Přeskočit na obsah

Léčba plicního karcinomu je opět o krok dál

Personalizovaná medicína umožňuje identifikovat nemocné s karcinomem plic, kteří mají prospěch z časné léčby přípravkem Tarceva. Ten je nově registrován v EU také pro 1. linii léčby nemocných s geneticky odlišným karcinomem plic.

Společnost Roche oznámila, že Evropská léková komise schválila Tarcevu (erlotinib) pro léčbu nemocných s geneticky odlišným typem karcinomu plic v celé Evropské unii. Toto schválení umožňuje přípravek používat v 1. linii léčby nemocných s lokálně pokročilým nebo metastatickým nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC) s aktivujícími mutacemi receptoru pro epidermální růstový faktor (EGFR). Nádory s uvedenými mutacemi odpovídají na léčbu Tarcevou a tato léčba více než trojnásobně zvyšuje počet nemocných, u nichž dochází ke zmenšení nádoru. Jedná se o tzv. odpověď na léčbu neboli ORR. Léčba tímto přípravkem téměř zdvojnásobuje délku období, během něhož jsou pacienti bez zhoršení příznaků nádorového onemocnění, tzv. čas bez progrese neboli PFS, v porovnání s léčbou chemoterapií.

„Schválení léčby přípravkem Tarceva Evropskou komisí je dobrou zprávou pro všechny pacienty s geneticky odlišným typem karcinomu plic, protože tito pacienti mohou mít větší prospěch z léčby Tarcevou, je‑li indikována již v časnějším stadiu onemocnění,“ řekl doktor Hal Barron, vedoucí oddělení vývoje léčiv společnosti Roche. „Pokročilý karcinom plic je často diagnostikován s pouze malými varovnými příznaky, ale zvětšuje se rychle a agresivně, proto je důležité nalézt ty nemocné, kteří mohou mít prospěch z časné léčby tímto přípravkem,“ dodal Barron.

Evropská léková agentura schválila jeho použití v 1. linii léčby nemocných s NSCLC s aktivujícími mutacemi EGFR na podkladě výsledků studie EURTAC, která srovnávala Tarcevu a chemoterapii. Studie byla navržena a sponzorována Španělskou skupinou karcinomu plic (SLCG) a probíhala ve Španělsku, Francii a Itálii ve spolupráci se společností Roche. Tato studie fáze III prokázala superioritu Tarcevy nad chemoterapií v léčbě nemocných s NSCLC s EGFR aktivujícími mutacemi.

U nemocných v Evropě došlo téměř ke zdvojnásobení času bez progrese (9,7 měsíce vs. 5,2 měsíce) a více než ztrojnásobení četnosti odpovědí (58 % vs. 15 %). Tarceva je již v ČR a celé EU schválena pro udržovací léčbu nemocných s NSCLC, kteří dosáhli stabilizace onemocnění po 4 cyklech chemoterapie v 1. linii léčby a dále pro léčbu nemocných s NSCLC, u nichž léčba chemoterapií selhala. Léčivý přípravek je vyráběn v tabletové formě a pacientům se podává 1 tableta denně.

Karcinom plic je celosvětově hlavní příčinou úmrtí na nádorová onemocnění. Zemře na něj více nemocných než na karcinomy prsu, tlustého střeva, ledviny, jater, prostaty a karcinom kůže dohromady. V roce 2008 bylo celosvětově diagnostikováno 1,6 milionu lidí s tímto onemocněním a 1,3 milionu jich v jeho důsledku zemřelo. Odhaduje se, že aktivující mutace EGFR má 10 až 30 % nemocných s NSCLC. Diagnostická divize Roche vyvíjí cobas test na detekci EGFR mutace, který bude schopen identifikovat nemocné s aktivujícími mutacemi EGFR. Tento test by se měl dostat do klinického použití koncem roku 2011.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené