tkáně, kterou se musí tkáňový defekt, tedy rána, vyplnit, aby mohl nastat proces epitelizace. V momentě, kdy je vytvořena zdravá granulační tkáň a chceme dále podpořit proces granulace a epitelizace, volíme přípravek Hydro‑Tac. Ten hydratuje prostředí rány, vytváří vlhké prostředí, absorbuje exsudát, aby se v ráně nehromadil, podporuje dál proces hojení a chrání ránu před sekundární infekcí. Nesmíme ovšem zapomenout, že v druhém kroku, kdy volíme Hydro‑Tac, musí být již spodina rány vyčištěná, protože toto krytí samo výraznější čisticí schopnosti nemá.“

Hlavní indikací HydroTerapie jsou infikované rány, rány s nekrózou či s bakteriálními nebo fibrinovými nálety na spodině, obecně chronické, respektive nehojící se rány, nejčastěji bércové vředy, dekubity a diabetické vředy.

Kontinuální čištění rány

Krytí HydroClean obsahuje superabsorpční polyakrylát, který je aktivován Ringerovým roztokem. Jeho mechanismus je uzpůsoben tak, že k vyplachování rány dochází celých 24 hodin. Sekret obsahující bakterie a toxiny se nasává do polyakrylátového jádra, kde zůstává a vytlačuje čistý Ringerův roztok. Jak zdůraznila dr. Sellner Švestková, kontinuální vyplachování je pro vyčištění rány tím nejdůležitějším efektem. Ringerův roztok je biokompatibilnější s tělními tekutinami a je vhodnější než roztoky jiné, například fyziologický roztok. Krytí HydroClean má díky kontinuálnímu vyplachování čisticí a nekrolytický efekt, zastavuje sekreci a je tedy dobrou volbou u silně secernujících ran. Absorbuje proteázy, které inhibují proces hojení, podporuje růst granulační tkáně a urychluje epitelizaci. HydroClean má kromě čisticího účinku i ketarolytický efekt, změkčuje hyperkeratózy v okolí rány, například u diabetických vředů.

K antibakteriálnímu působení dr. Sellner Švestková uvedla, že HydroClean likviduje nejčastější mikrobiální flóru, jež se vyskytuje na spodině chronických ran, jako je E. coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus i Candida albicans. Tato kvasinka se pak poměrně často objevuje na spodině chronických ran diabetiků nebo pacientů s často užívanými antibiotiky.

„Je dobré vědět, že místním působení dokážeme i tuto flóru ze spodiny chronické rány zlikvidovat,“ řekla dr. Sellner Švestková, což dokumentovala kasuistikou ze svého pracoviště.

Podpora granulace a epitelizace

Dr. Sellner Švestková se vyjádřila i k použití krytí HydroTac: „Krytí HydroTac doporučujeme aplikovat ve druhém kroku, ve fázi granulace a epitelizace, když je rána čistá.“ Povrch krytí tvoří semipermeabilní ochranná fólie bránící sekundární infekci. Pod fólií je pěnové polyuretanové jádro s vysokou absorpční kapacitou, které dokáže zadržet exsudát. HydroTac je stejně jako HydroClean účinný i pod tlakem kompresivní terapie. Rány se HydroTac dotýká prostřednictvím hydrogelové kontaktní vrstvy s vysokým podílem vázané vody, která ránu aktivně hydratuje. Absorpční kapacitu krytí HydroTac lze kontrolovat vizuálně bez nutnosti sejmutí, podle toho, jak polštářek nabobtná.

Podle společnosti Hartmann‑Rico vycházel koncept HydroTerapie z české i zahraniční praxe. Kombinací krytí HydroClean a HydroTac lze vyřešit od začátku do konce až osmdesát procent chronických ran, které nejsou atypické a nepotřebují specifický přístup. Výhodou HydroTerapie je jednoduchost při výběru krytí, efektivita terapeutického postupu a ekonomičnost léčby.

Jak efektivně využít čas?

V druhé části workshopu se účastníci mohli dozvědět, jak lépe nakládat se svým časem. Přednášející Petr Ludwig, autor knihy Konec prokrastinace, vysvětlil, že odkládání a odsouvání úkolů nás okrádá o čas a současně je zdrojem naší nespokojenosti. Přednáška se opírala o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblasti lidského rozhodování, motivace a produktivity. Petr Ludwig přednášku rozdělil na několik souvisejících témat. Věnoval se tomu, jak si poručit a poslechnout se, jak získat spokojenost a jak si ji také udržet a konečně jak se naučit vidět své nedostatky. Myšlenku, která účastníkům nejvíce utkvěla v paměti, si po skončení přednášky všichni zapsali, aby měli výchozí bod pro uskutečnění změny od prokrastinace směrem k efektivnějšímu využívání vlastního času a prožití každého dne naplno.

Prokrastinace není lenost, je to nutkání dělat nepodstatné věci na úkor smysluplných. „Nejvíce prokrastinují lidé inteligentní a kreativní,“ uvedl Petr Ludwig. „Inteligentní a zároveň kreativní člověk si dokáže vymyslet velmi propracované výmluvy, a to i sám před sebou.“ Současně Petr Ludwig upozornil i na rozdíl mezi prokrastinací a odpočinkem.

„Pokud člověk odpočívá, jeho energie se obnovuje. Pokud prokrastinuje, jeho energie se vyčerpává. Kvůli nahromaděným výčitkám úkoly ještě více odkládá, takže čím víc prostatinuje, tím víc prokrastinuje.“ Typický prokrastinátor je rozhodnut věci dělat, ale selhává v schopnosti začít. Vše odkládá na poslední chvíli a vymlouvá se, že pod tlakem a ve stresu mu jde práce lépe. „Studie ale ukazují, že negativní emoce, výčitky svědomí a stres výrazně zhoršují kvalitu výstupů,“ varuje Ludwig. Prokrastinaci a boji s ní se pak Petr Ludwig věnoval ve své přednášce.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené